Zloději, zloději…

Píšete? Tvoříte? Už se vám stalo, že se vaše básnička, kterou jste hořce porodili, objevila na jiných internetových stránkách? Nebo snad dokonce přeplavala velké internetové moře a vrátila se vám mailem odeslaným z nějakého „zábavného“ serveru? Jaký je váš názor na „internetové pirátství“?

Asi většina autorů, kteří občas napíší nějakou básničku či povídku, nepíše jen tak do šuplíku, ale je přinejmenším zvědavá na to, zda se bude dílo líbit případným čtenářům. Někteří zamíří na některý z literárních webů (Literru, Totem, Písmáka), jiní publikují své napsaniny na osobních stránkách.

Jakmile se však básnička (povídka) kdekoli objeví, nenajde si pouze nadšené (případně méně nadšené, či dokonce znechucené) čtenáře. Pokud je alespoň trošku povedená, použije čtenář CTRL+C a ukořistěný klenot uloží na svůj harddisk, nebo ho odešle kamarádům. Najdou se však mezi námi přidrzlí jedinci, kteří okamžitě zkopírované dílo umístí na svoje stránky. Proti tomu nelze obecně nic namítat, avšak pokud tak dotyčný učiní, měl by uvést autora básničky či povídky, případně alespoň pod ukradené dílo umístit odkaz na autorovy stránky. Slušností by samozřejmě bylo napřed se dotázat, zda mohu na svých stránkách text, jenž se mi líbí, zveřejnit.

Skutečnost je však trošku jiná. Texty se vesele kradou (jak jinak to nazvat), aniž by se někdo namáhal uvést autora či alespoň odkaz na jeho stránky. To bych ještě (coby hojně vykrádaný autor) přehryzla, avšak setkala jsem se už i s tím, že se zlodějíček vydával sám za autora. Jedna z mých povídek se zase objevila s jiným názvem s upravenými dialogy. Stejný osud potkal i moji ptákovinu Z deníčku zanedbávané manželky, která koluje po internetu jak v originální, tak i v upravené verzi. Podobné zkušenosti má i pár mých přátel „psavců“. Nemají sice svoje osobní stránky, ale publikují na literárních webech, kam samozřejmě zavítá hodně zvědavců, kteří zřejmě dobře ovládají ono již zmiňované CTRL+C.

Je mi jasné, že s touto skutečností nic neudělám. Kopírovat se bude pořád dál, možná je to dáno i tím, že v některých z nás neustále asi žije mylný názor, že to, co jiný vyvěsí na internetu, nepodléhá autorským právům. Myslím si však, že by webmasteři měli autorská práva respektovat a neporušovat zásady slušnosti jenom kvůli tomu, aby lákali na své stránky čtenáře (velmi dobrou ukázkou tohoto nešvaru jsou například ftipky.cz, kde je snad největší koncentrace okopírovaných článků a fotografií).

Zajímalo by mne, jaký je váš názor na toto internetové „pirátství“.

8 Responses to Zloději, zloději…

 1. Arthur Dent píše:

  O tom by se dalo psát…Celé litanie a ještě kus! Kradou se hlavně nápady, protože "nápad, ten nic nestojí!" Ukradnou design, ukradnou články a když se ozvete, tak ještě křičí: "A jaká vám vznikla škoda? Dyk nejste o nic chudší, tak co řvete?"Příklady: Pixy, Černovláska, z poslední doby http://spravodaj.madaj.net/archives/001479.html

 2. Yfča píše:

  Re: Arthur DentS Černovláskou také mám negativní zkušenosti. I když nakonec pod moji básničku přece jenom práskla odkaz na Osvěžovnu. Na druhé straně ale třeba na http://www.astarte.cz uveřejnili řadu mých napsanin po předchozí domluvě se mnou. Takže i slušnost se na netu (naštěstí) občas nosí. :o)

 3. Q píše:

  spolocenstvoHmmm, ake bo to bolo, keby nemohol existovat takyto clanok, lebo vsetko dusevne vlastnictvo by bolo vsetkych..?

 4. Igor píše:

  Zlodějna – dá se s tím něco dělat?spolocenstvo – tomu cos napsal nerozumím, nemá to hlavu ani patu…..Jinak na internetu se krade jedna radost. Články, povídky, básničky, obrázky, celé stránky (respektive jejich grafická podoba). Je to na blití, člověk by se musel o svoje autorský práva, což v případě, že ti ukradnou dvě tři fotky, pár básniček, je samozřejmě nesmysl. A to tihle ti kopírovači vědí, a proto to taky dělaj. Jsou v podstatě nepostihnutelný. 😦 Takže dělat se s tím asi nic nedá….

 5. Paranoicus Maximus píše:

  Na druhou stranu však –co udělat v případě, kdy k "citovanému" dílku neexistuje nic jako *trvalý* odkaz? Jednoho dne to prostě zmizí a vymalováno.A domnívá se snad někdo, že třeba jistý nejmenovaný autor hanopisů proti "líným a neschopným" poskytne svolení k překopírování (a zveřejnění) někomu, proti komu jsou jeho pamflety zaměřeny?

 6. Paranoicus Maximus píše:

  !*@#Krucinál, nejenže tu nikde nevidím políško pro zadávání www, ale ještě ke všemu je u *mýho* příspevku odkaz na "http://yfca.bloguje.cz/"! Yfčo, takhle pitomě Tě vykrádat nebudu!!!

 7. Yfča píše:

  Políčko na wwwUž jsem to opravila – chybička se vloudila…

 8. Internetman píše:

  Je to tak…Je to tak, krade se a kopíruje jedna radost… I já už jsem párkrát využil "cizích zdrojů", ale vždycky jsem alespoň uvedl, odkud jsem to stáhl… kdo se vydává za autora něčeho zkopírovaného, nemá v sobě kousek slušnosti.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: