Sedí na finančních úřadech odborníci?

Přesně v poledne zazvonil na mém pracovním stole telefon. Ozvala se zodpovědná pracovnice jistého finančního úřadu a suše mi oznámila, že jsem nezodpovědná, anébrž mám v daňovém přiznání jedné nejisté firmy chybu. Svým nelichotivým sdělením mne překvapila, neboť se počítám mezi pečlivky, navíc každé přiznání několikrát zkontroluji, než se ho definitivně zbavím.Vzala jsem do ruky kopii a zástupkyni státu jsem slušně požádala o bližší specifikaci nedostatku. Přísně konstatovala, že jsem špatně vypočítala odpočet z daňového základu, který se týká hmotného majetku pořízeného v loňském roce.
Nalistovala jsem si příslušnou kolonku. Pořizovací cena majetku byla celkem 65 100 Kč, jako odpočet ve výši deseti procent jsem tudíž uvedla 6 510 Kč. Dotázala jsem se jí, v čem vidí problém.
„Špatně jste spočítala těch deset procent,“ vybafla na mne nesmiřitelně.
Klidně jsem jí vysvětlila, že deset procent je desetina z celku, takže v přiznání chybu nemám. Přesto trvala na svém.
„Počítala jste to podle vzorečku?“ zeptala se.
Pravila jsem, že pro tak jednoduchý výpočet jsem nemusela žádný vzoreček použít, jelikož stačí posunout desetinnou čárku o jedno místo vlevo.
„Asi máte pravdu,“ pravila ta bystrá žena, která na sebe při představování prozradila, že je inženýrka, „ale mně počítač hlásí, že je to špatně!“
Optala jsem se, zda zadala správně pořizovací cenu. Tvrdila mi, že ano a znovu se ze mě snažila vyrazit, zda jsem použila vzoreček. Abych měla klid, prohlásila jsem, že zajisté a výpočet jsem jí odslabikovala podle něho. Vyšlo samozřejmě číslo uvedené v přiznání.
„Moment,“ špitla, „já si to projedu na kalkulačce.“
Moje nebohé dítě trpí dyskalkulií, ale deset procent vypočítá z hlavy a rychleji než paní inženýrka za pomoci výdobytků technické revoluce.
„Nejspíš to máte opravdu dobře,“ ozvala se po chvíli. „No, já s tím dojdu za paní vedoucí a kdyby to bylo špatně, tak vám ještě zavolám!“
Zatím se neozvala…

6 Responses to Sedí na finančních úřadech odborníci?

 1. Pavel píše:

  InženýrkaJestli jenom neumí počítat, tak je to ještě dobrý. Horší by bylo, kdyby se nevyznala v zákonech. :-))

 2. Anonymní píše:

  To nemuzes vyloucit…. 🙂

 3. Alfa píše:

  paráda… smutné… katastrofa. Co to proboha na těch úřadech dřepí????

 4. Bobísek píše:

  Proč máte špatný zkušenosti?Docela by mě zajímalo, jaký špatný zkušenosti máte, když skoro každý druhý v anketě tak hlasujete. Chtějí po vás doplatit daně? Buzerujou vás?

 5. eLKa píše:

  No to je hrůza. Inženýrka tříbarevná…

 6. lucverolsen píše:

  lucverolsenNa tomto blogu dostanete ty nej nej zprávy určitě to stojí tam se mrknout!!!!!!!je to jeden z nejlepších blogů ale stále se ještě dodělává ale už ted toho tam je hodne!!!!!!!!s pozdravem čusík verčík

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: