Žentlumen

Návštěva jakéhokoliv kulturního stánku je pro člověka v mém věku vždy nevšední událostí, avšak koncert, při němž hutný hlas zpěvačky a ostře řezavé tóny sólové kytary řádně vypráší potahy obřích reproduktorů, je přímo neopakovatelným zážitkem.

V pátek večer jsem si opět nechala polechtat zvukovody písničkami Lili Marlene. Hned po příchodu do Vagonu jsme se s Hankou rozsochatily u stolku, před nímž byl pouze prázdný taneční parket. Lili Marlene se totiž svým pojetím hodně blíží ke klasickému šansonu, a tak k umocnění zážitku přispívá i mimika zpěvačky Dáši Součkové.

Pár vteřin před první písničkou se k našemu stolu přihnal upocený padesátník a dotázal se, zda si může na jednu z volných židlí odložit svoje nezajímavé fyzično. Přikývly jsme, neboť jsme netušily, že dívka kráčející v jeho závěsu patří k němu. Dívčina usedla po mé levici, takže nám ve výhledu na kapelu nebránila, avšak chlapík popadl židli zasunutou přímo proti mně, otočil ji čelem k pódiu a spokojeně se rozvalil. Místo Dáši jsem měla v tu chvíli ve svém zorném úhlu pouze vytahaný svetr podivné barvy. Háňa na tom nebyla o mnoho lépe. Jelikož jsme obě poměrně plaché, našly jsme si každá skulinku, jíž jsme viděly alespoň něco. Celou první polovinu koncertu jsme se nakláněly tu vlevo, tu vpravo, anébrž se padesátník pořád vrtěl. Zlobily ho asi hemeroidy.

„Mám dojem, že ten dědek začal slyšet, a tak už šel spokojeně domů,“ konstatovala jsem v okamžiku, kdy skončila přestávka a na na pódium se pomalu vraceli muzikanti. „Alespoň konečně uvidíme,“ zaradovala se Háňa. Vzápětí však vytřeštila oči, jelikož si všimla, že se vytahaný svetr žene k našemu stolu s pivem v ruce. „Tak neuvidíme,“ vzdychla si, když nám znovu ukázal záda.

Při druhé písničce se necelé dva metry před našeho spolustolovníka postavila dvojice a zakryla mu dosud ničím nerušený výhled. Dědek okamžitě vystartoval, důrazně poklepal o hlavu vyššímu mladíkovi na rameno a neméně důrazně mu začal vysvětlovat, že vrcholem nevychovanosti je bránit někomu ve výhledu. Nevěřila jsem svým očím a uším. Když se dvojice odporoučela, dopadl padesátník zpátky na židli a až do poslední písničky měnil polohu trupu, což jsme musely činit i my s Háňou, abychom alespoň tu a tam na Dášu viděly.

Vždy jsem si myslela, že přísloví „Nečiň ostatním to, co nechceš, aby činili tobě!“ obecně platí. Buď už toto moudro zastaralo, nebo se muži pomalu přetvářejí z džentlmenů na „žentlumeny“. Zatímco džentlmen je muž uhlazených způsobů a mravů (zejména vůči ženám), „žentlumen“ své projevy zdvořilosti vůči opačnému pohlaví tlumí a chová se jako tvor mající v přírodě nadřazené místo…

Reklamy

18 Responses to Žentlumen

 1. Eva napsal:

  Ono je tech zentlumenu cim dal tim vic. Bohuzel. 😦

 2. Alfa napsal:

  TY????To sis fakt nechala líbit? Ty? TY? S tou tvojí prořízlou šlejfírnou? Asi fakt stárneš…

 3. Rider napsal:

  Líná huba holé neštěstíTenhle zápisek mne velmi překvapil. V mých očích ses jím docela shodila. Jsem totiž zcela na straně onoho "dědka". Měly jste se zachovat jako on – prostě ho upozornit na to, že vám překáží a zda by s tím nemohl něco dělat. Teprve pokud by vás nějak odmítl, mohli byste ho nějak odsoudit. Takhle můžete nadávat jenom sami sebe.Myslím si, že nejsem povinen trávit život tím, že se proaktivně rozhlížím kolem dokola, zda náhodou někde není někdo, komu bych mohl překážet nebo naopak pomoci.Pokud někdo chce, abych něco dělal či nedělal, neřekne mi to a ještě navíc předpokládá, že mu to vyčtu z mysli, považuji to já osobně za požadavek dost nesmyslný.Odvolávání se na to, že nebyl "džentlmen" je podle mne dost absurdní. Rovnoprávnost pohlaví znamená pro ženy nejenom ztrátu nevýhod, ale také výhod. Jedno bez druhého se totiž neobejde. Že (např.) ženy mají nižší příjem než muži na stejné pozici je totiž podle mne způsobeno právě oněmi "drobnými úsluhami", které muže "dobré vychování" nutí ženám prokazovat. Navíc mi přijde, že výše uvedená situace nemá nic společného s tím, jestli jste ženy, muži nebo marťani – pokud bych byl na místě onoho "dědka" já, vůbec bych vědomě nezaznamenal vaši existenci, natož abych rozlišoval pohlaví!

 4. Yfča napsal:

  Ridere,1) Onen dědek skutečně nebyl džentlmen. Poté, co se zeptal, jestli si může sednout, tak vyzkoušel, ze které ze dvou židlí, jež byly volné, bude líp vidět. Pak pokynul té dívčině, co s ním přišla, aby si sedla na židli po mé levici. Odtamtud byla totiž vidět dobře jenom půlka pódia (proto jsme seděly tak, jak jsme si seděly). Pokud by se choval jako žentlas, dal by té dívce vybrat lepší místo, případně by ji na to místo rovnou usadil.2) Na koncert jsme se šly pobavit, nešly jsme se hádat a dohadovat. Ten člověk si na náš stůl položil pivo, pokaždé, když se otáčel pro sklenici, jsem se nakláněla vpravo či vlevo, takže i slepému by došlo, že přes něho není vidět. Ono totiž při takovém randálu není zrovna lehké někomu něco povídat a vysvětlovat, proto jsem se hned poté, co se přivalil a dřepl si, snažila natáhnout přes stůl a poklepat mu na rameno, ale nedosáhla jsem tam, takže jsem musela svoji nelibost dávat najevo pouze tím kolébáním se vlevo a vpravo. Jak Alfa správně podotkla, nejsem zrovna chudinka, která by si nechala všechno líbit, kdyby bylo možné dědka srozumitelně oslovit, udělala bych to. Ta jeho přítelkyně byla celou první půlku koncertu zlomená v pase, aby líp viděla a pak si šla sednout jinam.3) Nejsi samozřejmě povinen trávit život rozhlížením, zda "zda náhodou někde není někdo, komu bych mohl překážet nebo naopak pomoci". Je mi jasné, že se asi v kině zavrtáš do křesla a budeš si říkat, že ten o hlavu menší trouba, který sedí za tebou, má prostě smůlu. Všimni si ale, co v kině nebo v divadle dělá poměrně hodně lidí: otočí se dozadu, aby se přesvědčili, že i ti za nimi něco vidí a pak se třeba snaží "vpít" do křesla, jak to běžně dělám já. Brát ohled na druhé se tomu říká. Podle mne to patří k základům slušnosti. 4) Džentlmenství nemá s rovnoprávností žen co dělat, navíc nelze to slovo chápat stejně jako dřív – v tom si asi zcela nerozumíme. Džentlmeni žili i v době, kdy ženy vůbec rovnoprávné nebyly. ;o) Džentlmen i dnes ženě podrží dveře a pustí ji dovnitř, uvolní jí místo v dopravním prostředku. V každé tramvaji sedí nějaký "žentlumen", který znalecky pokukuje po skleletech opačného pohlaví. Maximálně mu hlavou proletí, že "ta baba má pěkný nohy…" Rozebírat, proč tomu tak je, by bylo asi na hodně dlouho, část viny na tom nesou samozřejmě i zuřivé feministky. Jenže dnes je taková doba, kdy prostě žena musí chodit do práce a dělat věci, které by kdysi dávno dělat nemusela, první feministky by asi řádně vyvalily bulvy. ;o)5) Dík za reakci.

 5. Pavel napsal:

  V mých očích ses neshodilaV mých očích ses neshodila. Řekl bych, že se poslední dobou k sobě lidi chovají hodně sobecky, lidská slušnost jde jaksi stranou. Mezi námi muži je fakt čím dál tím míň pravých gentlemanů, ale mám dojem, že ani ženy už nejsou tak jemný jako dřív. Slušnej člověk s málo ostrejma loktama skoro nemá šanci… Bezohlednost a sobectví má prostě v dnešní době zelenou. Nakonec i Rider to jasně říká tím, že přece není povinej se rozhlížet.Pokud jde o tu rovnoprávnost, tak ji ženám klidně po tom snažení feministek přiznáváme, to je pravda, třeba v zaměstnání, ale samozřejmě za předpokladu, že budou brát míň než mužský. I když je samozřejmě hodně ženskejch, který mají slušný postavneí i plat. Já sám bych byl rád, kdyby manželka byla doma, starala se o děti a o domácnost, jak tomu bylo dřív, jenže je pravda, že dneska málokterej chlap sám uživí rodinu. Ani já to nedokážu a to nejsem žádnej nemakačenko. Prostě tahle doba je taková divná. Moje manželka by určitě byla radši doma a věnovala se víc dětem, ale musí chodit do práce.

 6. Bohdan napsal:

  Já si myslím, že gentlemani ještě nevymřeli. Ale neurvalců je bohužel asi opravdu víc. Nejvíc mě ale mrzí, že i ženy se dnes kolikrát chovají hrubě, v tom má Pavel pravdu. Bohužel. Tím ale nechci říci, že to je tvůj případ, právě naopak. Měla by sis víc "obrousit" lokty, jinak nemáš šanci mezi těmi vlčáky přežít. .-)

 7. Jana napsal:

  TypickýTypickej případ sobečka, kterej druhýmu vynadá, že přes něho nevidí a sám nepřemejšlí o tom, že si sedne tak, že ti co seděj za ním od tý doby nevidí. To je to samý jako šustění různejma pytlíkama s bombónama v kině nebo v divadle. Ale divím se, že si myslíš, že dneska bere někdo ohled na ty druhý.

 8. Drson napsal:

  OhledyJa taky sustim pytlikama. A nevim proc bych se mel krcit jenom proto, ze za mnou sedi trpaslik. Ma si koupit vstupenku do prvni rady. .) Na me taky nikdo nebere ohledy. :))

 9. Anonymní napsal:

  Ty máš něco proti mužskejm? :-))

 10. Jitka napsal:

  Ten chlap by si určitě nesednul líp, i kdybyste mu to s tou kámoškou řekly. Já jsem byla minulý týden v divadle a přede mnou seděl podobnej týpek. Slušně jsem ho poprosila, jestli by nemohl uhnout hlavou trochu doprava, abych viděla a on mi řekl, ať si příště koupím lístek do první řady, že chce taky vidět. Přitom měl skoro dva metry, nad ostatníma pořádně čněl, vypadalo to, že na tom sedadle klečí. Tak jsem prostředek jeviště skoro neviděla, přitom před ním seděla taková drobná ženská, přes kterou on by docela určitě viděl, i kdyby uhnul….. Příště si holt sedni líp a nebo ke stolu nikoho nepouštěj!

 11. Yfča napsal:

  Pro anonymaProti mužům nic nemám, jinak bych s jedním nesdílela již pětadvacet let jedno lože, stůl atd. . ;o) A nejsem (dokonce) ani feministka. :o))

 12. Yfča napsal:

  Pro JitkuMne v pátek večer zaujalo hlavně to, že mu muselo být jasné, že zaclání a přitom byl klidný, a potom vyletěl jako čertík z krabičky, jakmile sám viděl houbeles. ;o)Jsem ale přesvědčená, že většina mužských by se takto nechovala. :o) I mezi ženami se (bohužel) najde hodně takových, jež by uvažovaly stejně…

 13. hajka napsal:

  Jelikož jsem tam byla, tak tenhle pan by na jemne osloveni reagoval jecenim, co jsem za fracka, alespon se tak tvaril. Ale neoslovila jsem ho, to byla moje chyba, ale pravda je, ze ke starsim se chovam uctive, i kdyz neumi rict ani prosim vas, ale to uz je jina kapitola

 14. Vlastimil napsal:

  Nerekl bych,ze jsou na tom muzi tak spatne. To za prvy. Za druhy jsi mela ten stul obejit, kdyz jsi na nej nedosahla a kdyz dal sedel, i kdyz se zda, ze si opravdu musel byt jistej, ze pres neho nevidite. Byl to asi fakt krupan, to je videt i podle toho, ze si sednul az potom co zjistil, kde bude mit lepsi vyhled a to horsi misto nechal te sve zenske, co tam byla s nim.Takze priste vstat a ozvat se! V dnesni dobe se prece nemuzes spolehat na to, ze na tebe bude nekdo brat ohledy!!!

 15. Lukas napsal:

  zeny a muzi jsou dva odlisny zivocisny druhy. ;-P

 16. Lukas napsal:

  nee, pry nejsou!! Aaale, vsem detem chci rict (ale pozor! muze to pro vas byt velmi sokujici)- zkratka ROVNOPRAVNOST NEBUDE! NIKDY! Neni toho mozno realne dosahnout! A pro dospele kteri o rovnopravnosti stale mluvi, nehrajte tady komedie, stejne vam jde jen a jen o vas prospech, zadna -rovno-praavnost… (a ted prcham, nechci byt ukamenovan!…)

 17. Lukas napsal:

  jej, jsem se seknul v case, vzdyt tady nikdo neni…

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: