Tchoř, tchyně, tchán…

… pouze tato tři slova začínají v češtině na dvojhlásku tch, která při vyslovení v každém z nás evokuje nepříjemný pocit. S tchořem bych v jedné noře nechtěla přebývat, s tchánem a tchyní asi také ne, přestože voní.

I když mám rodiče svého muže ráda a již celé čtvrtstoletí s nimi velice dobře vycházím, jsem ráda, že nemusíme sdílet společnou domácnost. Ostatně, nechtěla bych žít v jednom bytě ani s jinými příbuznými. Ale to trošku odbočuji od tématu, k soužití dvou generací se možná vrátím jindy.

Po světě koluje velké množství vtipů, v nichž právě tchyně vystupují coby téměř nesvéprávné osoby dštící oheň a síru, utlačující protějšky svých potomků (zejména zetě) a páchající pouze nedobré skutky. Tomu samozřejmě odpovídá i jejich vzhled, jsou-li zpodobněny ve vtipu kresleném: rozcuchané vlasy, pár vhodně umístěných radavic, ohoz, za nějž by se styděl i bezdomovec, ve tváři mívají značně sveřepý výraz.

Myslím si, že bychom se o matkách našich životních partnerů měli vyjadřovat i jinak, než je všeobecně zažito. Zcela jistě jsou mezi nimi skvělé baby, které by si zasloužily, aby o nich některý ze slavných básníků napsal pozitivně naladěnou báseň. Marně pátrám ve své paměti, na žádný literární útvar, v němž by byla tchyně glorifikována, si nevzpomínám.

Dokonce i já jsem kdysi dávno naškrábala na kus papíru:
 
Podobá se růži,
podobá se včele,
podobá se roští,
vždy vypadá skvěle!
 
Podobá se vánku,
podobá se rose.
Miluji svou tchyni
jak vidličku v nose…

Lída má naštěstí smysl pro humor, a tak se neurazila, dokonce se jí moje šok-poezie tak zalíbila, že tento kousek procítěně recitovala svým známým.

Ani Libor nemá nic proti své náhradní mamince, přesto si takhle zaveršoval:
 
Skíni zbili tchýni.
Svini…

A tak se vás zcela vážně táži: znáte nějaký text, který by maminku-tchyni představoval jako kladnou hrdinku, či ji dokonce opěvoval?

8 Responses to Tchoř, tchyně, tchán…

 1. píše:

  Tvoje básnička i básnička Libora jsou skvělý. 🙂

 2. Pavel píše:

  TchyněJá si na tchyni stěžovat nemůžu, je to fajn ženská. Ale že bych ji musel zrovna opěvovat, to taky ne. :-))

 3. Vlasta píše:

  Óda na tchýniMaminka mý ženypodivný má geny.

 4. Cody píše:

  Moje nejoblíbenějšíNěkdo zvoní, nadávám, nemám ruce volné, právě tchýni vyndavám z kyseliny solné. Pár gumových rukavic, marně šátrám po dně, nezbylo z ní vůbec nic, ač jí bylo hodně. Ale znám i hodný tchýně…:)

 5. Aki píše:

  něco z vlastního šuplíčku… :o)Někdy člověk prostě lhát musíPřišla ke mně tuhlena návštěvu tchýnělehce to z ní táhlopo červeným víněHele, Máňo, povídáuž se chvíli známemám jenom pár minut…cigaretu, dáme?Víš, jak jsem tu posledněse svým starým bylaprozradíš mi, co jsem topo večeři pila?Vím, výrobní tajemství…kejvá hlavou tchýněnikomu to neřeknupřece nejsem svině…Vymejšlím teď rychlerecept na to pitídoufám, že mi uvěříkdyž ne, tak jsem v řiti…Neprásknu snad přecena svou vlastní dceruže jí tenkrát spadnulkřeček do mixéru…ale proti svý potencionální tchyni taky nemám ani ň :o)

 6. eLKa píše:

  Ještě mě napadlo takové čtyřverší ;)Ochořela tchýněBože, to je smůlaMiřil jsem na spánekJenomže se hnula

 7. Yfča píše:

  :o)Hezký kousek! :o))

 8. Jarka píše:

  poezie je to pekna:-), neni nad tchyni, se smyslem pro humor 🙂

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: