Konec drobných živnostníků v Čechách?

První plody novely zákona o dani z příjmu, podle níž budou muset podnikatelé (fyzické osoby) zaplatit tzv. „miminální“ daň, už dozrály. Úřady práce zaznamenaly během prvních týdnů letošního roku nárůst nezaměstnaných z řad živnostníků. Politikové zvedají udiveně obočí, ač se podobná situace dala čekat.

V krajích, kde byla nezaměstnanost vždy poměrně veliká, se část nezaměstnaných vrhla na drobné podnikání, které sice nepřinášelo příliš velké zisky, ale k obživě jakž takž stačilo. Šlo hlavně o malé prodejny potravin a o různé služby. Příjmy těchto živnostníků nedosahovaly výši průměrné měsíční mzdy zjištěné Českým statistickým úřadem, v naprosté většině však tito daňoví poplatníci svoje povinnosti vůči státu plnili, neboť hradili sociální a zdravotní pojištění a odváděli daň z příjmu, byť tyto částky nedosahovaly horentních částek. Stanovením minimální výše daně a zvýšením vyměřovacího základu u sociálního a zdravotního pojištění se pro mnohé z nich již tak tenké příjmy ještě ztenčí. Za nově stanovených pravidel bude nucen každý podnikatel hradit každý měsíc minimální zálohy na pojištění ve výši 2 068 Kč. Stejnou částku strhávají firmy svým zaměstnancům ze mzdy, pokud pobírají kolem 16 800 Kč hrubého… Zdá se, že je snadnější a finančně výhodnější podnikání zanechat, najít si práci (třeba i méně placenou), nebo zamířit na nějaký z úřadů práce.

Skončit se rozhodla i řada drobných podnikatelů, kteří prostřednictvím živnostenského listu pouze přivydělávala, přestože na zálohách na sociální pojištění budou po podání daňového přiznání platit o něco méně než ti, u nichž je podnikání hlavním příjmem.

Minimální daň nemusí platit pouze živnostníci v prvním a druhém roce po zahájení podnikání a ti, kteří v daném roce s podnikáním končí.

Navíc se hlasitě ozývá Hospodářská komora s požadavkem na povinné členství podnikatelů. To by znamenalo, že by se výdaje živnostníků zvýšily o jeden až pětadvacet tisíc (podle počtu zaměstnanců) ročně.

Pravdou je, že řada podnikatelů vykazuje každý rok ztrátu, takže daň z příjmu neodvádí a platí i minimální pojištění. Příšlušné ministerstvo zdůvodňovalo svůj krok navíc i tím, že část těchto „neúspěšných samoživitelů“ disponuje slušným firemním majetkem.

Vzhledem k tomu, že se celá léta finanční úřady mohou o výši majetku přesvědčit v okamžiku, kdy podnikatelé podají daňové přiznání, nechápu, proč minimální daň z příjmu a zvýšené zálohy na pojištění nehradí pouze ti, jejichž majetek dosahuje určité výše. Pokud vlastním auto za tři čtvrtě miliónu, snižuji si prostřednictvím odpisů zcela legálně celé čtyři roky daňový základ a mohu se třeba dostat i do ztráty.

Ve stejné situaci ale bývají i ti, kteří vydělané peníze investovali například do výrobního zařízení. Hned se ale nabízí otázka, proč trestat úspěšné tím, že jim nenápadně „zdaním“ zaslouženě nabytý majetek, jenž mi bude v budoucnu přinášet zdaňované příjmy…

Ti, kteří se do ztrát během uplynulých let dostávali uměle, povinné odvody lehce unesou. Skutečně „potrestanými“ tak podle mne zůstanou drobní živnostníci s měsíčními příjmy pohybujícími se v pásmu kolem průměrné mzdy.

8 Responses to Konec drobných živnostníků v Čechách?

 1. Tomas píše:

  SouhlasimJe to fakt kravina, vic nevyberou, protoze jim sice nasypou penize ty co byli leta ve ztrate, ale skonci hodne tech drobnejch, ktery leta platili poctive, takze vysledek bude nula. Spis mam dojem, ze vyberou jeste min nez v minulych letech.

 2. loar píše:

  SouhlasimTaky jsem mela zivnostensky list… a uz nemam. Myslim, ze na ty, co jsou deset let po sobe ve ztrate, se dalo doslapnout i jinak. Tohle zasahne opravdu jen ty poctivce, kteri vydelavaji jen par penez…

 3. Bohdan píše:

  Tako souhlasímTaké souhlasím s tím, že víc peněz určitě nevyberou a víc vyplatí na sociálních dávkách. A ti "podnikatelé", co jezdí každý rok v novém autě a vykazují ztráty budou mít jen menší kapesné… Spíš by si měli posvítit na podivný s.r.o. a ty lidi, který jsou ve víc takových podnicích, většinou končících v konkurzu, přitom se společníci mají jako prase v žitě….

 4. Yfčo, Yfčo… na jednu stranu máš pravdu, proč do toho ale pleteš i tu nezbytnou demagogii o "trestání úspěšných"?

 5. Mikin píše:

  Opravdu si někdo myslíže ti co spekulují, zakládají jednu společnost ze druhé, tak jak si připalují cigarety, z tohohle nevybruslí ke své spokojenosti? Sakra. Chudáci malí živnostníci. Ti poctiví.

 6. Yfča píše:

  Re: Yfčo, YfčoJá jsem z té poznámky raději udělala odstavec, těmi úspěšnými jsem myslela ty, kteří jsou ve ztrátě kvůli tomu, že investovali do výrobního zařízení firmy (nikoli do aut). Podle parlamentu mám nárok investovat pouze první dva roky po zahájení podnikání – v tom období minimální daň platit nemusím….

 7. Anonymní píše:

  Proc nemusej platit minimalni dan i ty podivny eserocka, co jsou taky furt ve ztrate? proc jenom zase obycejny lidi???

 8. Deka píše:

  Nic se neděje!Jsem OSVČ, všechno má být v příštích letech horší. Takže likvidace i pro mě.Škoda, že pro OSVČ asi bude typické to,že se nespojí a nic s tím neudělají,dnesje 25.3.2004 – a nic se neděje!

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: