Moje duševno opravdu zaplakalo…

Nevím, zda to způsobilo hlasování mých čtenářů, ale po včerejším dni, kdy moje dcera dosáhla věku, v němž se její státní občanství stvrzuje vydáním občanského průkazu, budu asi opravdu potřebovat odbornou lékařskou pomoc.
Kateřina se totiž rozhodla, že svoje patnáctiny přivítá neúměrně svému věku, což znamenalo, že si s kamarádkou pořídila lahvinku broskvové vodky, jíž zalila svoje útroby.

Domů se dopotácela krátce po deváté hodině večerní za doprovodu dvou svých spolužáků a okamžitě zamířila na WC, kde si rozprávěla s mísou.

„Cos dělala, že je ti zle?“ zeptali jsme se s Jirkou poté, co byla vyplísněna za opožděný příchod.

„Broskev,“ zašeptala a začala znovu dávit.

Konstatovali jsme, že se ještě nikomu neudělalo zle díky konzumaci tohoto ovoce.

„To si jen myslíš,“ odsekla drze a nahnula se nad mísu.

Později z ní vypadlo, že „broskví“ myslela alkoholický nápoj a že pila z toho důvodu, aby svoje narozeniny „pořádně oslavila“. Pro mne, coby dvouletého dobrovolného abstinenta, bylo její přiznání ranou do palice.

Dnes ráno jsem jí udělala přednášku na téma „Nezletilci a alkohol“. Smutně kývala hlavou a pak prohlásila, že by jí nikdy nenapadlo, jak špatně může někomu být po pár panácích.

„Mami, slibuju ti, že už pít nebudu. Tohle mi stačilo!“ řekla a odkvačila do školy.

Je mi jasné, že by si jednou s alkoholem potykala (touto zkušeností si prošel každý), ale přiznám se, že jsem nečekala, že to učiní tak brzy. Doufám, že si ze včerejška vezme ponaučení. Ostatně, nic jiného (než doufat) mi nezbývá. Zarážející na celé události však je, že se pořád najdou „obchodníci“, kteří bez mrknutí oka prodají lahev vodky puberťačkám, u nichž je patrné, že jim není víc jak patnáct…

10 Responses to Moje duševno opravdu zaplakalo…

 1. Alfa píše:

  Hlavní je,že to jako správná zletilá dáma stihla alespoň na ten záchod. Jsou i tací, co blejou ve výtahu nebo autobuse (ne, naštěstí to není vlastní zážitek, leč viděla jsem to na vlastní bulvy)

 2. Petra píše:

  Ahoj Ifčo, budeš se divit, ale najdou se i "obchodníci", kteří bez mrknutí oka prodají dokonce 2 lahve 2 devítiletým chlapcům – zrovna tento případ se teď řešil u chlapečků ve škole – jakýsi 2 třeťáci nalezli 500 Kč a nenapadlo je nic lepšího než za to zakoupit alkohol – zakoupili, vypili a oba společně a rukou nerozdílnou skončili na JIPce s otravou alkoholem … Když to vyšetřovala policie, dotyčný "obchodník" prohlásil, že nemá čas hlídat občanky – asi byl slepý, odhadnout věk těch kluků šlo i normálním pohledem …

 3. Jura píše:

  No ano, je to zarážející, že obchodníci prodají a nemělo by se začínat tak brzy. Ale pokud si vzpomínám, co jsem já a moji spolužáci či kamarádi dělali v tomto věku, tak to bylo velice podobné. Rozdíl je jen ve značce. Zatímco za nás letěla tzv. ovocná vína – vzpomínáte na jabčák, třešňák? – tak dneska letí tyhlety oslazené a aromatizované vodky. Oproti jabčáku to mnohem líp chutná, ale o to víc je to asi nebezpečnější.

 4. Markoff píše:

  hehe, ze skoro, no mne to pripada byt uplne normalny veknavyse prve opitia su o nicom, clovek sa musi poucit na vl. chybach aka je jeho miera aby vedel povedat kedy ma dost, alkohol ucinkuje a zaludok je v poriadku esteja som presiel vsetkymi stadiami, od prasata co nevie pit a pak vracia, cez cloveka co sa vie opit bez toho aby vracal ku konzumovaniu vinka ci obcas uz len vodky na mierne zdvihnutie nalady az nakoniec k dospeniu ze alkohol je naprd, k zabave ho nepotebujem a zhruba rok som uplny abstinentviac nez o obcasne opitie sa, kde clovek hned pekne pociti ze to uz nechce robit pri spomienke na zachod bych a bal u dospievajucich skor o to aby nezacali fajcitbtw bodli by nejake fotky 😉

 5. Yfča píše:

  Kšeft je holt kšeft!Tím nechci tvrdit, že za komančů si nezletilec nemohl pořídit lahvinku něčeho ostřejšího, ale nebylo to tak snadné jako v dnešní době.Dokonce si vzpomínám na to, jak po mně v mých čtyřiadvaceti (v době, kdy jsem již nosila snubní prstýnek) požadoval v restauraci číšník občanský průkaz a odmítal mi bez jeho předložení podat dvě decky červeného. Přitom u vedlejšího stolu seděli ochmýření puberťáci a lemtali pivo… Když jsem na ně ukázala prstem, tak mi pingl vysvětlil, že to jsou prý již prověření štamgasti… ;o)

 6. allora píše:

  Tak to tedy nevim, ale u nas je tomu prave naopak. Nemluvim o restauracich, ovsem v obchode neprodali malemu ani pivo na podliti masa, prestoze mel ode me psany listecek. Sice jsem musela hybnout prdeli sama, ale libilo se mi to.

 7. lední brtník píše:

  chlast – zamilované témašel jsem se podívat do ledničky, meruňka má 35% ale to jsou tzv. pálenky.ty jejich ovocné vodky mají tuším 21%, ale na 15leté děti (s dámským metabolismem) je i to dost.bohužel, tak moc by už chtěli/y mít svůj rozum a nikdo jim neřek že to je fáma, že ho dostanou až v 25.brtník začal popíjet tuším až v 19, rovnou tvrdé – pivo mi dlouho nechutnalo, a jako nekuřák jsem prostě jen obracel štamprle. všechny své spolužáky jsem dohnal a předehnal – ale na ženské by se mi to nelíbilo.

 8. Robert píše:

  Já jsem napoprvý taky nedopadl zrovna dobře. Skoro čtyři roky jsem se pak alkoholu vůbec nedotknul. Tím si fakt projde každej. 🙂

 9. Robert píše:

  A Kátě dodatečně všechno nejlepší! :-))

 10. rainman píše:

  divím se, že u nás před půl rokem 15iny proběhly nezvykle krotce; jediné vysvětlení je to, že náš puberťák byl neskonale otrávený skutečností, že má občanku a neviděl v tom žádný důvod k oslavě…jinak si ovšem řekne tu a tam o trochu piva (nebo vína), znalecky usrkne a následuje obvyklá věta : "tati, a co ti na tom vlastně chutná, když je to tak hořký (případně kyselý) ?"

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: