30. února 2004

Ve svém životě jsem potkala pár popletů, pro něž byl problém zapamatovat si, kolik dní má ten který měsíc. Určitě i vy jste byli minimálně jedenkrát překvapeni 31. dubnem, červnem, zářím či listopadem.

Dosud jsem ale neslyšela, že by někdo chyboval u měsíce února, který je pro svoji štíhlost snadno zapamatovatelný. Většina z nás navíc nezaváhá ani tehdy, má-li říci, kdy bude zase přestupný rok, v němž má únor o jeden den navíc než obvykle.

V pátek jsem zjistila, že ani únor nezůstal ušetřen. Na vlastní oči jsem u svého zákazníka viděla příkaz k úhradě, na němž byl jako datum splatnosti uveden 30. únor 2004!

„Máte špatně vyplněné datum,“ pravila jsem a ukazováček jsem zapíchla do příslušné kolonky.

„Proč?“ zeptal se udiveně muž, který příkaz právě podepsal. „Vždyť je dneska sedmadvacátýho, takže v pondělí bude třicátýho!“

„Je únor,“ povídám, „a únor…“

„No právě, dyť je únor!“ nenechal mne génius domluvit. „Jenže letos je přestupnej rok, což znamená, že únor má třicet jedna dní!“ zvolal vítězoslavně a obdařil mě pohledem, jakým by nejspíš počastoval chovance psychiatrické kliniky.

„Máte diář?“ otázala jsem se opatrně.

„Proč?“ podivil se.

Před pár minutami mi zavolal. „Nevrátila vám náhodou banka ten páteční příkaz k úhradě?“ vyzvídala jsem, když jsme ukončili debatu na téma, kvůli kterému vytočil moje číslo.

„No… neprovedli ho, no, “ sdělil mi kalendářový machr naštvaně. „Asi jsem se podepsal jinak než jsem podepsanej na podpisovým vzoru. Tak to radši zadám přes telefon…“

7 Responses to 30. února 2004

 1. Aki píše:

  :o))))hihi, na každýho jednou dojde… :o) já jsem se zrovna před chvílí chystal fláknout do účetnictví doklad na jakýsi kancelářský potřeby s datumem 4.4.2004… asi maj v tom papírnictví ještě přestupnější rok, než ten tvůj borec s příkazem… :o))

 2. Alfa píše:

  Když přestupnej rok,tak má mít únor 32 dní. A basta.

 3. loar píše:

  Houby,kdyz je prestupnej rok, pridava se jeden mesic navic. Takze je 1. unorce.

 4. Pavel píše:

  Kolikátýho je dneska???Alfa s loar mě tak zblbly, že teďka nevím, kolikátýho vlastně dneska je. Je ještě únorec, nebo už začal březenec? 🙂

 5. Egi píše:

  To je este sranda,tentokrat si to nahodou dik tomu prestupnymu roku pamatuju. Obvykle mivam jinej problem – ac su obklopenej pocitacama, mobilnima tydlifonama a ruznejma jinejma nemravnejma pristrojama, ktery obsahuji – at uz jako hlavni ci doplnkovou funkci – kalendar, beztak nikdy nevim, co je za mesic a kolikatyho tak odhadem muze bejt. Pak me vzdycky zaskoci otazky typu:"Plati ta schuzka tretiho?""Vim ja? Myslim, ze jsme domluveni na stredu.""To je prave tretiho.""Fakt? Tak to asi plati."Kampak na mne s kalendarem, domlouvali jsme to minulej tejden, pamatoval jsem si, ze to bude pristi streda. Jelikoz je novej tejden, termin se zmenil na tuto stredu. Co je na tom divnyho?

 6. Robert píše:

  Teda 30. únor je teda fakt síla! :-))

 7. petr kurka píše:

  Hányadika van ma ? (kolikátýho je dnes ?)Kakóje sivódňa čisló (pro ženeraci odchovanou ruštinou pravděpodobně srozumitelné).Teda, já mám doma jedny prastarý dižitální hodiny s datumem – vyrobila je snad ještě pramáti TESLA, uvnitř skomírá jeden monočlánek pohánějící mykročip a hodiny ukazují kromě času i den v týdnu a datum – informace pro mě navýsost důležité, ančto většinou nevím to ani ono – zkrátka nevím dne ani hodiny. Teda – čas to ukazuje dobře, byť po americku (ante meridiam, post meridiam), dny taky (první den v týdnu je pokaždý neděle), ale už to neregistruje měsíce. Geniální konstruktéři mykročipu to ale vyřešili tak, že každej měsíc má jakoby 31 dní. Pokud tomu skutečně tak je, dokonce víc měsíců za sebou (červenec-srpen, prosinec-leden), nemusí se na hodiny ani sáhnout. Běda však, přijdou-li kratší měsícové – a věřte mi, že oni přijdou, ba co dím, už jsou tady (duben, 30 dní) ! Prvního května mi tedy hodiny budou avýzovat datum 31. dubna. Co to provádí koncem února (obyčejnýho či přestupnýho), to si dovedete jistě v černých barvách představit. Rozhodl jsem se tedy 31.dubnům, únorům, listopadům apod. rázně zamezit: ještě než dojde ke změně měsíce, tedy např. 30.dubna, přepnu hodiny na TIME CORRECT a tvrdě tam zadám 31.dubna. Hodiny si myslej’, že je dlouhej měsíc, a o půlnoci se správně předatujou. Takže člověk si "moderní" techniku musí předělat ku obrazu svýmu, jinak se mu technika vymkne z rukou a předělá si člověka (pokud k tomu už náhodou, zcela nenápadně, nedošlo). Toliko chtěl jsem napsati ku problému datumu.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: