Prezervativ jako daňový výdaj…

Měsíc březen není jen měsícem knihy a internetu. Je i měsícem daňového přiznání k dani z příjmů. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří se musí na svůj finanční úřad vypravit s ohavně růžovým formulářem, zcela jistě březen nemáte rádi. I já tento měsíc raději spojuji s představou dobré knížky a brouzdáním v internetovém moři.

Mou profesí je vedení účetnictví. Živím se tímto podivným způsobem poměrně slušně již několik let, a tak se setkávám i s různými přístupy vůči daňovému přiznání.

Pokud pominu skutečnost, že mohou nastat situace, kdy není dobré s podáním přiznání spěchat (například tehdy, mám-li vypočten vyšší daňový základ než v minulém roce a z toho důvodu musím doplácet zdravotní a sociální pojištění), čekají někteří mí zákazníci na poslední březnový týden, případně i na poslední termín, v němž je ještě možné daňové přiznání předat bez hrozby pokuty, a teprve potom zamíří na finanční úřad. Se svým údělem jsou však smířeni, jelikož jim už v podzimních měsících naznačím, jakou částku budou muset státu odevzdat.

Další chtějí mít tuto nepříjemnou součást podnikání rychle za sebou, a tak si hned po zaúčtování posledního prosincového dokladu nechají vyrobit uzávěrku i přiznání a rychle se formuláře zbaví.

Zvláštní kapitolou jsou pak takzvané „jednohubky“. Kromě zákazníků, jimž vedu účetnictví pravidelně, si na mne počátkem roku vzpomene i pár podnikatelů, kteří po dvanáct měsíců házeli účetní doklady do šuplíku či do krabice a při pohledu do kalendáře si uvědomili, že by se měli úředníkům pochlubit, jak se jim během uplynulého roku vedlo. Jakmile jim oznámím, kolik je ten hloupý koníček zvaný podnikání bude stát, většinou se hroutí a vymýšlejí zajímavé návrhy, jak optimalizovat daň. Mnozí ještě jednou projedou zásuvky svých psacích stolů a přinášejí nepoužitelné paragony. Pokud se jim pokusíte vysvětlit, že správce daně neuzná jako daňový výdaj nákup nerezového nádobí, jelikož nepodnikají v pohostinství, kroutí nechápavě hlavou.

Vzpomínám si, jak mi před lety jeden z mých klientů vložil mezi doklady účtenku od benzinové pumy, u níž si, kromě pohonných hmot, zakoupil ještě dvě krabičky prezervativů. „Ty prezervativy vám šoupnu do osobní spotřeby,“ povídám. „Proč?“ podivil se ten dobrý muž. Pravila jsem, že jeho daňové výdaje musí přímo souviset s daňovými příjmy, což v tomto případě asi půjde těžko, když se neživí svým tělem. „To snadno doložím,“ opáčil sebevědomě. „Když budu souložit s prezervativem, tak nebudu mít další děti a tím pádem další odečitatelný položky ze základu daně. Navíc nebudu muset kolem nich skákat, takže vydělám daleko víc a stát ode mě dostane víc peněz na daních!“ Nakonec ale přece jenom usoudil, že by mu toto zdůvodnění nejspíš neprošlo a musel by doplatit daň a vyměřené penále z jejího nedoplatku. Škoda, moc jsem se na posuzování prezervativu coby daňově uznatelného výdaje těšila.

Loni v létě jsem se setkala s člověkem, který s podáním daňového přiznání opravdu nespěchal. Jeho podnikatelské aktivity ho totiž natolik zaměstnaly, že opomenul stát seznámit s tím, jak si vedl v roce 2001…Počkal si až na výzvu finančního úřadu, který mu pohrozil pokutou. Jak jste na tom vy?

13 Responses to Prezervativ jako daňový výdaj…

 1. Bohdan píše:

  Ložní prádlo a vysavačJá jsem zaměstnanec, takže se mne tohle netýká, ale kdybych musel podávat daňové přiznání, tak bych to asi chtěl mít co nejrychleji z krku, abych náhodou úplně nezapomněl jako ten tvůj známý. Takže já bych hlasoval pro jedničku.Jinak můj soused, který má takovou menší prodejnu s potravinami, mi kdysi dávno říkal, že si dal do daní ložní prádlo a vysavač. To je asi taky blbost co? Já jsem mu tenkrát říkal, že mu to asi neprojde. 🙂

 2. Yfča píše:

  Re: Ložní prádlo a vysavačLožní prádlo neprojde určitě, ale ten vysavač by měl ukecat, pokud si na úklid provozovny nenajímá nějakou firmu. :o)

 3. Honza píše:

  Ty prezervativy jsou dobry.Ja bych to tomu podnikateli uznal,protoze to jeho vysvetleni ma logiku. :))

 4. Yfča píše:

  Honzo,to vysvětlení logiku nepostrádá, v tom máš pravdu, ale musíš si uvědomit, že naše zákony, ty daňové nevyjímaje, občas logiku postrádají… ;o)

 5. Mudd píše:

  To mi pripomnelo jednu ucitelku, co nám vykládala, ze nejtezsi na sexualni vychove je jit do drogerie, nakoupit prezervativy a pak na ne chtit paragon.

 6. Aki píše:

  :o)))tak ty prezervativy fakt nemaj chybu, ale zdůvodněný je to nádherně :o) třeba by to před berňákem opravdu uhádal, páč je to jen pár kaček a občas i nějakej ten úředníček může mít smysl pro humor :o))

 7. Olina píše:

  prosímtě Yfčo, a mohla bych do daňově uznatelných položek vrznout násadu od koštěte? děkuju…

 8. Aki píše:

  Oliněmyslím, že bez problémů… a pokud máš živnosťák na čarodějnictví, tak třeba i celý koště :o))

 9. Yfča píše:

  Oli,jak už za mne řekl Aki, tak v případě, že máš příslušné živnostenské oprávnění, můžeš násadu od koštěte zahrnout. Samozřejmě za předpokladu, že máš koště zahrnuté v majetku firmy. Pokud jde o výměnu násady opotřebované častými nočními lety, lze výměnu považovat za opravu a tudíž rovnou zahrnout do daňových výdajů. Pokud však budeš měnit dřevěnou násadu za luxusnější umělohmotnou, půjde již z hlediska zákona o dani z příjmů o technické zhodnocení. Pokud částka za nákup přesáhne hranici stanovenou pro hmotný investiční majetek, budeš muset násadu zařadit do příslušné odpisové sazby a odpisovat.

 10. Olina píše:

  aha, ten živnostenský list, nojo …. já jsem si myslela, že pověst postačí … děkuju za radu, Yfčo:)

 11. Yfča píše:

  Oli,obávám se, že brzy dostaneš od živnostenského odboru výhružný dopis, anébrž se čarodějnictvím bez řádné koncese dopouštíš tresteného činu nedovoleného podnikání. Bacha na to! ;o)

 12. Aki píše:

  Oliněhlavně pozor koncem dubna, to choděj z berňáku na kontroly a penále tou dobou bejvá nechutně vysoký… kolikrát i nejedna hranice zaplane… :o))

 13. Robert píše:

  Nechceš si tady založit daňovou poradnu?Určitě by si měla úspěch. 🙂 Aki by ti mohl pomáhat zodpovídat dotazy. :-))

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: