Nesmrtelné dílo Kvičislava Doudy se konečně dočkalo odborné recenze!

Konečně si můžete přečíst slovo odborníka, jenž udeřil svým znaleckým očkem podivuhodné verše génia Kvičislava Doudy. Oním znalcem literatury je
Plavovláska. Ve svém dnešním článku Když poezie, tak poezie zhodnotila klady tohoto (zatím nepříliš známého) básníka.
Přestože je to recenze hodná mistrů typu F.X. Šaldy a dalších velikánů tohoto oboru, obsahuje některé nepřesnosti.

„Musím říct,“ píše Plavovláska, „že i když se Kvíčislava hodně snaží, tak málo platné, umění svého manžela nedosahuje. Především je na první pohled patrné její otrocké lpění na pravopisu. To její muž se už od této berličky zbabělců oprostil.“  Zde je nutné podotknout, že se protiklady, jak známo, přitahují, proto Kvičislava ve svých textech zneužívá vytříbené češtiny, zatímco její virtuální manžel si s pravopisem nedělá vrásky. Nejspíš k tomu přispívá i prostředí, v němž Douda tvoří: jeho nesmrtelné texty (jak přiznává pod svými díly) vznikají v restauračních zařízeních nejnižších skupin. Vzletné veršíky čmárá na provlhlé pivní tácky či na druhou stranu hustě popsaných účtenek, schován před dotěrnými zraky svých obdivovatelů v cigaretovém dýmu. Psát na vlhký papír není lehké, často se stává, že propiska tácek pouze políbí a nezanechá po sobě stopu. Nelze se tudíž divit, že některá písmena zůstávají nedopsána (zejména ypsilon) a při přepisu Mistr ve snaze zachovat autentičnost díla a naťuká do klávesnice mrtvoli místo mrtvoly. I když v tomto případě můžeme spekulovat o tom, zda neměl génius na mysli MRTvého VOLa (zkráceně mrtvola), pak by bylo slovo mrtvoli pravopisně bez vady.

V některých výrazech Mistra však lze spatřovat i snahu zavést konečně do českého jazyka jistou logičnost, která mnohdy chybí. Například jeho hvězdné sousloví mrtvola už vilezla vypovídá o tom, že rov byl mělký. Pokud by se štrachala z hlubokého hrobu, učinila by tak s ypsilonem v předponě.

Přesto se jeho snaha reformovat pravopis nesetkává u čtenářů (ani u odborníků) s kladným ohlasem. Velmi často se najdou tací, kteří jeho novátorství dokonce hrubě odsoudí. Všem dal ale Mistr jasnou odpověď na Totemu u svého díla Prošel jsem dveřmi, kde mimo jiné říká: „Myslíš si že je umnění jenom pro pravopisný géniusi? Neni to teda žádna provvokace, jo, protože já to píšu v hospodě na lístky a co toho napíšu! A proč by to jako mnělo bejt vtipný? Když je to metal! A tyky mně už někdo vikrádal ale to jsem jim zatrhl, protože je hmusný a podporovat cizi tvorbu ja teda nebudu. A ty neser.“ S jeho názorem musím souhlasit.

Není divu, že i autorka recenze byla Doudovými literárními pokusy okouzlena. Zřejmě díky tomu se dopustila jedné (z mého pohledu velmi hrubé) chyby: Mistra nazývá Kvíčislavem, ač jeho umělecké jméno obsahuje pouze kratka i (není tudíž vyloučeno, že pochází z Ostravska). Jistě i ona by nadšeně zvolala ústy Kvičislavy:

Tvorbou Doudy uchvácena
musí býti každá žena!
Přiznávám, že téměř vždycky
rozdráždí mě eroticky!

9 Responses to Nesmrtelné dílo Kvičislava Doudy se konečně dočkalo odborné recenze!

 1. Olina píše:

  :)))))))))))))))))) bez komentáře – díky za pobavení:))))))))))

 2. Bohdan píše:

  :-))Kvičislav i Kvičislava jednou budou ve slabikářích! :-)))

 3. Jirka píše:

  Tak pri tomhle jsem se malem pocural smichy. :))) Kam na to chodis? :))

 4. petr kurka, milovník a cťitel obou Doudů píše:

  Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.Nadpisem řečeno jest, že Kvičislava Doudová ani její povedený manžílek se nám na Totému už neobjeví. Pokud se náhodou objeví jinde, dejte mi vědět (klikněte u tohoto příapěvku na "mail"P.S. Ač pozdě, začínám přicházet na chuť i Kvičislavovi kvůlivá jeho rádobi nemělím formulacým v jinak dokonalím veršotepectvý…

 5. Yfča píše:

  Re: Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.Petře, nadpisem není řečeno, že se Kvičislav Douda na Totemu neobjeví. Kvičislav Douda není mým "projektem", i když se Ti to možná zdá. Ten človíček existuje, dokonce má na Písmákovi odkaz na svoje fotografie. :o)

 6. Pavel píše:

  Dík za pobavení, málem jsem se udusil houskou – zapomněl jsem, že při čtení tvejch článků není dobrý jíst. :-)))

 7. Aki píše:

  :o)))Douda Kvičák je prostě nesmrtelnej… jedině génius by z mrtvoly dokázal udělat legendu pohou výměnou i za y :o)))

 8. sonor píše:

  Kvičislav DoudaBásníka, Mistra Kvičislava Doudu vzala smrt. je konec. Přidal se ke svým oblíbeným mrtvolám.jeho smrt se jmenuje Radka. mistr vstoupil do stavu manželského a rozžehnal se s poesií. můžeme se pouze dohadovat proč. bude nám chybět.

 9. Lucka píše:

  bože můůůj!!!…víš jak je těžký předstírat práci a zároveň skrývat své přidušené hýkání smíchy za obrazovkou počítače?! :-)))Díky, Yfčo! 🙂

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: