Netleskej pořád, ať to utrpení neprodlužuješ!

Přesně před čtyřmi lety jsem vplula do Rudolfina a se mnou moje kamarádka Markéta…

Dnes měla Káťa koncert. Zpívá v Kühnově sboru, který každoročně v červnu zakončí uměleckou sezónu přehlídkou jednotlivých oddělení v pražském Rudolfinu.

Zatímco já jsem se už několik dní třásla na okamžik, kdy svoji nezbednou dcerunku znovu uvidím zářit ve světle reflektorů, Jiřík prohlásil, že svůj lístek s radostí přenechá kamarádce Markétě. Snažila jsem se ho přemluvit, aby přece jenom šel a neochudil se svou neúčastí o nezapomenutelný umělecký zážitek. Brzy jsem si ale uvědomila, že ho při vánočním koncertu vzrušily odvážné výstřihy fešných sbormistrní daleko víc nežli závratné hlubiny sborového zpěvu a rezignovala jsem.

Ve čtyři odpoledne jsem na sebe po dlouhé době narvala slušivé šatečky, Káťa si oblékla koncertní oblečení a obě jsme vyrazily na generálku. Po jejím skončení zbývaly do začátku koncertu dvě hodiny. Na cestu domů a zpět to nebylo, Kátě zpíval žaludek hladové árie, a tak jsme zaskočily do nedalekého KFC.

Potom jsme se vrátily k Rudolfinu, do něhož moje dcera hrdě vplula bočním vchodem pro účinkující a já jsem se jala vyhlížet Markétu.

Přiřítila se dvě minuty před začátkem koncertu, což by samo o sobě nebylo tak zlé, kdybychom neměly sedadla uprostřed řady. Jen jsme usedly, naklusaly nejmenší děti a zahájily koncert.

Markéta, která miluje tvrdší muziku, netrpělivě poposedávala, občas zašilhala na hodinky a v pravidelných intervalech se mne tázala, kdy že už se objeví Káťa.

Její duševní muka jsem násobila tím, že jsem po každé písničce nadšeně vykřikovala, jak nádherně ta děcka zpívají. Vrhala na mne vražedné pohledy a prohlašovala, že nejsem jamarádka ale jurva.

Potom nastoupilo oddělení, které nastudovalo Říkanky od Petra Ebena. Ač vážnou hudbu konzumuji raději nežli fazole, musím se přiznat, že moje zesláblé čidlo sluchu atakovaly luzné tóny, které mne příliš neoslovily.

Markéta přímo trpěla. Když skončilo druhé číslo a vyprodané hlediště začalo aplaudovat, vrazila mi loket mezi žebra a výhružně pronesla: „Netleskej pořád, ať to utrpení neprodlužuješ! Když nikdo nebude tleskat, budeme to mít brzy za sebou!“ Při třetím kousku si nenápadně narvala do uší prsty.

Pookřála až při vystoupení Kátina oddělení, které uzavíralo první polovinu koncertu. K mému překvapení dokonce jednou zatleskala a přestala zívat.

O přestávce jsem šla pro Káťu, aby si s námi poslechla druhou část vystoupení. Markéta se důrazně dožadovala odchodu do restaurace nižší cenové kategorie, ale nakonec zůstala až do konce. Jsem si jistá, že na dnešní den do smrti nezapomene…

Vytrženo z Yfčina téměř intimního deňýčku.

7 Responses to Netleskej pořád, ať to utrpení neprodlužuješ!

 1. Bohdan píše:

  🙂Ta tvoje kamarádka asi opravdu musela trpět. :-)) Ještě tvoje dcera zpívá v tom sboru?

 2. Plavovláska píše:

  🙂Jsi tyran 🙂

 3. Kryska píše:

  :o))))Živě si to představuju :o))))) Taky jsem kdysi vystupovala na podobné akci a má matka se šla na mě podívat. Vrátila se v takovém stavu, že už jsem ji raději nikdy k ničemu podobnému nenutila…

 4. ajak píše:

  prosim o vysvetleniahoj yfco,prosim te, co je to jurva?

 5. Yfča píše:

  Re: prosim o vysvetleniCo je to "jurva"? Víš, my máme takové rčení: Ty nejsi jamarádka, ty jsi jurva… Změň si počáteční písmeno těch slov na ká… ;o) Je to jasné? :o)

 6. ajak píše:

  aha, takze presne ve stylu definice, zeprostitutka je povolani, ale kurva je povahovy rys. mozna, az priste pozves marketu na dechovku pod krycim nazvem "kabati", tak si uz s vymenou pismenek nebude delat starosti.diky za krasne clanky, mam jen jednu prosbu: posledni dobou nejses moc plodna. zkus s tim neco udelat.

 7. Yfča píše:

  ajaku…… díky, jsem ráda, že se ti mé napsaniny líbí. :o) Snažím se aktualizovat každý den, ale někdy opravdu není čas… ;o) Máš-li chuť, navštiv můj téměř intimní internetový deňýček, který jsem skoro čtyři roky pravidelně psala: http://www.volny.cz/ipe/denik.htm

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: