Největší Čech? Přece Jára Cimrman!

S různými anketami a soutěžemi se v poslední době roztrhl pytel. Slavík, SuperStar, novácké Ano, doputovala k nám i anketa o největší historickou osobnost – Největší Čech.

Mnozí si možná kladou otázku, zda by to měl být státník či politik, některá z osobností kultury nebo snad sportovec, který díky svým výsledkům naši zemi proslavil i mezi exotickými obyvateli planety.

Jiní by na stupínek nejvyšší postavili génia, proslaveného hned v několika oborech lidské činnosti. I tací se dají v naší historii vystopovat.

Další si myslí, že by to měl být Čech, jenž má v sobě typické české vlastnosti.

Když jsem na toto téma hovořila s přáteli, většina z nich by svůj hlas dala buď Járovi Cimrmanovi, neboť tento velikán všech velikánů byl všestranným a nedostižným géniem. Padlo i jméno Josefa Švejka coby nositele „typického češství“.

Na moji poznámku, že by se podle propozic soutěže měl stát největším Čechem ten, kdo se narodil, žil nebo působil na území Čech, Moravy a Slezska a významně ovlivnil život smrtelníků, všichni namítali, že přínos Cimrmanova díla je zcela zřejmý a hmatatelný a že Švejk reprezentuje desítky mazaných vojáčků, kteří skutečně žili. Já osobně bych svůj hlas taktéž dala Járovi, neboť se před velikostí Mistra hluboce skláním.

Obávám se ale, že Jára Cimrman i Josef Švejk budou z nominace vyškrtnuti podobně, jako byla Anička Dajdou vymáznuta ze Slavíka.

Pak se ovšem naskýtá otázka, kdo dýchá Járovi na záda a zasloužil by si tudíž vyhrát v případě, že bude Mistr z nominace odstraněn. Podle mého názoru je to Karel IV. – o jeho historické roli nejsou myslím žádné pochybnosti. Komu byste dali hlas vy?

18 Responses to Největší Čech? Přece Jára Cimrman!

 1. kaculina píše:

  Co praotec Čech?

 2. Yfča píše:

  Kačulíno…… vidíš, na toho hocha jsem úplně zapomněla! :o)))

 3. kaculina píše:

  Já jsem si všimla, že zatím nenapadl nikoho..

 4. Anonymní píše:

  Nemělo by se zapomenout ani na přínos Ferdy Mravence, Brouka Pytlíka nebo Anny Proletářky!

 5. Martin píše:

  Možná, že Járu Cimrmana nakonec vymažou, ale přesto jsem ho nominoval na prvním místě. Byl mi i elektronicky potvrzen. Co se bude dít dál záleží jen na organizátorech. Pro mě je prostě největší a myslím, že nejen pro mne.

 6. Jita píše:

  Podle zpráv z dnešního dopoledne Jára vítězí na celé čáře a hovořilo se tam o lidech z Internetu, kteří ho cpou dopředu.Jára má také můj hlas!

 7. Yfča píše:

  Však si také Jára zlato zaslouží…… dobrých politiků, umělců a jiných šikovných lidiček by byl celý vlak, avšak Jára je enem jeden! ;o)

 8. Jimi píše:

  Jara rulezSice som Slovak, ale v tej ankete som hlasoval… a hlasoval som za Jaru Cimrmana :-)) Taký geniovia nerastu na stromoch 😉

 9. DarkMaster píše:

  Já nominoval svojí kamarádkuA přijde mi hrozně nespravedlivé, kdyby jí vyřadili. Moje kamarádka je pro mě ta největší osobnost ČR a ten největší Čech / Češka (neplést s čéškou).

 10. Montrealer píše:

  Jára Cimrman na Intěrňétě…Jak často se jméno Járy Cimrmana vyskytuje na Internetu ? Jak často je najdou různé česko/světo/známé vyhledávače ?Morfeo25320Jyxo17027Google13100MSN-Suche (Němci jsou suchaři i se svím MSN-Suche !)1849search.MSN.com 1817

 11. velka_mitote píše:

  mejlMě včera došel mejl ,abych hlasovala pro Járu Cimrmana, tak jsem ho s chutí poslala dál a Járu dala na první místo 🙂

 12. velka_mitote píše:

  mejlMě včera došel mejl ,abych hlasovala pro Járu Cimrmana, tak jsem ho s chutí poslala dál a Járu dala na první místo 🙂

 13. Yfča píše:

  Mám dojem, že je neprávem opomíjena i velikost Kvičislavy Doudové…… která se bezesporu zapsala zlatým písmem do dějin kultury našeho národa svými mrtvolně metalovými texty.Viz: http://yfca.bloguje.cz/34765_item.php

 14. Bohouš píše:

  A coA co Rejžek a Just?

 15. Martus píše:

  Já jsem každopádně pro Káju IV. 🙂

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: