Básníkem snadno a rychle

Mnohé z nás tu a tam napadne zajímavá myšlenka, o níž se domníváme, že by měla být zapsána a případně i převedena do nějakého literárního útvaru. I mne občas poceluje múza. Někdy je to polibek zuřivý, který mne vytrhne ze sna, jindy se múza jenom lehce dotkne mého tvůrčího pera a zase zmizí (raději bych měla napsat klávesnice, protože poslední dobou tužku a papír téměř nepoužívám).

Před mnoha a mnoha lety jsem s sebou neustále nosila notýsek, do něhož jsem si pečlivě zapisovala myšlenky, z nichž se mi občas podařilo vykouzlit dílko povedené i méně zdařilé.

Když jsem chodila do sedmé třídy, zdál se mi téměř hororový sen, během něhož jsem se ocitla na hřbitově u hrobu své maminky. Vzbudila jsem se hrůzou a nemohla jsem znovu usnout. A v tom okamžiku mi múza vlepila hubanec, až to mlasklo. Popadla jsem papír, který ležel na nočním stolku a za světla lampičky jsem začala psát:

Maminko milá,
s námi si žila.
Žila si s námi dlouhý čas,
teď vidíme tě zas.
Mrtvá v rakvi ležíš
stejně jako Ježíš.

Se slzami v očích jsem si čerstvé veledílo polohlasně přečetla. Líbilo se mi. Napadlo mne, že bych mohla přidat další strofy ve stejně tragickém duchu a ráno se pochlubit své rodičce. Dokonce jsem jí hodlala oznámit, že ty krásné verše jednou nechám vytesat na její náhrobek. Asi deset minut jsem přemítala nad tím, jak pokračovat. Potom jsem škrtla poslední dva řádky a báseň jsem dokončila:

Maminko milá,
s námi si žila.
Žila si s námi dlouhý čas,
teď vidíme tě zas.
Ale v jiné podobě
když už je po tobě.

U snídaně jsem verše procítěně zarecitovala. Maminka mi (naprosto necitelně) vyťala záhlavec a dva dny se mnou nemluvila.

Od té doby nechávám noční geniální myšlenky raději odplout na vlnách snění.

6 Responses to Básníkem snadno a rychle

 1. ajak píše:

  basnicke strevo …… opravdu nemam a moc zavidim yfcam i vsem podobnym existencim. nicmene mne vcera odbourala upravena treti sloka "proflaklych" stanku (uvadim vcetne autora)Autor: Bohouš Baudyš, vrchní strojník, baskytarista, opilec a děvkař před Pánembohem, farností příslušný do Vršovic3. U stánku kecají baby,tam postávaj chlapi a přemítaj, zda byněkterá z nich nedala by…Jó, u stánku je to zkušenost tvrdá,tam chlastá se moc a málo … JE LÁSKY,- to ještě nemá dokomponovaný -ztracená víra hrozny z vinic neposbírá….

 2. velka_mitote píše:

  YfStejne si prost ten nejtaí talent na ty nejlepaí krávoviny.

 3. velka_mitote píše:

  neumim psat…YFCOStejne jsi ten nejlepsi talent na ty nejlepsi kravoviny. 🙂

 4. Montrealer píše:

  Opět (trochu nestabilně) na nohou…Po týdnu depresínesměle hlodnu si,neb nemám nadání,jež chmury zahání.

 5. Blanka Pecháčková píše:

  prosbaNa Vašich stránkách jsem našla jméno Baudyš.Pro sraz spolužáků po33letech hledám Petra Baudyše 48let,chvilku chodil do ZDŠ v Teplicích v Čechách,než se někam odstěhoval.Neznáte ho prosím??Děkuji za možnou odpověď Pecháčková

 6. Yfča píše:

  Blanko…… bohužel, Petra Baudyše neznám…

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: