Ukradený text Cigarety podruhé

Jak už jsem psala ve svém úterním článku, objevila se v repertoáru zpěváka Rubika písnička Cigareta s plagiátem textu, který jsem před lety napsala pro Olegovo pozdní odpoledne.

Dnes mohu s jistotou odvolat svůj výrok, že „zpěvák Rubik je plagiátor, který s úsměvem na rtech bude inkasovat peníze za text, který mi z velké části vykradl“. Vedla mne k tomu skutečnost, že byl pod textem podepsán jako autor.

Během mailové komunikace mezi mnou a panem Rubikem vyšlo najevo, že můj text zpěvákovi prodal(!) za nemalý peníz jistý Jan Veselý. Učinil tak, aniž by pana Rubika upozornil, že není autorem textu. Cigaretu nejspíš objevil na některém webu a pomocí CTRL+C si ji drze přivlastnil.

Pan Rubik se podle mne zachoval jako čestný chlap, neboť písničku stáhl ze svého repertoáru a na připravované CD zařadil jinou skladbu. Současně mi nabídl odměnu za poskytnutí práva dílo užít. Jeho férového jednání si velmi cením. Učinil tak, přestože mu jeho rozhodnutí (pokud na jeho návrh nepřistoupím) způsobí finanční ztrátu.

Panu Veselému bude asi v nejbližších dnech poněkud neveselo. Těžko se může tvářit, že netušil, že se takové věci nedělají. Neznalost zákona totiž neomlouvá, jak tvrdí oblíbené rčení. Podvodem získané peníze bude muset panu Rubikovi vrátit a navíc mu hrozí i trestní stíhání…

16 Responses to Ukradený text Cigarety podruhé

 1. Jirka píše:

  Rubik se zachoval tak, jak musel. Je vidět, že je profík a že ví, že by mohl mít v opačným případě problémy. Zvlášť pokud nemá v ruce smlouvu s tím vyčůránkem Veselým. Jinak mě to celé moc nepřekvapuje. Mám dojem, že před nedávnem byl za porušení autorských práv žalovanej nějakej soudce, co zneužil odborný texty kolegů.

 2. RUBIK píše:

  ad Jirka:Zachoval jsem se tak, jak jsem musel, ovšem nikoliv kvůli případným problémům /to je totiž velmi rozsáhlá polemika a podle právníka, který mě zastupuje už 8 let a plně mu důvěřuji, bych zas takový problém neměl – navíc by se táhl několik let a mezitím by mi písnička vydělala peníze i na případné odškodné :o)- ani kdybych neměl potřebné doklady/ , ale tak, jak náleží mé cti! Já s Janem Veselým smlouvu mám, a hlavně mám i doklad o tom, že od naší firmy převzal honorář. Ale to už je jiná stránka věci, jak budu, příp. budeme, postupovat. Vůči Yfči jsem přistoupil pouze tak, jako kdybych na jejím místě byl já.

 3. Piki píše:

  Začneš sa živiť na súde?Chodím sem už dlhšie a ak sa nemýlim, toto nie je prvýkrát, čo ti niekto čosi ukradol. Začneš sa živiť prostredníctvom súdnych sporov?Nechcem byť veľmi sarkastický a zlodejinu nemám rád, ale zdá sa mi divné nechať kvalitné duševné diela povaľovať po internete voľne pohodené. Tak mi napadá, že je to fajn stratégia: Napísať knihu, zverejniť na internete ako mucholapku a potom všetky muchy zlodejky pekne podojiť. Hej, patrí im to, kradnúť sa nemá, ale mám akési rozporuplné pocity…

 4. Yfča píše:

  Piki…… živit se způsobem, který navrhuješ, nehodlám, neboť bych brzy zemřela hlady. :o) Nikdo z autorů by se tak neuživil.Na internetu je mnoho kvalitních věcí. Nejsou to zrovna knihy, ale četla jsem spoustu dobrých povídek i veršů. A je to dobře, protože jinak by byl internet nudný. Kromě informací spousta lidí hledá i zábavu.Pokud někdo něco z těchto napsanin okopíruje a přečte to například někomu jinému, případně si to někam uloží do šuplíku, aby se k tomu mohl v budoucnosti vrátit, nikomu z autorů to nevadí. Myslím, že většině nevadí ani hromadné rozesílání maily na všechny světové strany (přestože se tak v 99 % děje bez uvedení zdroje). Horší už je ale to, že se tu a tam najde někdo, kdo má v sobě tolik drzosti, že vyvěsí okopírovaný text na svoje webové stránky a tváří se jako autor. Ti nejvíc otrlí pak za ukradený text dokonce vyinkasují peníze, což je případ Jana Veselého. Nejsem (bohužel) zdaleka jediný autor, jemuž se právě tohle stalo. Čtivou věc nemusíš nutně nechat "povalovat" na internetu, aby hrozilo její nekontrolovatelné šíření. V dobách, kdy jsem se ještě v internetovém moři neráchala, také některé mé slovní hříčky putovaly mezi lidem, stejně jako moje parodie. Tehdy se texty opisovaly na stroji, stačilo takovou kravinku napsat kolegovi k narozeninám, nebo na dovolené hrábnout u táboráku do strun. Ostatně i v dobách dávno minulých kolovaly příběhy mezi lidmi – vyprávěním. Na internetu najdeš i texty opsané z knížek (například povídky Šimka a Grossmana, básničky Plíhala, Žáčka atd. – samozřejmě bez uvedení autora).Jak už jsem ale řekla, pokud opsaný text provinilec komerčně nezneužije, většina autorů se nevzteká, protože všichni píšeme nejen kvůli tomu, že nás to baví, ale také proto, abychom byli čteni. ;o)

 5. Piki píše:

  Vďaka za obsiahlu reakciu.

 6. beepee píše:

  poklonaPáně Rubikovi za čestné jednání, to se nevidí často. No a povzdech nad situací, ale kvůli tomu publikovat nepřestaneme, tak to je.Yfčo pěkně se čteš, nejen tady na blogu 🙂

 7. aTeo ;) píše:

  Pro Veselýho provaz !Opsal určitou kombinaci slov a to je wellmi zavrženíhodné!!!

 8. Yfča píše:

  aTeo…Veselý neopsal enem pár slov, opsal celý text. Ten si potom Rubik upravil na hudbu, kterou měl už k dispozici.

 9. aTeo ;) píše:

  Jasně… zlehčuju to,ale každý text je kombinací slov. Právě tak jako obrázek je kombinací světel, stínů a barev. Často stahuju fotky bez ohledu na jejich autora. Vyříznu, co potřebuju a zkombinuju to do jiných souvislostí. Měl bych problém hnát "krádež" takového kompilátu až k soudu. Někdy mám pocit, že mé práce se staly veřejným majetkem, s nímž si každý může nakládat, jak uzná za vhodné… ale nakonec jsem rád, že se dostanou mezi lidi. Proto jsem je přece dělal, ne?

 10. Yfča píše:

  aTeo…… to je jasné. Ovšem ve chvíli, kdy se tvoje "fotokoláž" objeví v novinách nebo na přebalu knihy, kde bude napsáno "autor Franta Vopršálek" a Fanouš si za to nechá slušně zaplatit, tak tě to pořádně nakrkne… Mimochodem, viděla jsem před chvílí na http://www.eportal.cz/ jednu z tvých legrácek… ;o)

 11. aTeo píše:

  Njn, tihle mají můj souhlas, ale ten obrázek vyšel i na titulní stránce Blesku minulou sobotu. Nikdo se mě neptal a pravděpodobně mi ani nikdo nezaplatí. Kdysi mi otiskli celou dvoustranu s 11 obrázky, honorář slíbili, ale neposlali. Naštěstí jsem finančně nezávislý a tak mohu tvrdit, že mi jde vážně jen "o princip"…

 12. Yfča píše:

  Právě že jde o princip. Navíc pokud se neozveš, tak ti pacholci z Blesku budou mít pravidelný zdroj zadara. Alespoň doufám, že nevymázli z obrázku odkaz na tvoje webáče. I když… třeba to tam u nich nikdo vymáznout neumí… ;o)

 13. Yfča píše:

  Však také Pixy píše v tom článku obsahově to samé, co jsem v Hlodníku uvedla už několikrát:"Rozumějte, nevadí mi, že moje obrázky (básničky, články atd.) kolují po webu. Tomu se zabránit nedá a nevidím k tomu ani důvod. když sse to někomu líbí, prosím, jsem dokonce rád. Ale pokud moji práci někdo vezme a podepíše se pod ni sám, vydává ji za vlastní a nebo na ní ještě nedejbože vydělává, tak to mě můžou vzít mory. To už není nevědomost nebo naivita, to už je normální zlodějina, kterou nesnesu a nehodlám tolerovat."Jak by řekl Pitkin: "Vo vo vo tom to je!"

 14. Yfča píše:

  Odkaz na článek u Pixy…… je pod www – omlouvám se aTeovi za smáznutí jeho příspěvku, ale odkaz je tak dlouhý, že zase rozhodil stránku. Tady je celý text aTeovy poznámky:—Vždy jim to přijde mailem s už vymazaným copyrightem. 🙂 Kdysi "řešil" můj případ Pixy: (odkaz je pod www)

 15. pavelsan píše:

  wowmusim uznat, že takové rychlé, jednoduché a právně dobře podchycené řešení jsem nečekal.

 16. Yfča píše:

  aTeo……mimochodem největším zlodějem tvých fotomontáží i zlodějem na českém internetu je majitel http://www.ftipky.cz jistý Martin Zoubek (také mi stáhl text ze stránek a velmi neochotně dával pod něj odkaz, který ale zmizí při odeslání mailem, zato odkaz na ten zlodějský server tam je). Ten je tak drzý, že na fotky přidělával "ftipky.cz" a to tvoje "aTeo" tam zůstalo. Asi ses také ozval, protože v poslední době to už nedělá. Na jiné fotky ale ty svoje "ftipky" dává dál.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: