Nemáte krevní skupinu B Rh+?

Pokud máte krevní skupinu B Rh+, věnujte prosím pozornost prosbě MUDr. Vladimíra Komrsky, CSc., zástupce přednosty Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol. Můžete zachránit život dvanáctiletého chlapce. Děkuji.

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pro pacienta Míšu, který trpí leukémií, špatně odpovídající na léčbu, hledáme dárce granulocytů, což jsou bílé krvinky zodpovědné za obranyschopnost organizmu.

Míša jich má po chemoterapii kritický nedostatek a není schopen se ani při intenzivní antibiotické léčbě vyrovnat s infekcí, která ho ohrožuje na životě.

V tuto chvíli máme dárce zajištěné, ale další, s krevní skupinou B Rh+, budeme potřebovat koncem příštího týdne. Odběr granulocytů se provádí na přístroji, který se jmenuje separátor krevních elementů. Dárci je běžným způsobem zavedena nitrožilní jehla (kanyla) a propojovací hadičkou cirkuluje pak část jeho krve přístrojem, který z ní automaticky odděluje (separuje) potřebné bílé krvinky. Ty jsou pak podány příjemci stejným způsobem jako krevní transfuze.

Separace se provádí v Ústavu hematologie a krevní transfuze na Karlově náměstí v Praze, trvá zhruba 4 hodiny a pro dárce nepředstavuje prakticky žádné zdravotní riziko.

V předvečer separace musí dárce absolvovat základní klinické a laboratorní vyšetření, které se provádí přímo na naší klinice, a je mu podkožně aplikován preparát Neupogen, po kterém se do krevního oběhu vyplaví velké množství granulocytů. Darovat granulocyty mohou všichni zdraví lidé starší 18 ti let a platí pro ně stejná kriteria jako pro dárce krve.

Z dárcovství jsou vyloučeni zejména lidé trpící krví přenosnou chorobou (žloutenka, HIV pozitivita, AIDS), lidé žijící v promiskuitě a intravenozní narkomani (i v minulosti). Dárcovství tohoto typu je neplacené.

Lidé, ochotní Míšovi pomoci, se mohou hlásit přímo u Míšovy ošetřující lékařky, MUDr. Keslové, v době od 8,30 do 10,00 hod. na telefonních číslech: 224436532, 224436509, 224436551.

Za eventuální pomoc pro našeho pacienta srdečně děkujeme.

prim. MUDr. Vladimír Komrska, CSc., zástupce přednosty, Klinika dětské hematologie a onkologie FN Motol, Praha

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

Děkuji Daniele za upozornění. Malému Míšovi držím palce a doufám, že se najde vhodný dárce.

* * *

Podle poslední informace (komentář Radka Kříže ze 7. 4. 2005) by snad již mělo být krve dost. Jsem ráda, že se našli ochotní dárci.

5 Responses to Nemáte krevní skupinu B Rh+?

 1. zkazius catrix píše:

  BohuzelMam sice RH+, ale Acko… 😦

 2. kolemjdoucí píše:

  Já si myslímže to zase někdo si dělá pitomou prču. Už proto že Brh+ je nejběžnější krev …Když říkám "někdo" nemyslím Tebe ani Tvé přátele, ale toho kdo vymýšlí takovéhle "vtípky" a pak je posílá mejlem. Také mi jich během let X přišlo.

 3. Yfča píše:

  Tento text mi nepřišel mailem. Je to dopis, který dostala Kudlanka a ověřila ho u MUDr. Komrsky. Poprosila mne, zda bych ho nezveřejnila.

 4. Bořek Šikula píše:

  Asi to není hoaxHned mě napadlo, jestli to není hoax, tak jsem se podíval na http://www.hoax.cz – s datem 1.4.2005 tam píšou, že ne. Ale ten web je v podobných případech dost užitečný. Průšvih začne, až se to začne rozesílat mailem, protože to nejde zastavit. Na webu ano, stačí napsat "Děkujeme, už je to vyřešeno".

 5. kolemjdoucí píše:

  V tom případě se omlouvám za pochybnost.Já mám Brh+ ale nejsem z Prahy a vzhledem k tomu že jsem sama po operaci tak krev dávat nemůžu. Škoda, dala bych ji ráda.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: