Předpokládaná výše nájemného v roce 2006

Bydlíte v nájemním bytě a zajímá vás, jak vysoké nájemné zaplatíte příští rok?

Od příštího roku by snad konečně měla platit nová vyhláška týkající se nájmu v bytech s regulovaným nájemným. Ministerstvo pro místní rozvoj vám nabízí možnost si pravděpodobnou výši čistého nájmu (bez služeb) vypočítat. Budete potřebovat částku čistého nájmu, který platíte v letošním roce, a výměru podlahové plochy, z níž se nájemné platí.

Máte potřebné údaje? Tož… můžete kliknout.

18 Responses to Předpokládaná výše nájemného v roce 2006

 1. Potencionální bezdomovec píše:

  Humus. Stěhuju se pod most.

 2. Treble píše:

  Sháním asi tak deset lidí at se ke mne nastehuji, at utahnem aspon ten najem… :))

 3. Yfča píše:

  Treble…… stačí říci, naše rodina je značně rozvětvená… ;o))

 4. Treble píše:

  A urazí se pánové, když je necháte doma? :-))

 5. Yfča píše:

  No… jen abys tu ta babská přesilu zvládnul! :o))

 6. Treble píše:

  Tak přece nejste holky divoký… snad :-)))

 7. Yfča píše:

  Moje babička už před dávnými lety říkávala: "Vy jste horší nežli zvěř!" Tak mi věř… ;o)

 8. Luke píše:

  Věc se mábohužel tak, že pokud se nájmy rychle neuvolní, tak skončíme pod mostem všichni, protože nám ty baráky spadnou na hlavu. Navíc, kolika procent obyvatel se uvolnění nájmů týká? 30%?Může mě vždycky trefit šlak, když sedím v kavárně Louvre, u vedlejšího dvě důchodkyně, co se tam doušourají z Pařížský ulice a navzájem si stěžujou, že už nemůžou z důchodu utáhnout vytápění celýho 200 metrovýho bytu, ve kterým bydlej samy. Ale aby se aktivně zajímaly o jiný bydlení, to ne… To by je přece zabilo, stěhovat se na starý kolena…Tak je aspoň konečně něco donutí, aby se nad sebou aktivně zamyslely, pokud tam v tom luxusu nebudou chtít zemřít zimou a hlady… 🙂

 9. Yfča píše:

  Luke…… deregulace je samozřejmě potřebná, na tom se shodneme. Možná i na tom, že by se cena nájemného asi měla odvíjet od lokality (byt v centru Prahy bude nájemníka stát víc než byt na jejím okraji). Pokud mám hlouběji do kapsy, jezdím škodovkou, nemůžu po nikom požadovat, aby mi za stejné peníze prodal něco luxusnějšího. ;o) Problém je ale v tom, zda se ty důchodkyně budou mít kam odstěhovat. Možná že se už pokusily menší byt najít. Jenomže… ony by v tom novém bytě možná platily víc, než teď platí ve starém. Na nové smlouvy se totiž regulace nevztahuje… a pronajímatel zcela jistě nebude požadovat pouze tzv. regulované nájemné.

 10. Luke píše:

  2YfcaAle tomu rozumím, ale musí taky projevit vůli se odstěhovat… a věř mi, že majitel baráku v Pařížský se opravdu snaží, aby dostal všechny regulované pryč a dělá ústupky…A proto by se měl uvolnit trh mnohem rychleji, protože dnes nikdo ani neví, kde je vlastně tržní nájemné, protože ho prostě nemáme…A pokud by se někdo obával prudkých skoků, tak bych jenom rád upozornil, že na "volném" trhu již nejméně dva roky cena nájemného klesá… 2+1 v paneláku na Jižáku za 12000 měsíčně už nikdo nepronajme…A teď teda ještě otázka. Proč by měl za problémy stařenky v Pařížské nést zodpovědnost majitel nemovitosti? Neměla by to být ona? Neměla před těmi 40 lety trochu myslet na budoucnost? Vždyť i my si musíme na svou penzi už dnes spořit, pokud nechci v důchodu zemřít hlady.A odvolávat se na komunismus a socialismus je malinko alibismus, i tato stařenka byla jeho aktivním účastníkem a aktivně se podílela na projídání budoucnosti země. Všichni dnešní důchodci tak usilovně pracovali na budování blahobytu této země, až z ní udělali téměř Horní Voltu. Akorát to nestihla a asi ještě dostane na závěr účet.

 11. Yfča píše:

  Luke…… před čtyřiceti roky v tom bytě mohla ta stařenka žít s manželem a několika dětmi… ;o) Manžel zemřel, děti dávno bydlí "ve svém". Za komančů se byty přidělovaly podle počtu osob, které v bytě měly bydlet. Pokud jsi nebyl prominent, tak jsi neměl nárok na byt větší, než stanovil vzoreček "počet osob krát tuším 10 metrů čtverečních obytné plochy"… U mladých manželů se ještě připočítávala jedna osoba navíc. Do obytné plochy se tehdy započítávaly pokoje a výměra kuchyně nad určitý počet metrů (už si nevzpomínám, zda to bylo 10 nebo 15). Jinak si myslím, že ceny tržního nájmu jdou dolů také díky tomu, že se dnes vyplatí koupit starší byt na hypotéku. Splátky u třípokojového panelákového bytu jsou totiž již při patnáctileté hypotéce o mnoho nižší než tržní nájem.

 12. Jarmila píše:

  V bytech s regulovaným nájmem bydlí ti sociálně nejslabší, ti, co si nemohli byt koupit, ti, co se nedostali k družstevnímu bytu, ti majetní a "chytří", už bydlí dávno ve vlastním. Já bydlím u majitele. Neměli jsme možnost si byt odkoupit, na nový byt nemáme, hypotéku nám v našem věku (přes 50 let) nikdo nedá, stavební spoření nestačí. Mimo Prahu už neseženeme zaměstnání. Nájemné se stále zvyšuje, ale nikdo nikdy nepřinutí majitele, aby se o dům staral. Za posledních 10 let nedal na opravu ani korunu, nutné opravy v bytě, které by měl platit podle zákona on, si musíme platit sami. Nevadí mu, že je dům v havarijním stavu. Bude se chovat stejně, i když bude nájemné tržní. Ti co bydlí ve "svém", si představují, že deregulace vše vyřeší. Jsem pro zvýšení nájemného, ale ne pro úplnou deregulaci. A hlavně by se nemělo zapomenout, že by majitelé měli mít také povinnosti.

 13. Yfča píše:

  Jarmilo…… nepíšeš sice, o jak velký dům jde, kolik je tam nájemních bytů a jaké kategorie atd., aby si člověk mohl udělat hrubý obrázek o tom, kolik majitel vybere na nájemném. Uvědom si ale, že větší opravy něco stojí (tvrdíš, že dům je v havarijním stavu). Je docela dobře možné, že majitel na větší opravu šetří. Na druhé straně ale právě regulace nájemného nenutí majitele, aby investovali. Proč by to také dělali, když od nájemníků stejně nevyrazí ani o kačku víc? Tak opraví logicky jen to nejnutnější. Pokud by byla regulace zrušena, tak by se určitě do oprav pustili, protože by jim bylo jasné, že by se jim vložené peníze časem vrátily. Navíc by začalo platit: čím horší bydlení, tím nižší nájemné. Myslím si, že by měla existovat regulace nájemného odvíjející se od průměrné tržní ceny nemovitostí v dané lokalitě. Předpokladem je samozřejmě možnost odstěhovat se v rámci města, v němž mám zaměstnání, do jiného bytu. Nelogické by bylo, aby si člověk s průměrným příjmem, který nějakou náhodou bydlí v centru Prahy, musel hledat byt třeba v Benešově, protože tam by nájemné "utáhnul". Otázkou totiž je, zda by v Benešově sehnal i zaměstnání.Pokud jde o opravy v bytě, které by měl hradit podle zákona majitel nemovitosti, můžete se přece jako nájemníci obrátit na soud, když se s majitelem nemůžete dohodnout.

 14. 2Yfca píše:

  Další menší zapeklitostJak se bude určovat výše průměrná tržní hodnota domu v regionu, když bude hrubě zkreslena a snížena o byty s regulovaným a prakticky nevypověditelným nájemným. Tržní hodnota domu bez "regulovaných" smluv je odlišná od domů s "regulovanými" nájmy. Obávám se, že to bude pouze jiná forma zabetonování… Jednorázové uvolnění by sice bylo zpočátku hodně ostré, ale o to rychleji by nastalo uklidnění. Protože který majitel by měl raději prázdný dům bez nájemníků a zájmu, než nějaký příjem z nájemného. Nájmy u obchodních prostor (což je prakticky to samé), také nerostou do nekonečna a navíc alespoň podpořily stavbu nových komerčních center, protože se to prostě vyplatí… 🙂 A stejně tak by se v budoucnu vyplatilo stavět nové nájemní domy, ne domy na rozprodej.Současný stav pouze řeší pohodlí starších na úkor mladších…

 15. Yfča píše:

  Jasně…. je to zapeklitost…… je to jedna z "horkých" variant, proto jsem o ní mluvila. Od něčeho se "regulčíci" musí odpíchnout. Ale už teď se dá zjistit, kolik stojí metr čtvereční v centru a kolik třeba v Letňanech. Pokud určíš střed Prahy jako základ, lehce se dopočítáš "atraktivity" ostatních lokalit. Úplné uvolnění regulace by samozřejmě bylo nejoptimálnějším řešením. Ovšem postrádá jednu velice podstatnou podmínku: nejsou volné nájemní byty, kam by se mohli nájemníci po případném drastickém zvýšení nájmu přestěhovat. Navíc pokud by byla možnost najít si lehce jiný, cenově přijatelnější, byt, nerostlo by po úplném uvolnění nájemné do závratných výšek. Jenomže nejprve by asi bylo dobré nějak motivovat podnikatele, aby se jim vyplatilo stavět domy s nájemními byty. Jinak budou stavět jen města a obce – pokud jim na to vůbec zbydou peníze.

 16. Ladule píše:

  Pááni,děkuji všem svatým a podobným, že tohle ještě řešit nemusím..:))

 17. John.Deer píše:

  NájemnéJe mně to jedno, bydlím ve svém a platím si všechno sám. Doporučuji i ostatním a je to bez problému s regulácí. Reguluji sám.

 18. Jirka píše:

  re 17No – každej asi nemá na to, aby si koupil byt do osobního vlastnictví. Zvlášť v Praze. 😦

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: