VyVolení jsou pro slabochy: vaše nervy řádně pocuchá jiná reality show!

VyVolené sleduje po celých čtyřiadvacet hodin zvědavé očko televizní kamery. Mnozí z nich hovořili o tom, že to není nic příjemného. Avšak všichni se nechali zavřít do pár metrů čtverečních zcela dobrovolně a s nadšením. Navíc mohou jako „bolestné“ získat jedenáct milionů.

Ani jeden z nich si nejspíš neuvědomuje, že existuje daleko horší situace: pokud vás začne šmírovat státní úředník, nadšeni zcela jistě nejste. Navíc žádné peníze nezískáte, spíš o ně můžete přijít…

Během uplynulých sedmi dnů mne přísné oko zástupce státu udeřilo hned dvakrát. A dnes odpoledne budou výsledky mé práce zrentgenovány ještě jednou. Až dosud jsem byla při kontrolních akcích uskutečněných nejrůznějšími úřady úspěšná. Doufám, že i dnes odkráčím z Všeobecné zdravotní pojišťovny bez ztráty kytičky, jak se říká.

Nebyly to první (a zdaleka ani poslední) kontroly, při nichž jsem své klienty zastupovala. Ani jeden z nich nehodlá zvídavým úředníkům vysvětlovat, proč za firemní peníze nakoupil to či ono, jak zakoupená věc souvisí s předmětem jeho podnikání, případně jaký přínos měla nemalá částka vynaložená na reklamu. Raději podškrábnou plnou moc, vyšlou do jámy lvové moje fyzično a v závětří čekají, jak kontrola dopadne.

Letos jsem již třikrát obhajovala čísla uvedená v daňových přiznáních svých chlebodárců. Docela mile mne překvapilo, že přišli pokaždé profíci, kteří se perfektně orientovali v účetnictví i v daňových zákonech. Dobře věděli, kam „sáhnout“. Je sice jasné, že případnou chybu řádně proškolený úředník objeví a potrestá, na druhé straně vás však nebuzeruje nesmyslnostmi.

Pokaždé, když po některém z mých klientů zatouží finanční úřad, si totiž vzpomenu na kontrolu uskutečněnou asi před deseti lety, při které jsem jedné úřednici pracně vysvětlovala, že příjmový doklad, jenž byl vystaven k vydané faktuře, není daňovým dokladem z hlediska DPH, neboť daň byla vypočítána a odvedena na faktuře.

Po zhruba půlhodinovém dohadování jsme tenkrát odkráčely za šéfkou vyměřovacího oddělení, která mi, dle slov kontrolující úřednice, měla vysvětlit, že můj klient okrádá stát.

Šéfová pozorně vyslechla argumenty své podřízené a potom pravila: „Hm… Helejte, my si tady ty vaše doklady necháme, prověříme to a pak vám to dépéháčko vyměříme. Až to bude hotový, tak vám zavoláme a vy si přijdete pro doklady.“

O týden později jsem na finanční úřad naklusala znovu. Platební výměr souhlasil s údaji uvedenými v daňovém přiznání.

„Měla jste pravdu,“ řekla mi úřednice, když mi vracela doklady. „Bylo to tak, jak jste říkala. Ale musíte pochopit, že toho mám fakt hodně a že ty zákony se navíc furt měněj a tak… Dělat na finančáku neni jednoduchý, to byste měla vědět!“

„Ani daňoví poplatníci to nemají jednoduché,“ opáčila jsem klidně. „I oni se musí v mnohdy nepřehledné legislativě orientovat.“

„Když jim to vadí, tak nemaj podnikat!“ vyštěkla a zamračila se jako předseda strany při zjištění, že se jeho partaj nedostala do parlamentu.

Měla jsem chuť podotknout, že nechápu, proč se dala na boj, když se nevyzná dobře v základních pravidlech, ale z taktických důvodů jsem samozřejmě raději mlčela.

Za chvíli popadnu šanony, přibalím plnou moc a vyrazím do centra.

Kam se hrabou různé reality show, bungee-jamping, zdolávání skalních stěn bez lana, plavba vratkým plavidlem po divoké řece, jízda autem na dálnici v protisměru, pobyt ve lví kleci a jiné adrenalinové záležitosti: pouze kontrola na finančním úřadu či jiné instituci je pořádným ničitelem vašich nervů! ;o)

25 Responses to VyVolení jsou pro slabochy: vaše nervy řádně pocuchá jiná reality show!

 1. Jirka píše:

  Když člověk jde na FÚ nebo jinam, tak si nikdy nemůže bejt jistej, že něco nenajdou – souhlasím s tím, že má skoro každej nervy na pochodu, i když nemá v účetnictví žádný "zvěrstva". 🙂 Takže před tebou smekám, opravdu málokdo má v protokolech o kontrolách napsaný, že je všechno v pořádku. A líbí se mi, že to bereš s humorem. :-))

 2. Yfča píše:

  Jirko…… živím se tímto způsobem již mnoho let, a tak by pátravé zraky úředníků neměly odhalit žádnou chybu, jíž bych se dopustila… A jinak než s humorem to ani brát nejde. ;o)

 3. Jirka píše:

  Docela by mě zajímalo, jestli máš už za ty roky chození po kontrolách nějakej systém, když jsi zatím byla pořád jen úspěšná. 🙂

 4. Yfča píše:

  Jirko…… myslíš, jestli mám vypracované nějaké "desatero pro chození na finanční úřady?" :o)))

 5. Jirka píše:

  Tak nějak 🙂

 6. Yfča píše:

  Jirko…… základem je samozřejmost mít účetnictví průkazné a bez chyby, zkrátka v souladu s příslušnými zákony, protože jinak ti hrozí parádní průšvih. No a pak je také důležité, jak při kontrole vystupuješ. Řídím se prostě určitými pravidly, neboť i úředník je enem člověk. ;o)

 7. Jirka píše:

  PravidlaAha! Takže když víš, že tě bude kontrolovat chlap, tak si vezmeš šaty s hlubokým výstřihem? :-))

 8. Yfča píše:

  Jirko…… obávám se, že bych svým propadlým hrudníčkem chlípného úředníka příliš neokouzlila… ;o)

 9. Lukáš píše:

  Tak přeju, ať to dobře dopadne 🙂

 10. Kráťa píše:

  Znám…… jeden finanční úřad, kam je radost chodit! Sice jsem jim nikdy neukazoval účetnictví, jen mnoho různých přiznání, ale myslím, že když jsou skvělí při jednom druhu kontrol, budou takoví vždy.Počínaje takovým:"Chcete si chvilku počkat? Já to hned zkontroluji a aspoň nebudete mít v případě nějaké chyby práci navíc." (Tím ji samozřejmě ušetřila i sobě a … měla pravdu, měl jsem tam chybu a opravil ji na místě)Pokračujíce takovým:"Teď vstoupí v platnost nový zákon, váš případ by se tak dal posuzovat dvěma pohledy, tak to tady nechte, my vám napíšeme, co bude pro vás výhodnější a buď zpracujeme to, co jste přinesl, nebo si to podáte znovu. To víte, možná ušetříte jen pár stokorun, ale byla by to škoda, ne?" (A napsali …)A konče takovým:"Vy máte tenhle druh pozemku ? Určitě ne, to jste špatně zařadil. A měl byste to moc drahé. Přepište to takto a dejte tam podpis, že jste to opravil sám."To je bohužel FÚ v jiném okresním městě. U nás ty hovězí dámy jen odseknou, že nejsou poradna a že jestli to mám blbě, tak že mi přijde penále.

 11. Yfča píše:

  Lukáši…… díky – i ta třetí kontrola dopadla dobře. :o)

 12. Yfča píše:

  Kráťo…… pokud jen kontrolují, zda jsou vyplněny příslušné kolonky na daňovém přiznání, bývají zaměstnanci FÚ milí. Šetří tím práci i sobě, neboť by vás museli písemně vyzvat k odstranění nedostatků. Jakmile však prověřují správnost cifer udaných poplatníkem či plátcem daně, jsou velice přísní. ;o)Pokud jde o jejich rady, je lepší si dobře prostudovat zákony a případné nesrozumitelnosti konzultovat s daňovým poradcem či zkušeným účetnim. Pokud by vám totiž poradili špatně (byť byste se mohl během daňového řízení vytasit dopisem s hlavičkou finančního úřadu), stejně se nevyhnete doměrku daně a případnému penále… ;o)

 13. ubzed píše:

  odvahu novověká gladiátorko :o)

 14. aTeo ;) píše:

  Daňové právoa předpisy související mají už prý ve formátu Sbírky zákonů rozsah 450.000 stran textu. Z toho plyne, že není experta v této legrační zemi, jenž by obsáhl celé daňové právo. Nikdo (se složitější účetní problematikou) proto nemůže ani tvrdit, že má účetnictví "v pořádku". V pořádku není ani daňový systém… a vůbec – je to celý k zblití od Sobotky k Paroubkovi a zpátky!

 15. Yfča píše:

  aTeo…… nikdo si samozřejmě nepamatuje úplně všechno do detailu, důležité je vědět, kde lze co najít a průběžně sledovat novelizace těch nejdůležitějších zákonů. ;o) Nejhorší je, že je v zákonech stále spousta podivností, které se nedají zcela jednoznačně vyložit. I když se neustále nořím do odborné literatury a pečlivě sleduji novinky v téhle oblasti (jinak to ani nejde, anébrž bych se těžko uživila), ani já si samozřejmě nemohu být jistá, zda jsem se v té spleti zákonů a vyhlášek orientovala dobře. A to i přesto, že jsem úspěšně přežila mnoho kontrol a místních šetření na finančních úřadech a dokonce i audit provedený firmou BDO CS s.r.o. (je zapojená do mezinárodního auditorského společenství BDO, které má ve světě dobré jméno). Mimochodem, celá ta legrace mého zákazníka, který si nechal audit udělat před prodejem firmy, stála víc než osmdesát tisíc…

 16. ho píše:

  Tak to je……pěkně na hovínko: http://hovinko.bloguje.cz/

 17. Kráťa píše:

  Yfčo !Správně jste napsala: "… bývají …" Dá se to totiž vyložit i tak, že na všech ostaních FÚj milí jsou, u nás zásadně nejsou. V průměru potom každý z nás dvou snědl k večeři půlku kuřete a zaměstnanci FÚ "bývají".

 18. Blanka píše:

  O jedné mimořádně vcítivé berní úřednici.Loni se mi mé několikaleté podnikání z důvodu rapidního úbytku zakázek (což jsem v mém případě bohužel nemohla nijak ovlivnit), mimořádně nedařilo, a tak nešťastně se sešlo se socanským výmyslem "minimální základ daně", že začínalo jít o přežití a velice vážně jsem uvažovala hned v lednu požádat o "paušální daň". Nechtěla jsem udělat chybu, ze zákona to až tak jednoznačné nebylo, jak postupovat a tak jsem zavolala "své" berní úřednici, abych se poradila, jak na to. Na moje postesknutí, že se mi opravdu nechce platit daně z peněz, které jsem nevydělala, na mě ta dobrá žena vyjela: "A víte jaký daně platím já?". Jen mé slušné vychování mě zabránilo poslat ji tam, kam s takovým neprofesionálním přístupem ke klientům patří. Pochopila jsem, že automaticky předpokládají, že každý podnikatel šidí stát kde může a teď když proti tomu vymysleli "geniální" obranu, tak jsou ti šejdíři tak drzí, že si dovolí protestovat. Takže to v praxi vypadá tak, že z těch poctivých malých šmudlů, kteří se snaží živit sami a po nikom nic nechtějí, prostě jistou částku vytlačí, chca nechca. A kdopak je asi tak ten třetí, který se směje? Ano, správně, ty střední a velké ryby, od kterých oni nejsou schopni daně vybrat, a proto dusej mřenky, protože na ně můžou. Ponaučení z toho neplyne asi žádné. Pointa je, že mě dostali. Hákuju jako zaměstnanec.

 19. Yfča píše:

  Kráťo…… všechno je to samozřejmě o lidech. Pravděpodobnost, že tam narazíte na dobrého a milého úředníka, bude asi stejná, jako pravděpobnost, že se setkáte s hnusnou nepříjemnou babou či nerudným chlapem… ;o) Ale pracovníci FÚ dělají po určité době "kolečko", takže se může stát, že brzy budete mít jako správce svých daní k dispozici mladou a příjemnou šťabajznu. :o))

 20. Yfča píše:

  Blanko…… on ten jejich přístup ("všichni se snaží stát okrást") je docela logický, jen by ho neměli dávat tak okatě najevo. Také by si někteří měli uvědomit, že je živí i ti hnusní podnikatelé, kteří si (na rozdíl od zaměstnanců) musí sami práci sehnat a navíc i práci mnoha lidem dávají…

 21. aTeo ;) píše:

  Je to tady v příliš vážné poloze…Jasně, když byrokrat vygumuje podnikatele z živnostenského rejstříku, jde o zvláště zavrženíhodný čin. Ale stávají se i veselé historky. Nejraději "dávám k lepšímu" tu o PENÁLE Z PŘEPLATKU. Blbost? Ale nééé! Počítač zmíněné VZP skutečně vygeneroval tohoto bastarda. (Šlo o pojistné, zaplacené omylem 2x a přeplatek "byl posunut" na následující měsíc, kdy už podle vyměřovacího základu činilo pojistné podstatně víc:) Úřednice problém sice bystře a okamžitě pochopila, neměla však nástroj, jak "sobě nadřízený" computer umravnit. I poradila, že si máme podat žádost o prominutí přeplatku s čestným pionýrským, že žádost bude vyřízena kladně. Onen dobrý muž by tak snad i učinil, avšak já byl neoblomný. Poradil jsem úřednici, ať se požádají sami, páč chyba nebyla na našem přijímači. A stalo se. Za čas přišlo rozhodnutí, že naší žádosti, kterou jsme NEPODALI, vyhovují v plném rozsahu. Pěkné, že? Museli totiž na onom crazy dokumentu zfalšovat i podpis mého klienta, parchanti. Zabili Kennyho a s ním i zdravej rozum. :)))

 22. aTeo ;) píše:

  Shrnutí a závěr :o)Nojo a jojo, byrokracie je holt nesmrtelná teta:http://www.pozitivni-noviny.cz/408.html

 23. aTeo ;) píše:

  Tisková oprava:Mám tam naprostýho bastarda… namísto: Žádost o prominutí přeplatku se mělo logicky napsat "Žádost o prominutí penále". Kdybych byl úředníkem, asi by se mnou byla taky sranda, ba přímo prča! :o)))

 24. Yfča píše:

  aTeo…… je zajímavé, že úplně stejný problém se softwarem má i sociálka. I když já si spíš myslím, že je problém v lidech, nechce se mi věřit, že by nějaký programátor byl tak blbý, aby nastavil v programu výpočet penále z přeplatku…Já jsem přede dvěma roky poslala v půlce března doplatek pojistného, ale přehled jsem jim doručila asi o 14 dní později. Když mi přišlo vyúčtování, tak jsem tam měla vyúčtované penále 4 Káčé za pozdní úhradu doplatku (přestože pojistné platím na každý měsíc k pětadvacátému, tj. s předstihem, a doplatek jsem zaplatila také dřív, než mi ukládá zákon). Hned jsem té své babě volala a dost jsem se divila. Pravila, že mi bude penále prominuto, že je to prý chyba softwaru a hlavně moje, protože nemám platit dopředu! Ty čtyři kačky po mně sice nechtěli, z plateb mi je neodečetli, avšak na přehledu mi tam pořád figurují jako zaplacené, což prý nejde vymáznout. To samé se stalo mému kamarádovi – ten na socku dojel a udělal tam pořádnou scénu. Nicméně i na jeho přehledu pořád figuruje zaplacené penále, přestože žádné platit neměl a hlavně ho také neplatil. Ať žije Kocourkov!

 25. aTeo ;) píše:

  Programátor asi nebyl blbej,ale nemůže předpokládat všechny nestandardky, které se mohou odehrát a samozřejmě i odehrávají. Taky přecenil schopnost průměrnýho byrokrata vyznat se v sestavách, jež ze systému lezou. A nakonec… měl by existovat někdo s nejvyššími přístupovými právy, jenž by dokázal zadat jednoduchý příkaz, aby soft příslušnou událost ignoroval a negeneroval automaticky platební výměr. Jasně, vše je v lidech, ale uznej – nebejt takovejchle špeků, tak bychom se snad ani nezasmáli… (?)

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: