Společné zdanění manželů – odpovědi na dotazy – 2. část

Odpovídám na další dotazy, které se týkají společného zdanění manželů a daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2005.

Dotaz: Když uplatníme s manželem společné zdanění manželů, manžel je osvč, já zaměstnanec, který neměl jiné příjmy než ze zaměstnání, podává na ossz a zdravotní pojišťovnu přehled za rok 2005 pouze manžel a za mě zaměstnavatel, nebo když dám daňové přiznání sama, musím podat i přehledy? Děkuji Říhová

Odpověď: Přehledy na OSSZ a ZP podává jenom manžel. Společné zdanění manželů se vztahuje pouze k dani z příjmů.

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je příjem za období prvního půlroku mateřské dovolené zdanitelným příjmem. Děkuji Jonášová

Odpověď: Peněžitá pomoc v mateřství je příjmem, který se započítává do příjmů vyživované osoby (pokud by vás manžel chtěl jako vyživovanou osobu uvést). Do DAP tento příjem neuvádíte.

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu uplatnit společné zdanění manželů. Od dubna pobírám příspěvek při péči o osobu blízkou, od ledna do dubna jsem byla na finančním úřadě vedena s manželem jako osoba spolupracující. Když uplatníme společné zdanění nebude mi příspěvek odebrán, započítává se příspěvek do kolonky příjem? Hirsová

Odpověď: Společné zdanění manželů nemohou uplatnit manželé, kteří uplatňují způsob výpočtu daně podle § 13 (výpočet příjmu spolupracujících osob) – viz § 13a, odst. 4 zákona.

Dotaz: Může mi společný zdanění manželů udělat zaměstnavatel? Nebo musím na finančák dát přiznání? Dík. P. Holek

Odpověď: Musíte podat vy i vaše manželka daňové přiznání.

Dotaz: Jsem bezpříspěvkový dárce krve. Slyšel jsem, že si za to můžu snížit daň. Kam to mám napsat do přiznání a o kolik si můžu daň snížit. Děkuji. Ondřej

Odpověď: Za každý odběr krve (musíte k DAP přiložit potvrzení transfuzní stanice) si snížíte daňový základ o 2 000 Kč. Částku zapíšete do řádku 52 DAP. Odečíst můžete maximálně 10 % ze základu daně (řádek 42 nebo řádek 43, pokud se na vás vztahuje ustanovení o minimálním základu daně).

21 Responses to Společné zdanění manželů – odpovědi na dotazy – 2. část

  1. fily píše:

    je podpora v nezaměstnanosti nezdanitelný příjem? Nikdo mi to nedokáže říct na sto procent. Díky!

  2. Yfča píše:

    Fily…… podporu v nezaměstnanosti do daňového přiznání neuvádíš. Nejde o zdanitelný příjem.

  3. fily píše:

    to jsem si myslela. Díky :O)

  4. Radka píše:

    Společné zdanění manželůMám dotaz ke společnému zdanění manželů. S manželem splňujeme podmínky k 31.12.2005, ale manželé jsme teprve od července. Nemám příjmy. Chtěla bych se zeptat, zda si manžel na mě může uplatnit odpočet (21720) v celé výši nebo jen po dobu, kdy jsme manželé (5 měsíců)? Děkuji za odpověď

  5. Poppey píše:

    Nazdar Ifčo. Vždycky sem se tešil až si zase přečtu neco zábavného, veselého co vnese do mého života trochu štěstí, což také slibuje popis tvých stránek. Ale poslední dobou už není čemu se smát. Nemyslíš že zdanění manželů aj. je tematem jiných stránek? Copak se tomu dá zasmát? Vymyslet nejakou vtipnou básničku či historku? Ale jinak si nemužu na tvoje stránky stěžovat. Měj se.

  6. Yfča píše:

    Poppeyi…… společné zdanění manželů vskutku ptákovinou není, s tím samozřejmě souhlasím. Ale hodně čtenářů mne ve vzkazech prosilo o radu, nakonec sám jsi asi viděl, že se pod článkem o téhle tématice rozjela docela dlouhá diskuse, asi dalších padesát dotazů jsem zodpověděla mailem.Já už víc jak týden spím maximálně čtyři hodiny denně, jinak účtuji, vyplňuji… zkrátka na psaní historek a básniček není vůbec čas. Vydrž do konce března, pak zase po několika dnech odpočinku začnu hlodat. :o)

  7. aTeo ;) píše:

    Předvolební Tele-Tele Tutovka:http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.854.jpg

  8. Yfča píše:

    aTeo…… dík za tip, vložím pod článek. :o)

  9. aTeo ;) píše:

    Tak tedy ještě jeden daňový bonus…Kontrolní otázka Ministra financí:http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//2.507.jpg

  10. Dana píše:

    Společné zdanění manželů a OSVČDobrý den, mám dotaz, poplatník OSVČ v 2/2005 přerušil činnost, následoval ÚP, dále zaměstnání. nyní u společného zdanění manželů nevím, zda musí mít minimální základ daně za 1/2005 a kam tento minimální základ daně uvést?děkuji

  11. Yfča píše:

    Dano…… přepodkládám, že manželův příjem ze zaměstnání dosáhl víc než poměrná část minimálního základu daně za jeden měsíc, takže jenom přeneste údaj z řádku 42 do řádku 45. Minimální základ daně se použije jenom v případě, pokud základ daně uvedený na řádku č. 42 nedosáhne u osoby (na kterou se ustanovení § 7 c zákona vztahuje) poměrnou část odvozenou od doby podnikání – tj. pro rok 2005 je to 8 900 Kč krát počet měsíců, po které provozoval činnost podle § 7 odst. 1 písm. a), b) nebo c) zákona.Jen upozorňuji na to, že pokud by měl manžel povinnost stanovit minimální základ daně za rok 2005, nemůžete společné zdanění manželů uplatnit.

  12. Dana píše:

    Společné zdanění…..Yfčo, díky moc, jste zlato. Moc mi potěšilo, že jste odpověděla, děkuju. Ted nechci zneužívat, ale mám tu ještě jeden „bombónek“. OSVČ – 8 měsíců nemoc, 4 měsíce činnost, příjem 19tis základ, tzn. že by měla použít minimální základ daně 35700? Tím pádem nemůže použít společné zdanění manželů,že? Jestli víte poradíte?Jinak znáte heslo „míň ví, líp spí“, tak teď v březnu mi to nepřipadne a dává mi to zabrat ;-)Díky.

  13. Yfča píše:

    Dano…… přesně tak: jakmile má poplatník povinnost stanovit minimální základ daně podle § 7c, nemůže využít společného zdanění manželů.

  14. Helena píše:

    Tak to jsem fakt netušila, že si můžu odečíst z daní odběr krve!!!

  15. lojzo píše:

    Tak ma napadá:Koniec marca sa blíži, za chvíľu sa nám Yfča vráti! Hurrrááá!

  16. lojzo píše:

    Hm,tak som bol minule tuším prehnane optimistický… To sa mi stáva často.

  17. Yfča píše:

    Lojzo…… už jsem zase tady. Dík za optimistické zvolání „Hurrrááá!“ ;o)

  18. lojzo píše:

    Tož vítej, děvčico spanilá! 🙂

  19. lenka píše:

    Pomocmůj příjem za celý rok je do 38040Kč. Může si manžel ve společném zdanění uplatnit odpočet 4200Kč Děkuji moc za pomoc

  20. Petra píše:

    Mandátní smlouva Milá Yfčo, chtěla bych poprosit o radu, která se přímo netýká společného zdanění, a patří do daní. Do jakých příjmů by si zařadila příjmy z mandátní smlouvy, OSVČ provozuje kadeřnictví, ale jeden měsíc v roce měla příjmy na základě mandátní smlouvy za aranžování výloh. Byly by to příjmy podle § 10? Dokládala by se potom faktura za tento příjem k daňovému přiznání? Velice děkuji za odpověď.

  21. Yfča píše:

    Petro…… také se domnívám, že jde o příjem z příležitostné činností, tudíž jde o příjem dle § 10. K daňovému přiznání se doklady nepřikládají.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: