Pani, prosim vás, můžete sebrat to hovínko?

Kráčela jsem brzy dopoledne jednou z úzkých uliček za obchodním domem Kotva a přemýšlela jsem, jak se co nejrychleji dostanu po pracovní schůzce, na niž jsem spěchala, ke svému dalšímu zákazníkovi. Vtom se z protějšího chodníku ozvalo zoufalé zvolání: "Pani, prosim vás, můžete sebrat to hovínko?" Zastavila jsem se a lehkým pootočením hlavy jsem prověřila čistotu chodníku za sebou, neboť jsem si nebyla jistá, zda jsem náhodou něco nevytrousila. Nedávno mi totiž kamarádka tvrdila, že po padesátce budu ráda, když udržím moč a stolici.

Za mými zády odpočívala na obrubníku plastová lahev, po bobku však nebylo ani stopy.

"Mladá pani, prosim vás" ozvalo se znovu úpěnlivě, "seberete to hovínko po Míšovi? Já se nemůžu vohnout."

Otočila jsem se za hlasem. Na protějším chodníku stála babka mezi pětasedmdesátkou a smrtí. Na vodítku držela chlupáče neurčitelné rasy, druhou rukou ukazovala na hromadu, k níž Míša právě spokojeně strčil frňák. Počkala jsem, až po dlažebních kostkách překodrcá auto, a pak jsem přešla na druhou stranu.

"Dobrý den," povídám, "koukám, že ten váš Míša neorganizovaně trousí bobky. Měla byste ho pořádně vycepovat, aby kadil enem na místech k tomu určených."

Babka pozdrav opětovala a jala se mi vysvětlovat, že je jejímu voříškovi čtrnáct let a že už daleko nedoběhne stejně jako ona. "No, víte, mladá pani, já s ním normálně chodím k Vltavě na náplavku, tam se pomalu projdeme, ale teď je to pod vodou, tak tam nemůžeme. Ale někdy to Míša pustí už cestou," dodala provinile.

"Ten váš pejsek pouští bobky do Vltavy?" podivila jsem se. "To by neměl…"

"Do vody nekaká," ohradila se. "Kaká na náplavku a já to pak samozřejmě uklidím. Ale dneska mě strašně bolej záda, nemůžu se vohnout, proto vás moc prosím, esli byste to hovínko nemohla zvednout. Já ho pak hodím za rohem do koše."

Musím podotknout, že za hovínko by se nemusel stydět ani dvoumetrový vazoun, překvapilo mne, kde se v nepříliš vzrostlém voříškovi vzalo tolik materiálu. Jsem v podstatě dobrotisko, navíc si myslím, že neuškodí jednou za čas spáchat dobrý skutek, a tak jsem babku požádala, aby mi dala igelitový pytlík, že Míšův bobek seberu.

"Já nosím vždycky noviny, ale dneska jsem je zapomněla doma," špitla. "Nic s sebou nemám. Nemáte kousek papíru, nebo tak něco, vy, mladá pani?"

Zavrtěla jsem odmítavě kebulí.

"No jo," vzdychla si a pokrčila rameny, "co teď? Tak to já řeknu někomu jinýmu."

Uvědomila jsem si, že jsem před pár minutami míjela výklad plný časopisů a novin. "Počkejte tady, hned se vrátím," požádala jsem babku a zamířila jsem k trafice.

"Dobrý den, potřebovala bych nějaké noviny," pravila jsem prodavačce, která právě rovnala do chladicího boxu limonády v plastových lahvích.

"A jaký? Mám tu Blesk, Mladou frontu, Lidovky, Právo," nabízela.

"Ty nejlevnější," odvětila jsem, "já je nechci na čtení."

Výraz v její tváři svědčil o tom, že přemýšlí, z jaké psychiatrické léčebny jsem právě utekla. Pak mi podala Mladou frontu a řekla si o deset kaček.

Zaplatila jsem a vrátila se k babce.

"To jsem ráda, že nám ten bobek nikdo nešlohnul," podotkla jsem a rozevřela noviny. Potom jsem si dřepla a opatrně jsem hromádku sebrala. Nelibě páchnoucí hmota skončila na obličeji Libušky Barkové, která se na mne ještě před chvílí tlemila z titulní stránky.

"Máme kliku, že dneska není na titulce prezident nebo premiér a že byl zrušen paragraf za hanobení představitele republiky," pravila jsem babce, když jsem jí podala noviny s drahocenným obsahem.

"Mladá pani, moc vám děkuju," usmála se. "Pánbu vám to zaplatí."

Opáčila jsem, že se rádo stalo a pospíchala jsem dál.

"Chtěla sebrat hovno, že jo," zabručel čtyřicátník stojící s cigaretou v ruce před obchůdkem, který jsem po pár krocích míjela.

Nechápavě jsem se na něho podívala.

"Mně se ten její čokl naposledy vydělal před výlohu minulej tejden. Pokaždý přijde s tím, že je stará a nemůže se vohnout, podá mi noviny a nechá mě to sebrat," stěžoval si.

"Tak si ode dneška starý noviny schovávejte, už je s sebou nenosí," řekla jsem mu a konečně jsem vyrazila chladným ránem k cíli své cesty.

35 Responses to Pani, prosim vás, můžete sebrat to hovínko?

 1. Helena píše:

  To by se mi náhodou líbilo, kdyby byl na obálce Pablbroubek!

 2. imagine píše:

  teda, takhle jsem se dlouho nezasmála :-)))

 3. Jirka píše:

  Chytrá bába! Až budu starej, pořídím si velkýho čokla a budu to dělat jako ona. :-))

 4. Radim píše:

  To je věc 🙂Babka to má očividně jako zábavu. Kdo ví, jestli předmět doličný byl skutečně jejího psa.

 5. Martus píše:

  Až budu mít jednou psa a nebude se mi chtít se na chodník dívat zblízka a hafík obarví (poskvrní) chodník, tak Ti určitě brnku, když už máš tu praxi v ruce… 🙂

 6. Die.soptik píše:

  PěknéNejvíc se mi líbí pasáž o novinách a titulní straně 🙂 A závěr je docela překvapující. Kdo by za nevinou stařenkou čekal takový podvod.

 7. Yfča píše:

  Stařenka…… vskutku působila velmi nevinně a vzbudila ve mně mohutnou vlnu soucitu. Ale vůbec se na ni nezlobím, ba právě naopak. Fandím jí a doufám, že bude svůj nevšední koníček provozovat ještě hodně dlouho… ;o)))

 8. Satai píše:

  Starší osamělí lidé si potřebují s někým popovídat a tohle je fakt neotřelý způsob zapředení hovoru :-))

 9. Yfča píše:

  Sataii…… však i ty si určitě ke stáru pořídíš pejska… ;o)

 10. Yfča píše:

  Jinak…… tohle je vesměs pozitivní setkání se psím bobkem. Před pár lety to bylo poněkud horší:http://yfca.bloguje.cz/171544_item.php:o))

 11. anquetil píše:

  Vy toho naděláte a šlo o hovno… 🙂To moje 92-letá babička, kupující u stánku Rudé právo, byla natáčena komunistickou ČT a reportérem tázána, z jakého důvodu kupuje právě tento deník. Její hbitá odpověď zněla:“Kupuju Rudý právo proto, že je tam nejvíc papíru. Mám ty noviny na podpálení kamen a vůbec je nečtu.“A ve vyslání ČT to tehdá nebylo… 🙂

 12. Anonymní píše:

 13. Poppey píše:

  Pejsek maličkýPejsek maličký, hodně se snažilPohledy okolí výkonem spražilHomádku položil doprostřed chodníkuPočkal si na paní z Yfčina hlodníkuYfča se rozhodla pro dobrý skutekK tomu jí pomohl od novin zbytek.

 14. riv píše:

  Hele, ta prodavačka tě lohla o tři kačky! Blesk je levnější než MF! 😀

 15. Jolie píše:

  Jak tak procitam noviny, tak mam pocit, ze jsi prisla na jejich nejlepsi vyuziti… :-)Babce fadim a nejake takove hobby si taky vymyslim 🙂

 16. Ibádovo oko píše:

  To je paráda – třeba se jí to sbírání hovňousů ekluje a takhle se dycky najde někdo, kdo to udělá za ni :-))) A ještě za svý i koupí noviny…

 17. Tenisák píše:

  Já uklízím. Normální je po sobě to hovínko uklidit, já to taky dělám.

 18. Epes Rádes píše:

  Hehe, Tenisáku, to je dobře, že když se vykakáš na chodníku, tak že to po sobě uklidíš. :)))

 19. Epes Rádes píše:

  Bábrdle je skvělá! Vždycky najde nějakýho dobráka (toho prodavače) a nebo dobračku (Yfču) co po ní uklidí a ještě si příjemně popovídá. :)))

 20. Lebeda píše:

  Je to článek....o hovnu. Tenisák chodí na kanálek. Pamatuji pána s dogou, každý den brzy ráno kráčejícího prostředkem ulice. První doga, za ní pán. Pak se doga zastavila, pán rozprostřel noviny a bylo. Byla už chudinka stará, ale inteligentní. Na rozdíl od některých pejskařů..

 21. Yfča píše:

  Lebedo…… já bych řekla, že v tomhle páru je rozhodně inteligentnější ta babka. Dělá to dobře… :o)))

 22. Sewlord píše:

  Jo, pejsekJo.. babka vytrousila hnojivo a svádí to na vořecha. Ale zasmál jsem se krutě, super historka 🙂

 23. Jiřina píše:

  Bude knížka?Skvěle! Dlouho jsem se tak nezasmála. Opravdu by to chtělo vydat knížku. 🙂

 24. Laďa P. píše:

  Srandy kopec.Jo, sranda musí být aj kdyby tatu věšali.

 25. Jirka Sirka píše:

  Tak to mě dostalo! Babka je nepřekonatelnej ftipálek! :-))))

 26. Magda píše:

  Yfčo, sbíráš ještě hovínka? Nebo od tý doby na důchodce kašleš? .)

 27. Hynek píše:

  To je boží! :-)))))

 28. lojzo píše:

  Lennon mal pravdu: Never nikomu nad tridsať! 🙂

 29. misak píše:

  Uzasna ptakovina 😀

 30. video píše:

  pěkná úvahaAle tak nějak o h*vně :)Ne, vážně, chápu tvoje pocity, ale vem si, jaká je to pro tu babičku úžasná výzva, každý den najít někoho, s kým si popovídá. Až ti bude kolem osmdesáti, budeš za to ráda:)

 31. kašpi píše:

  DobrýMyslela jsem, že to po ní babča hodí

 32. rowenna píše:

  no jo, zase jsi mě pobavila… zdravím…

 33. Eva píše:

  Už dlouho jsem se tak nezasmála ale pani má snahu odklidit i když ne sama. Ale je spousta mladých kteří nemají snahu vubec žádnou a dělají že se jich to netýká.

 34. lucina123 píše:

  bezva:-)

 35. Jejka píše:

  Já to tvoje psaní miluju 😀

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: