Plagiát Dysksichtika

Včera jsem dostala od jednoho ze svých čtenářů mail, v němž mne upozornil na to, že jistá dáma okopírovala značnou část jednoho mého článku zveřejněného v Hlodníku a vydává ho za svůj.

Některým z vás nejspíš neunikl můj fejetonek s názvem Dysksichtik, který jsem tady v Hlodníku zveřejnila 14. prosince 2005. Ten samý den jsem ho publikovala i na několika literárních webech a o něco později i ve Fazolovém plátku.

Tam ho objevila Helena Č. (na Fazolích Hejka) a natolik se jí zalíbil, že pečlivě opsala některé pasáže a napsala fejeton se stejným obsahem a titulkem. Ten pak zveřejnila v březnu 2006 na webu občanského sdružení Maryška, kde působí jako tajemnice sdružení.

Vznikl zajímavý plagiát, který si můžete přečíst. Doslovně okopírované části mého Dysksichtika jsou tučně označeny:

* 

Dysksichtik

Otázka pro začátek – jak je to u Vás s pamětí? Já vím, nikdo zkrátka není dokonalý. Někdo si pamatuje telefonní čísla a druhý zase vůbec ne, někdo espézetky, někdo je specialista na typy aut, jiný na jména či příjmení. To moje babička si nepamatovala jména. Jezdívali jsme k ní na prázdniny, bylo nás asi deset vnoučat a nikdy mi neřekla správným jménem. Vyjmenovala nejméně pět, než vyslovila mé. Například já si pamatuji datumy, mám je ve svém harddisku pečlivě uložené a srovnané a díky tomu vím, kdy má kdo z rodiny narozeniny (já jsem napsala mám cifry ve své makovici pečlivě uložené a srovnané a díky tomu vím, kdy má kdo z příbuzných narozeniny" – pozn. Yfča), výročí seznámení, svateb či úmrtí. Moje maminka si pamatovala telefonní čísla, ale pro změnu si pletla auta, protože jí všechna auta připadala úplně stejná. Rozlišovala je v podstatě jen podle barev a proto byla občas podezírána z vykrádání vozidel, neboť se vrhala na cizí auta. (Je zajímavé, že i maminka paní Č. měla – či má – stejné problémy jako moje máť… Zde jsou použity dvě věty, které však ve svém textu nemám hned za sebou, dělí je od sebe několik odstavců: "Navíc jí všechna auta připadají úplně stejná, rozlišuje je v podstatě jen podle barev." a "Navíc byla moje maminka občas podezřívána z vykrádání vozidel, neboť se vrhala na auta podobných barevných mutací." – pozn. Yfča)

Já trpím touto úchylkou: nepamatuji si ksichty. Jsem asi dysksichtik. Podobně jako dyslektik, dysgrafik, tak dysksichtik.

Projevuje se to tím, že občas s někým přátelsky pohovořím a během hovoru vůbec nevím, o koho jde. Přesto mám na to malý fígl. A ne jeden! Metodu číslo jedna jsem nazvala šatník. Mám-li aspoň chvilku čas, oblékám dotyčného do šatů, obleků, plášťů bílých, modrých, puntíkovaných, do montérek, kombinéz, plavek, županů a někdy se mi podaří najít tu správnou kombinaci. Metoda číslo dvě-abeceda. To si říkáte v duchu abecedu a někdy se to u nějakého písmene zastaví. Avšak většinou si vůbec nevzpomenu, že onu osobu znám (já jsem napsala Avšak většinou si vůbec nevzpomenu, odkud onu osobu znám" – pozn. Yfča), nebo že mám znát!

Přiznám se, že je mi během hovorů s "neznámými" tvářemi trapně. Odpovídám na dotazy týkající se konání mých nejbližších, sama však podobnou otázku nemohu ze zdvořilosti položit, neboť si nejsem schopna vybavit, zda onen cizák vůbec nějakou rodinu má.

Pokud mne na ulici potkáte a já nepozdravím, není to proto, že nosím frňák v oblacích, ale proto že jsem ten dysksichtik. (já jsem napsala Nerada bych totiž byla podezírána z toho, že nosím frňák v oblacích a na pozdravy známých a přátel neodpovídám…" – pozn. Yfča) Promiňte, Vás si taky právě teď nedovedu zařadit!

*

Pikantní je, že mi Helena Č. – Hejka napsala do diskuse, která se po zveřejnění Dysksichtika rozeběhla na Fazolích, pochvalný komentář. Pokud ho přelouskáte, jistě vám neunikne, že část komentáře použila v plagiátu…

Klikni pro plnou velikost obrázku...

Po kliknutí se obrázek otevře v novém okně v plné velikosti
(text komentáře je čitelný).

Když jsem se před pár měsíci dozvěděla, že v letošním ročníku Šumperského havrana získal jednu z cen student práv(!) s básničkami, které okopíroval na internetu (změnil jejich názvy a pak je vydával za své), řekla jsem si, že jde nejspíš o blbost a mladickou nerozvážnost. Avšak v případě paní Heleny Č., která už je zralou ženou, musím nechápavě kroutit hlavou.

Poprosila jsem občanské sdružení Maryška, aby plagiát smazali. Helenu Č. jsem požádala o vysvětlení, proč mého Dysksichtika vykradla a vydává za své dílo, i když nevím, zda mi odpoví. Co se vlastně dá v tomto případě odpovědět?

Už jednou jsem v Hlodníku psala o plagiátu svého textu (Je zpěvák Rubik plagiátor?). Pod článkem se tehdy objevil tento komentář: Blbci jste!!!! Když vám to vadí že vam to něgdo krade tak nemáte zveřejnovat na internetu. Kdo umí, ten si tím umí vydělat prachy!!!"

Vím, že nejsem jediným autorem, jehož dílka kolují po internetu. V podstatě mi to nevadí. Určitě to nevadí ani jiným postiženým. Nelíbí se mi ale to, že se čas od času někdo drze vydává za autora textu (nebo obrázku), který okopíroval při svém bloumání internetem. A zaráží mne, že pokud se postižený ozve, je některými jedinci v lepším případě označen za blbce. Co si o tom myslíte vy?

P.S. A když už jsme u těch internetových zlodějíčků, překvapí vás možná, že je mezi nimi i bavič Petr Novotný. Ve svém pořadu Dobré kafe, za který si nechal samozřejmě zaplatit, používal texty, které se svými (stejně vypečenými) pomocníčky stahoval z internetu. Pana Roberta Hernadyho, jenž dělal Novotnému vyhledávače vtipných textů, jsem v září 2005 několikrát upozornila, že pan Novotný zneužil moje napsaniny (Z deníčku zanedbávané manželky, kterou navíc na několika místech upravil, a Banální bajku). Pan Novotný se totiž na můj mail neobtěžoval odpovědět a pověřil tím právě Roberta Hernadyho… Byla jsem jím ubezpečena, že bude pod zneužité texty doplněno moje jméno, nebo budou smazány. Pokud kliknete na názvy v závorce, můžete se přesvědčit, že oba moje texty (i s úpravami pana Novotného či někoho z
jeho "týmu"), tam visí dodnes a moje jméno pod nimi nenajdete. Jak je vidět, kradou i ti, kteří to snad dělat nemusí a hlavně by to dělat neměli…

Doplněno 20. 10. 2006

Přišlo mi dnes vyjádření Heleny Č. (Hejky) k téhle nepříjemné záležitosti. Z mailu vyjímám to nejdůležitější:

"Jsem sice vinna, tak jak to vypadá, ale jsem v tom i trošku po "haluzi". … Trochu jsem si to upravila po svém a přidala k dobru na jednom našem sezení Maryšáků. Když jsem pak dávala naší literární šéfce dílka ke zveřejnění, poslala jsem jí celou složku Povídačky (a opravdu jsou až na tu nešťastnou jednu všechny moje – kruciš, mám svých nápadů dost a nemusím krást) a jak na sviňu jsem potom pod svým jménem uviděla tohle dílko. Fakt je ten, že jsem mohla zasáhnout, ale nějak mne to fakt nenapadlo.
Přijmi prozatímní mou omluvu, jestli to půjde aspoň takhle, až budu mít přístup na Net a Fazole, můžem to tam probrat…"

Hejko, omluvu přijímám. Věřím, že z tvé strany opravdu nešlo o nekalý úmysl. Kdybys po zjištění, že se plagiát Disksichtika dostal na web Maryšky omylem mezi tvoji tvorbu, nechala text smazat, nebyla bych si o tobě pár dní myslela, že jsi pěkná potvora… Možná že by příště bylo lepší, kdybys texty jiných, které tě zaujaly, raději neupravovala, ale četla je svým přátelům tak, jak byly napsány… ;o))

58 Responses to Plagiát Dysksichtika

 1. Pokojíííík píše:

  Jednoduše Yfčo : je to hnus velebnosti !! Tohle se vážně nedělá. :-/

 2. tenisak píše:

  Měla dát na tebe alespon odkaz, odkuď to přebrala.

 3. Marťas píše:

  jsem na tom podobněkdysi dávno, ještě v hodně dřevních dobách internetu, jsem na jedné BBS vypustil do prostoru příspěvek, který pak koloval světem bez mého přičinění. O pár let později se objevil dokonce v celostátně vycházejícím časopise, a byl tam uveden i s pravopisnou chybou, která vznikla tím, že já ho původně psal bez háčků a čárek, a v některých jménech ta změna byla dost patrná. Jednomu z mých kamarádů jeho text na internetu zveřejněný celý překopíroval a zveřejnil jeden z přispěvatelů Neffova Neviditelného psa, jen změnil dvě slova v nadpisu… Je to smutné, ale je to tak. Hajzlové josu všude

 4. Míra píše:

  Češi jsou největší zlodějiTak to je teda síla. Fakt je to hnus, velebnosti, jak napsal Pokojííík! Toho Havrana jsem si našel: http://sumpersky.rej.cz/index.php3?select=zpravy&id=3560. Taky hustý! Musíš se smířit s tím, že národ, kterej je podle výzkumu na 1. místě mezi zloději v Evropě, nebude dodržovat autorský práva. Je jasný, že ten kluk i Červenková se dopustili trestnýho činu. Stálo by za to je oba žalovat (na toho kluka by měli podat trestní oznámení autoři těch básniček), protože pokud si to necháte líbit, tak to ty lidi a jim podobný budou dělat pořád! Já bych si to líbit nenechal! Docela by mě zajímalo, jestli s tím plagiátem Červenková náhodou taky nevyhrála nějakou cenu. .-) I když ta její verze je o třídu horší než tvůj fejeton, kterej jsem si před chvílí přečetl. Doufám, že tě tahle hajzlovina neodradí od psaní.

 5. Marek píše:

  PlagiátJá si myslím, že ti Helenka neodpoví. Na jejím místě bych zalez dva metry pod zem a styděl bych se. Vím, že se asi před 2 rokama rozčiloval Filip Rožánek ve svým Bloku, že jeho slovník vietnamštiny lítá po síti a taky je vydávanej jinýma za jejich dílo. Snad tě utěší, že v tom nejsi sama, i když vím, že to je asi kravina.

 6. Bára píše:

  Co si asi paní Č. řekla, když dočetla Tvůj mail? Bylo jí trapně? Mně by teda bylo. A hodně. Ale možná jí trapně nebylo, jen se pěkně naštvala, že jsi na to přišla..

 7. Marek píše:

  re [2]Těžko může dát odkaz na Yfču, když to tam vydává za svoje dílo. Pokud jsem si všimnul, je to vlastně literární webb.

 8. Jarda píše:

  NovotnýYfčo, to že Novotný krade, mě napadlo už v době, kdy dělal na Nově Novoty, nebo jak se to jmenovalo. Některý věci mi připadaly hodně známý. Když tohle udělá nějakej puberťák, kterej nezná autorskej zákon, tak bych mávnul rukou. Ale že se nestydí krást člověk, kterej má kolem sebe fůru právníků a jinejch poskoků, z toho je mi na blití. Divím se ti, že jsi Novotnýho nezažalovala. A jeho přístup – že s tebou komunikoval jeden z jeho poskoků – taky o něčem svědčí. Jsem rád, že ty jeho rádoby vtipný pořady z televize zmizely.

 9. Yfča píše:

  Míro…… trestní oznámení nechci na paní Č. podávat. Stačí mi, když plagiát zmizí. A od psaní mne asi nic neodradí, jen mi je z toho smutno…

 10. Yfča píše:

  Báro…… jak reagovala samozřejmě netuším. Zatím mi neodpověděla. Ale je možné, že můj dotaz dosud nečetla.

 11. Yfča píše:

  Jardo…… nevím, zda by žaloba měla nějaký význam. Snad jen ten, že by pan Novotný konečně texty odstranil… Když mne pan Hernady v mailu ubezpečil, že sjedná nápravu, věřila jsem mu. Dnes jsem ze zvědavosti klikla na oba odkazy a zjistila jsem, že se na to vykašlal. Proto jsem o tom napsala. Ať si každý udělá obrázek sám…

 12. Lorrain píše:

  Yfčo,je to zlý.-))Ale, jak napsal Míra „Češi“.Já občas někde najdu úžasný obrázek, který použiju u sebe(ne text-obrázek), ale dolů vložím větu, že ukořistěno tam a tam. Myslím, že je to slušnost. A to prosím i tehdy, když tam není odstavec jako kráva, že KOPÍROVATI A ŠÍŘITI BEZ SOUHLASU NELZE.-))

 13. Yfča píše:

  Lorrain…… však já tady mám také pár převzatých věcí. Je pod nimi samozřejmě jméno autora, případně i odkaz na jeho web. A zeptat se autora, zda můžu jeho text zveřejnit a za jakých podmínek, považuji za slušnost… ;o)

 14. Vilda píše:

  Kdyby takhle vykrádal z těch známějších lidí jen Novotnej, tak by to bylo dobrý. Ale ona jiný vykrádá i Pawlovská. Je to asi nějaká infekce. Ještěže nepatřím mezi VIP osobnosti. Nerad bych tuhle blbou nemoc chytil. 🙂

 15. Vilda píše:

  Pawlovská se tím totiž ani netají, že krade:http://www.super.cz/kauzy/429-halina-pawlowska-jen-trochu-opisuju.html

 16. Yfča píše:

  Vildo…… díky za zajímavý odkaz. Jen potvrzuje tvůj komentář pod 14)…

 17. albireo píše:

  Překvapuje měObojí mě překvapilo. P. Novotný kdysi použil ve vysílání vtipy z mé knížky, ale sám mi o tom napsal a zaplatil mi!Je pravda, že sám jsem ty vtipy našel na Internetu a můj na nich byl jen překlad, ale ten, kdo dá vtip na Net, ho prakticky jistě nevymyslel, ale někde slyšel, takže autor je nedohledatelný.Paní Helenu (a další autory z Maryšky)osobně znám a překvapilo mě to ještě víc – ona totiž psát sama umí a dobře, takže kopírovat by opravdu nemusela!

 18. Yfča píše:

  Albi…… že Helena (Hejka) psát umí vím. Na Fazolích zveřejňovala seriál s názvem „Kdo bydlí, má židli“. Bylo to příjemné čtení. O to víc mne její plagiátorství zaráží… Že by byla jako Pawlovská a jenom „tak trošku opisovala“? ;o)

 19. aTeo ;) píše:

  Já kradu fotky,dělám z nich nové obrázky a ty zas kradou mně. Asi je to tak spravedlivé. 🙂 Nemám až tak přehnaně vlastnický vztah k určité kombinaci barevných pixelů. S texty je to asi stejné, jde jen o kombinaci slov… :)Malíř Kristián Kodet je hrdý na to, že vznikají plagiáty jeho obrazů už za jeho života… To jsem to zase „rozsvítil“, co? 🙂

 20. Yfča píše:

  aTeo…… zapomněl jsi napsat, že hudební skladatelé, kteří přišli po Mozartovi, jsou plagiátoři, anébrž kombinují jím použité noty. ;o))Ale vážně: oba víme, že koláž není plagiátem, u fotomontáže to možná může být v některých případech sporné. A taky víme, že při tvorbě plagiátu je zcela nebo z části použito dílo jiného autora (zejména literárního nebo hudebního). Dík za odlehčení diskuse. :o)

 21. Aki píše:

  no to teda koukám…konkrétně do Hejky bych to teda nikdy neřek, páč jak už tady bylo řečeno, sama psát umí dost dobře… :o(

 22. Yfča píše:

  Smazání plagiátuDnes ráno provozovatelé webu http://www.maryska.cz plagiát Heleny Č. odstranili.

 23. Yfča píše:

  Aki…… nejsi sám. Nemile to překvapilo víc lidí…

 24. Lucka píše:

  No tak to je teda humáč…>:-((

 25. Frmol píše:

  Bejt tebou, tak toho hajzla Novotnýho žaluju!

 26. Mazel píše:

  Trochu za vlasy pritazeneTrochu za vlasy pritazene mi to prijde. At na to koukam jak chci, stale mi pripada, ze se jedna o par radek, ktere muze napsat kdokoli ve vzepeti pisalecke vasne. Reakce na nektere z nich:“nikdo zkratka neni dokonaly“ – plagiat? A proc? To je normalni obecne pouzivane heslo.“mam je na svem harddisku srovnane…..“ – Plagiat? A proc? Vetsina lidi je ma nekde srovnane. A moc zpusobu jak tento fakt popsat nejspis neni. Nebo nekdo vi o nejakem prudce originalnim? :-)“rozlisovala v podstate podle barev….“ – Plagiat? A proc? Hodne zen si plete typy aut, nepamatuje si je a barva je skutecne jediny faktor, podle ktereho se orientuji. A taky nebude asi moc jinych zpusobbu jak tento fakt popsat.“nepamatuji si ksichty. Jsem disksychtik“ – Tak tohle asi plagiat skutecne bude :-)“Projevuje se to tim…“ – Plagiat? proc? Takhle se to projevuje u spousty lidi a podobna spousta to nejspis popise podobne :-)“avsak vetsinou…“ – viz predchozi bod“odpovidam na dotazy…“ – viz predchozi bod. Faktem ovsem je, ze na slovo „cizak“ si vetsina lidi pri popisu nevzpomene. Tohle by mohl byt taky plagiat.Takze shrnuto – par vet v clanku, ktere plus minus obecne vzitymi frazemi popisuji obecne problemy pomerne pocetne skupiny lidi, nemusi byt nutne plagiat. Pravda, nektere vyrazy (dysksichtik, cizak) jsou natolik specificke, ze by mohly ukazovat na plagiat.Cize ten clanek muze byt plagiatem, ale stejne tak dobre jim byt nemusi. Muze se jednat pouze o „pouzitou literaturu“, byt i ta podleha citacnim pravidlum.Mejte se bavte se! 🙂

 27. Filip píše:

  Re – 26 – MazelPřitažený za vlasy? Typickej českej přístup! Vždyť jsem šlohnul jenom pár vět, to přece nic není! Takže:1) Je evidentní, že vůbec nechápeš, co je vlastně plagiát. Plagiát vznikne, když někdo použije ve svým díle část díla někoho jinýho. Prostě ho vykrade. Hodně zjednodušeně by se dalo říct, že to je napodobenina cizího díla, ve který jsou celé věty opsané odjinud. To jsou v plagiátu od Č. ty tučně vyznačený části. Ty Č. opsala. Dokonce opsala celej odstavec. Mohla klidně napsat fejeton na stejný téma, třeba i se stejným obsahem, ale ona použila celý věty i odstavec z fejetonu Yfči. Takže vznikl plagiát, protože fejeton Y. literární dílem určitě je. Když napíšeš fejeton na téma Kam s ním a použiješ v něm celý věty nebo odstavce z Nerudy, vznikne plagiát a ty porušíš autorský zákon. Doufám, že je ti to jasný. Doporučuji ti, aby sis přečetl autorskej zákon. Pak ti bude jasný, že když někdo vezme nějakou povídku (básničku, fejeton a pod.) a okopíruje z ní pár odstavců a mezi to flákne nějakou svoji omáčku a bude to vydávat za svoje dílo jako Č., tak poruší a. zákon. A porušení zákona může být tr. čin. To za prvý.2) Může vzniknout otázka, kdo koho vykrádal. I to je v tomhle případě jasný. Rozhlédnul jsem se trošku po internetu. Vynálezcem slova „dysksichtik“ je Yfča. Nikdo jinej ho před ní nepoužil. Všechny tři vyhledávače který jsem použil mi našly tohle slovo s nejstarším datem v Y. článku Dysksichtik. Takže to je první důkaz, že Č. opisovala. Její plagiát je skoro z poloviny doslova opsanej Dysksichtik od Yfči. Zbytek je navíc stylisticky odlišnečj – Č. používá jiný výrazový prostředky než Y.. Takže nefér jednání Č. je prokázaný. Yfču prostě vykradla. 3) Plagiát provozovatelé toho webu smazali, protože narozdíl od tebe znají autorskej zákon. Nikdo si totiž nelajsne nechat na svým webu něco ukradenýho. Ne každej autor si tohle totiž nechá líbit. A za obsah webu (t.j. za příspěvky) ručí majitel. Ten by se teprve pak hojil na přispěvovatelích.4) Když kdokoli použije slovo dysksichtik, je to v pohodě, i když ho asi vymyslela Yfča. Čapek vymyslel slovo robot, který se běžně používá, aniž by někdo něco porušoval. Takže tvoje úvaha o tom, že „Jsem disksychtik“ – Tak tohle asi plagiat skutecne bude :-)“ je nesmysl. Ale když kdokoli použije část jejího fejetonu, povídky, básničky atd. – všechno to jsou autorský díla, i když je to jenom na internetu a ne v nějaký knížce – tak poruší autorskej zákon. 5) Ty neznáš tu kauzu soudce nejvyššího soudu Sováka, kterej opisoval a publikoval pod svým jménem cizí texty a byl za to trestně stíhanej? Stíhání za porušení autorských práv bylo zastaveno až potom, kdy se Sovák mimosoudně vyrovnal s nakladatelstvím a s autorama textů. Udělal úplně to samý co Helena č., ale ve velkým rozsahu. A dost známej je taky případ, kdy skladatel Salvatore Acquavivo zvítězil v soudní při proti Madonně, která na albu Ray of Light vydala písničku Frozen, která se nápadně podobá jeho písničce Ma vie fout le camp. 6) I já jsem se při čtení tvýho komentáře bavil. 🙂

 28. Filip píše:

  re – 25 – FrmolKdyby měli Novotnýho zažalovat všichni, kterým něco šlohnul, tak bude do konce života běhat po soudech. Stejně tak Pawlovská, kterou tady taky zmiňujou některý komentující.

 29. Filip píše:

  Pro YfčuJe dobře, že o tom píšeš. Aspoň ostatním dojde, že nemůžou beztrestně kopírovat z internetu texty a fotky a dělat si s tím co chtějí, nebo se dokonce tvářit jako autoři.

 30. Mazel píše:

  Re – FilipJestli spis neni „typickej ceskej pristup“ nekomu slepe prikyvovat, pokud ten dotycny (v tomto pripade Yfca) neco prohlasi….Asi spatne ctes, pokusim se proto psat pomaleji :-)Vykrikovat hesla je snadne. Kdybys to docetl do konce, tak tam je, ze plati minimalne citacni pravidla pro pouzivani ciziho dila. Pokud jsi nekdy psal diplomku nebo neco podobneho, tak je urcite znas a musels je pouzivat. Pokud jsi ji ovsem nepsal stylem CTRL+C – CTRL+V. Takze v tomto ohledu to OK neni. Uvaha byla na tema „co kdyz se jedna o shodu/nahodu“, coz jsi zrejme nepostrehl. Netvrdim, ze to tak je (coz by mohla byt zajimava shoda), coz je na konci prispevku taky, ale taky hystericky nepokrikuju „plagiat, plagiat“ 🙂

 31. aTeo píše:

  Nemůžou beztrestně… atd.Já to dělám – a beztrestně. Slovím pár fotek, změním tak, že je ani autor nepozná, vykompiluju, zkombinuju a jsem hotov. Vlastně ne – pak se pod to podepíšu. Asi jsem gauner, sakra! :)Kdybych měl žádat o souhlas s použitím, musel bych mít sekretářku (brunetku – blondýny by musely být nejméně dvě). Uáááááááááááá!!! ;)))

 32. Honza píše:

  Pro MazelaMusim dat za pravdu Filipovi. Jde opravdu o plagiat. Spis jsi ten clanek necetl pozorne ty a neuvedomil jsi si fakta: Yfca napsala fejeton a zverejnila ho na internetu. O par mesicu pozdeji napsala fejeton se stejnym nazvem a na stejne tema Helena a taky ho zverejnila. Ve fejetonu Heleny (ktery ma navic z 90% totozny obsah, i kdyz jsou slova jinak zvolena) se objevily cele vety slovo za slovem tak, jak je Yfca napsala ve svem fejetonu, coz podle me neni nahoda a asi ani nemuze byt. Tim spis, ze Helena fejeton Yfci cetla na webu Fazole a komentovala ho. Podle me to bylo tak, ze se Helene Yfcin fejeton libil a libil se ji i komentar, ktery k fejetonu Yfce na Fazolich napsala, a tak zacala na stejny tema psat sama. Kdyz nevedela kudy kam, udelala CTRL+C a pouzila Yfciny vety. Prusvih je prave v tom, ze v obou pripadech jde o dila podlehajici autorskym pravum. Kdyby Helena psala nejaky pojednani o poruchach pameti a ne fejeton, tak mohla pouzit tu citaci, o ktery tak rad mluvis. A abych nezapomnel: pravidla pro citaci cizích del znam. A taky vim, ze v povidkach a v jinych podobnych literarnich dilech se citace nepouzivaji. .-)

 33. Honza píše:

  Jeste poznamkaAsi nema cenu psat o tom, ze je verejnym tajemstvim, ze si novinari navzajem vykradaji clanky. Dela to hlavne Blesk. 🙂

 34. Tom píše:

  RE:31Pokud vím,tak ve fotokoláži můžeš použít i fotky jiných autorů(teda jejich části).Ale tvoje fotokoláž je už chráněna zákonem,i kdyby jsi se tam nepodepsal.

 35. Jitka píše:

  hezkýmoc hezký)

 36. vočko píše:

  odkazTohle není plagiát, ale odkaz na tvoje stránky, docela milé, ne?http://moje.dama.cz/blog.php?blog=4773

 37. Jenda píše:

  Ta plagiatorka je podle me blba. To si mysli, ze kdyz okopiruje cely vety a jiny vety trosku stylisticky upravi, ze to nikdo nepozna? Na druhy strane si s tim aspon dala praci-to Novotny u te Vasi basnicky jen zmenil par slov a jinak to nechal cely. Ale co chcete od naroda, kde ma skoro pulka lidi nelegalni wokna a jiny programy?

 38. Yfča píše:

  Mazle…… ty tučně vyznačené části plagiátu jsou doslova opsané z mého Dysksichtika. Odhaduji, že zhruba polovina Helenina Dysksichtika je jejím dílem, druhá půlka tvoří mnou sestavené věty. Máš pravdu, spousta lidí může používat při psaní (nebo při hovoru) stejné fráze, ale těžko se najdou dva lidé, kteří napíšou navlas stejné souvětí o čtyřech větách… ;o) Na rozdíl od Filipa, s nímž ses tady tak trošku pustil do křížku, beru tvůj komentář jako lehkou ironii. :o)

 39. Yfča píše:

  vočko…… dík za upozornění, nevěděla jsem o tom. Je to milé. :o) Vím, že jinde jsou moje napsaniny celé a nechybí pod nimi odkaz na Hlodník, případně moje jméno. Myslím si, že většina lidí, kteří zveřejňují na svých stánkách převzaté věci, se chová slušně. Čas od času se mne někdo i předem zeptá, zda může něco zveřejnit. Ostatně já to tak dělám běžně. Ještě se mi nestalo, že by někdo byl proti zveřejnění své napsaniny tady v Hlodníku. :o) Smutné je ale to, že sem pak vtrhne nějaký neslušňák, text okopíruje a vloží k sobě. Takhle se před časem odtud vydal do světa článek Hlaď si bradavky! od Marka Mikuláška (http://yfca.bloguje.cz/140253-hlad-si-bradavky.php). Nikoho asi nepřekvapí, že se text toulá po netu bez Markova jména, což mne dost štve… :o( A je to i škoda, protože kdyby se ti pacholci namáhali okopírovat jméno autora i s odkazem na jeho další povídky, zjistili by nadšení čtenáři, že Marek spáchal i jiné velmi povedené napsaniny.

 40. Detektiv píše:

  Mazel=HelenaČTaxem si přečet článek i komentáře a došel jsem k názoru,že Mazel je HelenaČ,která vykradla dost drsně Ifčin text.Všichni totiž poznali,že jde o plagiát,ale Mazel jako jediná tvrdí,že je to shoda náhod!Když budu něco psát,tak možná použiju stejný hlášky jako někdo jinej,ale fakt dost těžko použiju úplně stejný věty a nebo odstavce jako on!

 41. Yfča píše:

  Detektive…… nemyslím si jako ty, že Mazel je Helena. Asi jsi střelil kapku vedle. S tím, že nemůže jít o náhodu, souhlasím.

 42. tom píše:

  Jednou ve skole jsme dostali za ukol napsat fejeton (uz si presne napamatuji tema). Moje spoluzacka, velmi blizky clovek, napsala krasnou praci. Ale ucitelkou byla narcena, ze to opsala od nejake byvale studentky, ktera na to same tema asi pred sesti lety take psala. Je fakt, ze se tam objevovaly napadne stejne vety, ale sem si jistej, ze to ma spoluzacka nikde neopsala, na to ji znam moc dobre. Ucitelka ji to ale nikdy neuverila….

 43. Yfča píše:

  Tome…… pokud se v kamarádčině slohu objevovaly enem „nápadně stejné věty“ (chápu jako podobné svým obsahem), opisovat opravdu nemusela. Pokud tam byly věty zcela totožné, asi to opravdu obtáhla. Nebo je také možné, že jí se slohem pomáhala ona bývalá studentka a použila přitom svoji vousatou slohovou práci… ;o)

 44. Petr píše:

  Poznámka k vysvětlení HelenyHelena upravila cizí text „po svém“ a pak ho prezentovala (jako svůj?) na nějakém autorském čtení. Nebo řekla, že jde o cizí text, který upravila? O tom silně pochybuju! Ví, že udělala něco, co se nedělá – cizí texty se tímhle způsobem neupravují! Tohle je opravdu plagiát a ne upravený text – pochopil bych, kdyby vyškrtala nějaký pasáže, ale vzít si něco a dopsat k tomu svoje, to je humus. I když věděla, že udělala blbost (a přiznává se k tomu), přesto nijak nereaguje, když zjistí, že je plagiát jako její text zveřejněný na webu kulturního a literárního spolku. Proč???Heleno, pokud tohle budete číst, nezlobte se ne mě, ale to Vaše vysvětlení je hodně kulhavé! A víte co? Já si vezmu tu Vaši novelu o bydlení, upravím si jí podle sebe a budu jí chodit číst na autorská čtení jako svoje dílo. Co Vy na to?

 45. Taky Petr píše:

  Ale vždyť je to jedno,źe to HČ obšlehla od Y. Y se pro změnu nepřiznala, komu šlohla námět! Až se přizná, kdo jí vyprávěl o svých obtížích a že ona to bez jeho souhlasu hodila na papír, tak můžeme řešit, co že to provedla HČ!

 46. Yfča píše:

  Taky Petře…… přečti si mého Dysksichtika. Píšu o sobě a o své mamince. Nikdo mi nic nemusel vyprávět. Ti, co mě znají, by ti potvrdili, že trpím celý život touto „nemocí“. :o) Navíc… převyprávět nějaký sdělený příběh není zločinem ani prohřeškem. Mnoho psavců se nechává inspirovat tím, co viděli, případně slyšeli vyprávět… ;o) Ovšem okopírování celých vět či odstavců z jiného díla a jejich použití ve vlastní napsanině (to je to, o čem se tu bavíme) prohřešek je…P.S. Přiznej se, kdo ti nakukal, abys sem napsal komentář! ;o))

 47. Yfča píše:

  Petře… (44)… já si myslím, že Helena ví, že udělala hloupost. Pochybuji, že bude ještě někdy v budoucnu upravovat cizí texty a někde je zveřejňovat…

 48. Hejka píše:

  Hoď kamenem, kdož jsi bez vinyAno, jak uvedla Yvča z mého mailu-upravila jsem to pouze pro jeden večer literární tvorby(slyšelo to 7(sedm) lidí.Do autorské tvorby na naše stránky se to dostalo zcela omylem-mám své tvorby dost a dost a nestydím se za ni.Hlavně ale nejsem nick-Mazel-což snad by Yvča měla poznat podle mailové adresy či IP adresy. Yvče jsem se omluvila a tímto diskuzi končím-kdo však bude chtít, může na mne ještě chvíli plivat, já to nikomu vracet nebudu :-))

 49. Yfča píše:

  Hejko…… o tom, že jsi Mazel (jak tady tvrdil v diskusi Detektiv) jsem pod 41) pochybovala… To bys musela s tím svým ulomeným kolenem cestovat docela daleko. ;o)

 50. Morpheus píše:

  chci plivat, bo mam hlien s pluc v prieduskach„“““Yvče jsem se omluvila a tímto diskuzi končím-kdo však bude chtít, může na mne ještě chvíli plivat, já to nikomu vracet nebudu :-))““““tak o pol druhej ma clovek pravo si zaplivat. vole ani neviete odkail som sa sem dostal ze forum.aldebaran,)) a skoncil som tym ze som to tu luskal cele 66 minutovie. Mne je to fakt cudne, ze sa vobec o toto starate, mne pride uplne nezmyselne tovrit, ked je takychto blogov plny net, to si tak precita par ludi. Aky to ma vlastne zmysel? na svete je 6000 000ludi. keby tie buzny v afrike sa skrz nabozenskopozemskych sporov nevrazdili rolnikov, tak tam neumieraju od hladu, ale surfuju na nete. A si to predstavte keby kazdy prispieval na nete? kua kto by to cital

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: