Plagiát Dysksichtika

Včera jsem dostala od jednoho ze svých čtenářů mail, v němž mne upozornil na to, že jistá dáma okopírovala značnou část jednoho mého článku zveřejněného v Hlodníku a vydává ho za svůj.

Některým z vás nejspíš neunikl můj fejetonek s názvem Dysksichtik, který jsem tady v Hlodníku zveřejnila 14. prosince 2005. Ten samý den jsem ho publikovala i na několika literárních webech a o něco později i ve Fazolovém plátku.

Tam ho objevila Helena Č. (na Fazolích Hejka) a natolik se jí zalíbil, že pečlivě opsala některé pasáže a napsala fejeton se stejným obsahem a titulkem. Ten pak zveřejnila v březnu 2006 na webu občanského sdružení Maryška, kde působí jako tajemnice sdružení.

Vznikl zajímavý plagiát, který si můžete přečíst. Doslovně okopírované části mého Dysksichtika jsou tučně označeny:

* 

Dysksichtik

Otázka pro začátek – jak je to u Vás s pamětí? Já vím, nikdo zkrátka není dokonalý. Někdo si pamatuje telefonní čísla a druhý zase vůbec ne, někdo espézetky, někdo je specialista na typy aut, jiný na jména či příjmení. To moje babička si nepamatovala jména. Jezdívali jsme k ní na prázdniny, bylo nás asi deset vnoučat a nikdy mi neřekla správným jménem. Vyjmenovala nejméně pět, než vyslovila mé. Například já si pamatuji datumy, mám je ve svém harddisku pečlivě uložené a srovnané a díky tomu vím, kdy má kdo z rodiny narozeniny (já jsem napsala mám cifry ve své makovici pečlivě uložené a srovnané a díky tomu vím, kdy má kdo z příbuzných narozeniny" – pozn. Yfča), výročí seznámení, svateb či úmrtí. Moje maminka si pamatovala telefonní čísla, ale pro změnu si pletla auta, protože jí všechna auta připadala úplně stejná. Rozlišovala je v podstatě jen podle barev a proto byla občas podezírána z vykrádání vozidel, neboť se vrhala na cizí auta. (Je zajímavé, že i maminka paní Č. měla – či má – stejné problémy jako moje máť… Zde jsou použity dvě věty, které však ve svém textu nemám hned za sebou, dělí je od sebe několik odstavců: "Navíc jí všechna auta připadají úplně stejná, rozlišuje je v podstatě jen podle barev." a "Navíc byla moje maminka občas podezřívána z vykrádání vozidel, neboť se vrhala na auta podobných barevných mutací." – pozn. Yfča)

Já trpím touto úchylkou: nepamatuji si ksichty. Jsem asi dysksichtik. Podobně jako dyslektik, dysgrafik, tak dysksichtik.

Projevuje se to tím, že občas s někým přátelsky pohovořím a během hovoru vůbec nevím, o koho jde. Přesto mám na to malý fígl. A ne jeden! Metodu číslo jedna jsem nazvala šatník. Mám-li aspoň chvilku čas, oblékám dotyčného do šatů, obleků, plášťů bílých, modrých, puntíkovaných, do montérek, kombinéz, plavek, županů a někdy se mi podaří najít tu správnou kombinaci. Metoda číslo dvě-abeceda. To si říkáte v duchu abecedu a někdy se to u nějakého písmene zastaví. Avšak většinou si vůbec nevzpomenu, že onu osobu znám (já jsem napsala Avšak většinou si vůbec nevzpomenu, odkud onu osobu znám" – pozn. Yfča), nebo že mám znát!

Přiznám se, že je mi během hovorů s "neznámými" tvářemi trapně. Odpovídám na dotazy týkající se konání mých nejbližších, sama však podobnou otázku nemohu ze zdvořilosti položit, neboť si nejsem schopna vybavit, zda onen cizák vůbec nějakou rodinu má.

Pokud mne na ulici potkáte a já nepozdravím, není to proto, že nosím frňák v oblacích, ale proto že jsem ten dysksichtik. (já jsem napsala Nerada bych totiž byla podezírána z toho, že nosím frňák v oblacích a na pozdravy známých a přátel neodpovídám…" – pozn. Yfča) Promiňte, Vás si taky právě teď nedovedu zařadit!

*

Pikantní je, že mi Helena Č. – Hejka napsala do diskuse, která se po zveřejnění Dysksichtika rozeběhla na Fazolích, pochvalný komentář. Pokud ho přelouskáte, jistě vám neunikne, že část komentáře použila v plagiátu…

Klikni pro plnou velikost obrázku...

Po kliknutí se obrázek otevře v novém okně v plné velikosti
(text komentáře je čitelný).

Když jsem se před pár měsíci dozvěděla, že v letošním ročníku Šumperského havrana získal jednu z cen student práv(!) s básničkami, které okopíroval na internetu (změnil jejich názvy a pak je vydával za své), řekla jsem si, že jde nejspíš o blbost a mladickou nerozvážnost. Avšak v případě paní Heleny Č., která už je zralou ženou, musím nechápavě kroutit hlavou.

Poprosila jsem občanské sdružení Maryška, aby plagiát smazali. Helenu Č. jsem požádala o vysvětlení, proč mého Dysksichtika vykradla a vydává za své dílo, i když nevím, zda mi odpoví. Co se vlastně dá v tomto případě odpovědět?

Už jednou jsem v Hlodníku psala o plagiátu svého textu (Je zpěvák Rubik plagiátor?). Pod článkem se tehdy objevil tento komentář: Blbci jste!!!! Když vám to vadí že vam to něgdo krade tak nemáte zveřejnovat na internetu. Kdo umí, ten si tím umí vydělat prachy!!!"

Vím, že nejsem jediným autorem, jehož dílka kolují po internetu. V podstatě mi to nevadí. Určitě to nevadí ani jiným postiženým. Nelíbí se mi ale to, že se čas od času někdo drze vydává za autora textu (nebo obrázku), který okopíroval při svém bloumání internetem. A zaráží mne, že pokud se postižený ozve, je některými jedinci v lepším případě označen za blbce. Co si o tom myslíte vy?

P.S. A když už jsme u těch internetových zlodějíčků, překvapí vás možná, že je mezi nimi i bavič Petr Novotný. Ve svém pořadu Dobré kafe, za který si nechal samozřejmě zaplatit, používal texty, které se svými (stejně vypečenými) pomocníčky stahoval z internetu. Pana Roberta Hernadyho, jenž dělal Novotnému vyhledávače vtipných textů, jsem v září 2005 několikrát upozornila, že pan Novotný zneužil moje napsaniny (Z deníčku zanedbávané manželky, kterou navíc na několika místech upravil, a Banální bajku). Pan Novotný se totiž na můj mail neobtěžoval odpovědět a pověřil tím právě Roberta Hernadyho… Byla jsem jím ubezpečena, že bude pod zneužité texty doplněno moje jméno, nebo budou smazány. Pokud kliknete na názvy v závorce, můžete se přesvědčit, že oba moje texty (i s úpravami pana Novotného či někoho z
jeho "týmu"), tam visí dodnes a moje jméno pod nimi nenajdete. Jak je vidět, kradou i ti, kteří to snad dělat nemusí a hlavně by to dělat neměli…

Doplněno 20. 10. 2006

Přišlo mi dnes vyjádření Heleny Č. (Hejky) k téhle nepříjemné záležitosti. Z mailu vyjímám to nejdůležitější:

"Jsem sice vinna, tak jak to vypadá, ale jsem v tom i trošku po "haluzi". … Trochu jsem si to upravila po svém a přidala k dobru na jednom našem sezení Maryšáků. Když jsem pak dávala naší literární šéfce dílka ke zveřejnění, poslala jsem jí celou složku Povídačky (a opravdu jsou až na tu nešťastnou jednu všechny moje – kruciš, mám svých nápadů dost a nemusím krást) a jak na sviňu jsem potom pod svým jménem uviděla tohle dílko. Fakt je ten, že jsem mohla zasáhnout, ale nějak mne to fakt nenapadlo.
Přijmi prozatímní mou omluvu, jestli to půjde aspoň takhle, až budu mít přístup na Net a Fazole, můžem to tam probrat…"

Hejko, omluvu přijímám. Věřím, že z tvé strany opravdu nešlo o nekalý úmysl. Kdybys po zjištění, že se plagiát Disksichtika dostal na web Maryšky omylem mezi tvoji tvorbu, nechala text smazat, nebyla bych si o tobě pár dní myslela, že jsi pěkná potvora… Možná že by příště bylo lepší, kdybys texty jiných, které tě zaujaly, raději neupravovala, ale četla je svým přátelům tak, jak byly napsány… ;o))

58 Responses to Plagiát Dysksichtika

 1. Morpheus píše:

  este trocha hlienu……. kua kto by to cital? ved s mnozstvom klesa kvalita, teda mozno ste dobry, ale v tom mnostve ma vasa tvorba hodnotu hovna v zumpe. Takze kua, kto je ochotny my povedat s tych co pisu a nevykradajusa preco vlastne svoje dusevne hnojivo prezentuje tu? Jo a aby bolo jasne ja som Morpheus a len NEO je viac.

 2. Morpho píše:

  a toto kto bude citatkto na tento prispevok bude odpovedat? som totalne flustrvoany s toho mnozstva info co je vsade okolo! JA chcem odpoved na moju otazku! Aky to ma zmysel! Kua preco to vlasntne toto tu pisem, ked viem ze to bude maximalne citat YVCA, a a ni ta neodpise, lebo som sa preklenul cez prah oplzlosti. No odpoved je nasnade, pretlak dusevneho hnojiva, je pricinov tychto a incy literarnych diel. pre vsetky: toto je volne siritelna verzia komentara. mozete ju kopirovat a dokonca sa pod nu podpisat aj vlastnym menom. cmuk pa a smrk

 3. Petr píše:

  Re 50 -52Mam dojem, ze jsi byl zkourenej nebo ozralej, protoze ty tvoje komentare fakt jsou neco! Divis se, kdo ty blogy vubec cte a proc je lidi pisou a sam tady stravis vic jak hodinu. Proc? Kdyz je to podle tebe „dusevni hnojivo“? Takze blogy asi nejakej smysl maji. Netvrdim, ze vsechny blogy jsou cteny a je na nich kvalitni obsah, ale Yfcin hlodnik za precteni urcite stoji. Je videt, ze si to mysli vic lidi nez ja, vzdyt ty sam jsi se sem dostal z nejakyho fora, kde byl asi na Yfcu odkaz. Nevim, jestli si tvoje komentare precte Yfca a dalsi ctenari, ale ja ctu i nove komentare, protoze jsou z 90 procent vtipny. Proste vtipny lidi si chodej cist vtipnej blog. Mej se a uz nechlastej. 🙂

 4. Yfča píše:

  Morphe…… díky za návštěvu. Hezky ses rozepsal… ;o)Proč píší ostatní, na to ti neodpovím. Třeba je to baví, nebo chtějí ostatním něco sdělit. Já píšu proto, že je to pro mne určitý způsob relaxace (a taktéž mne to baví). Psala bych tudíž i tehdy, kdyby moje ptákoviny nikdo nečetl a spaly by někde na dně šuplíku. Ne vždy mám na psaní chuť, jenomže například sem do Hlodníku si chodí každý den číst poměrně dost lidí, a tak (i když se mi zrovna do klávesnice nic ťukat nechce) se snažím alespoň jednou za týden napsat pár řádek. Jakmile se totiž na delší dobu odmlčím, ptají se mne čtenáři ve vzkazech i v mailech, co se děje, že nepíšu… :o)Jestli si tvé poznámky někdo přečte, to opravdu netuším, ale já samozřejmě komentáře čtu a snažím se na ně reagovat. Ale jak vidím, Petr si listuje i v přehledu posledních komentářů. Třeba není jediný… ;o)

 5. Martin píše:

  Yfčo…kdysi jsem jsem zabloudil hledaje nějakou ptákovinu (myslím, že to byl kanec pepa) a od té doby jsem pravidelným návštěvníkem. Takže při absenci nového materiálu jsem zabředával více a více do popelnice. Poté jsem objevil Poslední komentáře, což je výborná věc, protože nejenže co hlod, to perla, totéž lze říct i o komentářích (vyjímky potvrzují pravidlo). A tak díky odkazu na ty poslední je stále důvod, proč se sem neustále vracet…

 6. marek píše:

  hmmPrijde mi to jak hon na carodejnice. Trochu, vlastne dost, pritazene za vlasy. Ta splaska na to, ze nekdo pouzije nekolik vet? Autorku zaujaly, to sama priznava. Yfco, rad si Tve zapisky ctu, ale chtelo by to vice nadhledu. Kdyz za to ty lidi neberou penize, tak by ti to snad mohlo byt jedno, ne?

 7. Yfča píše:

  Marku…… tady nejde o to, že někoho zaujaly nějaké věty. Tady jde o to, že někdo doslova opsal téměř polovinu mého fejetonu… Z hlediska morálky je pak už jedno, zda kdosi vydává za svoje celé cizí dílo, nebo jenom jeho část. Takové věci se prostě nedělají.

 8. Georges píše:

  Petr Novotný a další zlodějiYfčo, na netu se krade ve velkým. Možná by ses divila, kolik \“umělců\“ prohledává stránky lidí, který uměj psát, kopíruje z nich a pak to použije ve \“svých dílech\“. Jenomže ono je to dost špatně dohledatelný, protože nikdo nemůže číst všechny časopisy a všechny knížky, nemůže sledovat všechny pořady, co jdou v televizi nebo v rozhlase. A to tihle kopírovači a plagiátoři moc dobře věděj. A jedním z nich je Petr Novotný, kterej tohle dělá už strašně dlouho a nese mu to slušný prachy.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: