Ježíšek nebo Santa Claus?

Santa Claus na nás v poslední době číhá všude: před obchody i v nich, najdeme ho v reklamních tiskovinách, bafne na nás i z televize. Kam zmizelo tradiční pojetí vánočních svátků? Kam se poděl Ježíšek? Proč najednou nosí dárky Santa Claus?

Je to zvláštní tím víc, že jsme si v dobách budování socialismu nenechali vnutit ruského dědu Mráze. Roznašečem dárků byl stále Ježíšek, socialismus nesocialismus.

Santa Claus již řádně pije krev několika lidem, kteří se svůj protest rozhodli prezentovat na webu ANTI SANTA. Impulsem se stalo leporelo, v němž má Ježíšek podobu… no, hádejte koho!

I když si myslím, že je přirozenější, když nosí dárky v reklamách Santa, přece jenom bychom měli zůstat u našich tradic a neměli bychom si nechat vnutit postavičku, která do našich končin příliš nezapadá.

Ostatně při vyslovení slova Ježíšek (v souvislosti s koncem kalendářního roku) se mi vybaví vánoční pohoda, ozářený stromek, rodina. Když zaslechu jméno jeho konkurenta, vidím před sebou mírně obtloustlého vousatého mužíka s pytlem přehozeným přez záda. Nic víc…

26 Responses to Ježíšek nebo Santa Claus?

 1. Lebeda píše:

  Ho, ho, ho! Neopisuj..Viz odkaz. Fredy.

 2. Yfča píše:

  Lebedo…… odkaz na ANTI SANTu mám od kamaráda – poslal mi ho dnes mailem. Tím se přiznávám k tomu, že jsem u tebe na blogu dlouho nebyla… tož, alespoň tě tímto zdravím! ;o)

 3. duna píše:

  Jestli nám toho červenýho dědka budou cpát dostatečně dlouho, začnou se dárky rozdávat až ráno na Boží hod a děcka si rozvěsej fusekle na krb…

 4. Jirka píše:

  Yfčo píšeš to dobře!Vidím to také tak.

 5. Yfča píše:

  duno…… doufám, že až tak daleko to nedojde…

 6. Dlouhý Jenda píše:

  Anti SantaSouhlasím s tím že, když někdo řekne Santa Claus představím si pouze komerční masáž nahony vzdálenou vánocím. Anti Santa to ale asi nezmění 😦

 7. Jirka píše:

  Tohle je nejlepší reklama Santa Clause:http://elka.cz/edenik/item/ozraly-santa-klaus.html

 8. katie píše:

  no jo nomě se taky ještě vybaví neuvěřitelný kýč…hlavně na Vánoce se slaví přecejenom narození Krista, Ježíška a to mě možná uklidňuje, že Santa se mu s tou svou bambulou nevyrovná ať si dělá Hou hou hou jak chce.

 9. Yfča píše:

  Dlouhý Jeníku…… ANTI SANTA s tím asi nic nezmůže. Výrobcům reklam se Santa Claus výborně hodí. Ale je dobře, že se trošku hlasitěji ozval někdo, komu se (stejně jako mně či tobě) nelíbí, že z výkladních skříní zmizely betlémy a nahradil je ten pupkatý dědula v červeném, který na nás číhá na každém rohu… ;o)

 10. Yfča píše:

  katie…… máš pravdu. Při pohledu na jesličky se většině vybaví rodina a pohoda, při pohledu na Santu obtěžkaného dárky nákupní horečka. A nebo esemesky zdarma… :o)

 11. SB - writer píše:

  Ježíšek je zkrátka ježíšek! Tradice se mají dodržovat aspon o Vánocích. Pa pa SB

 12. aTeo ;) píše:

  Je to on?http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//original//2.583.jpgSanta nevim, ale Klaus určitě!

 13. ubzed píše:

  nejen to…už tak lezeme západu do prd*le, že děti ve škole povině slaví halloween(kdysi posezení u samovaru), Valentýna a podobné komerční svátky…

 14. Přesně tak! Ale potíž bude v tom, že kdo ví jak vypadá klasickí Ježíšek kromě toho mrněte v jeslích. Jak ho mají vyobrazit ve výloze? Musí tam dát Santu..http://windowsmobile.unas.cz/

 15. aTeo ;) píše:

  Klasickí Ježýšekvipadá takto: http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.1037.jpg

 16. Eva píše:

  Vanoce s jeslickama jsou lepsi nez vanoce se Santou.

 17. Anonymní píše:

  Strčte si Santu za klobouk!!! Do Čech patří JEŽÍŠEK!!!Nechtějte se za každou cenu podobat amíkům,ale buďte hrdi na NAŠE TRADICE,to už by se mohl v Olomouci vyrábět místo tvarůžků perník, co vy nato „voni vejrové“.

 18. Yfča píše:

  Pro 17)Milý anonymní příteli, neboj se příště pod svůj názor podepsat. Jinak… pláčeš na špatném hrobě, anébrž my (kteří jsme zde diskutovali) jsme všichni pro Ježucha – „voni vejrové“ tady Santu nepropagovali… ;o)

 19. aTeo ;) píše:

  Santa Klaus Superstar…Pozor! Následující obrázek je brutálně-drastický: http://ateo.cz/frame/phpgal/pict//4.1040.jpg

 20. Martus píše:

  Máš recht, Santa je všude. Ale nedokážu si představit, jak by zpodobnili Ježíška v reklamách… Samozřejmě, že s ČR je spojený jedině Ježíšek, tradice je prostě tradice. 🙂

 21. lukas píše:

  Mně vždycky nosil dárky Ježíšek. Docela mě štve, že se vytrácí duch tradičních Vánoc. Samozřejmě jsem věděl, že dárky nepřináší Ježíšek, ale máma s tátou. Santa mě prostě sere. Nemůžu si pomoct, ale Ježíška si představuju jako malýho ježka se spoustou dárků. A přesně tak ho vyhlížim z okna i teď. A třeba si mě smějte.

 22. Yfča píše:

  Lukasi…… já si ho představuji jako hodně velkého a silného chlapa, anébrž čím větší a silnější bude, tím víc dárků mi přinese… ;o))

 23. aTeo ;) píše:

  Konečné řešení Santovské otázky: http://www.anti-santa.cz/img/zabava/SantaDead.html

 24. aTeo ;) píše:

  Konečné řešení Santovské otázky: http://www.anti-santa.cz/img/zabava/SantaDead.html

 25. aTeo ;) píše:

  Konečné řešení Santovské otázky: http://www.anti-santa.cz/img/zabava/SantaDead.html

 26. Anonymní píše:

  Jistě. Reklama potřebuje Santu. Už vidím nahaté batolátko se svatozáří, jak nabízí půjčku rychlou půjčku na dárky. 🙂 Důvěryhodné, že ?A nejvíc mě mrzí, že dnešní děti jsou tak zblblé, že si často Ježíška představují právě jako Santu nebo alespoň jako skřítka s vousama.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: