Zóna placeného nas*ání…

Bydlím (bohužel) v lokalitě, v níž bude zanedlouho zřízena zóna placeného stání. Již teď je problém najít v naší ulici volné místo k zaparkování (jak během dne, tak i večer). Od října to bude asi ještě horší, jelikož zhruba čtvrtinu ulice budou okupovat parkovací automaty…

Podle obecního úřadu však od října zcela jistě bez problémů zaparkuji, neboť prý je zjištěno, že na Praze 7 stojí přes noc mnoho aut, která nepatří zde bydlícím osobám. Úředníci nejspíš bloumají v pozdních nočních hodinách po ulicích a zapisují si poznávací značky zaparkovaných vozidel, aby se pak druhý den mohli hrabat v evidenci a dojít k tomuto závěru. Pokud prý zcela náhodou nenajdeme volné místo a uvidíme někde stát vůz bez platné parkovací karty, máme to urychleně prásknout městské policii. Ta údajně zařídí okamžitý odtah provinilce. Navíc mají ulicemi čtyřiadvacet hodin denně chodit městští strážníci a odhalovat hříšníky, kteří budou porušovat nově zavedená pravidla pro parkování. Moc tomu nevěřím: jediným pozitivem asi bude skutečnost, že pokladna MČ Prahy 7 řádně nabobtná…

Potěšilo mne jen to, že se může žadatel o vydání karty objednat prostřednictvím internetu na určitou hodinu. Zadala jsem si tedy rezervaci na nejbližší volný termín a o dva dny později jsem vyrazila do sluncem přetopených ulic.

13:50
Přicházím na obecní úřad a vrhám se na jedinou volnou židli. Spolu se mnou tam dřepí zhruba dvacet, znuděně se tvářících, spoluobčanů. Nejméně dalších patnáct stojí.

"Asi to jde hodně rychle," mihne se mi hlavou, "jinak by se někdo na tu židli posadil."

"Vemte si lístek z automatu, ať máte pořadový číslo," upozorňuje mne šedesátnice sedící vedle mne.

Vysvětluji jí, že jsem si zajistila odbavení přes internet.

"Jo, tak to jo," pokyvuje kebulí, "tak to vás vemou. Před chvilkou tady byla ženská, co byla vobjednaná na jednu hodinu. Vzali ji přesně v jednu."

Hodinu si jako chvilku nepředstavuji. Zdá se, že šedesátnice během čekání ztratila pojem o čase. "Jak dlouho tady jste?" zajímám se.

"Sem tu asi vod dvanácti," usmívá se. "Už je přede mnou jenom deset lidí."

14:00 – 14:02
Netrpělivě sleduji tabuli, na níž naskakují pořadová čísla. Jsem totiž objednaná na čtrnáctou hodinu.

14:03
Konečně se objevuje moje pořadové číslo. Zvedám se a vcházím do místnosti, v níž se vydávají parkovací karty. Přitom si všímám cedule s nápisem "DNES PLATEBNÍ KARTY NEBEREME!". Zaráží mne to, neboť na internetu visí informace, že je možné kartou platit. Naštěstí mám u sebe osm stovek.

Sedám si k přepážce a vytahuji z batohu občanku a technický průkaz. Obojí předávám zhruba padesátileté úřednici, která začíná propiskou vyplňovat "Žádost o vydání parkovací karty". Ve formuláři jsou kolonky pro jméno a příjmení rezidenta, jeho adresu a SPZ vozu, číslo občanky a technického průkazu, variabilní symbol žádosti a číslo parkovací karty. Ptám se, proč jsem nemohla žádost vyplnit během čekání.

Úřednice krčí rameny. "No, ušetřilo by nám to práci, to máte pravdu," říká po chvíli, "ale musíme to vyplňovat my, aby to bylo správně."

"Snad by to stačilo zkontrolovat, přepsat se to může vždycky," mumlám. "Jen byste doplnila číslo parkovačenky a variabilní symbol. Ušetřilo by to váš i můj čas…"

"Pani, já vo tom nerozhoduju," sděluje mi úřednice. Poté nadepisuje papírové desky mým jménem a obrací se s vyplněnou žádostí k počítači.

14:07
Úřednici se nedaří vstoupit do programu. Volá na pomoc kolegyni. "Hele, nemůžu se přihlásit svym jménem. Nevíš, co mám dělat?"

Kolegyně přichází a sklání se k monitoru. Chvíli kliká myší, občas ťukne do klávesnice. Přitom kroutí hlavou.

"Tejdenní školení je na prd," konstatuje moje úřednice, "nevim proč mě to nebere. Eště včera sem normálně dělala."

14:14
Konečně se řádně vyškolené babě podařilo za asistence kolegyně nějak vplout do programu. Zadává údaje, které si opsala z mé občanky a technického průkazu.

"Ježíš, co teď?" vyhrkne najednou. "Voni to zase upravili!"

Dozvídám se, že se program ladí takzvaně za pochodu. Samozřejmě externí firmou, která řeší problémy po telefonu a objeví se prý maximálně jednou za den.

14:20
Padesátnice se konečně proklikala k vytištění příjmového pokladního dokladu a listu s údaji o vydání karty.

"Dáte mi sedm kilo, tohle je vaše," švitoří a podává mi jeden z papírů. Výměnou dostává požadovaný obnos.

14:21
Zjišťuji, že je na příjmovém dokladu jako plátce uvedena jakási Ivana Pelclová. Sděluji to úřednici a žádám ji o opravu. Navíc doklad vystavil úředník, který se jmenuje Nikdo

"Jak to?" diví se úřednice. "Vždyť jsem to tam zadala dobře." Asi minutu zuřivě kliká myší a čučí do monitoru. "Je to správně," říká mi, "nechápu, proč to z tý tiskárny vyjelo blbě."

Opět přivolává kolegyni. Sklánějí se obě nad monitorem a myšují.

14:25
Úřednice stále probodávají monitor svými čidly zraku. Navrhuji, aby na příjmový doklad dopsaly správné příjmení a to špatné škrtly.

"Nebude vám to vadit?" tážou se.

Kroutím kebulí. "Nebude."

Obě si ulehčeně oddychly. Padesátnice bere do ruky propisku a provádí opravu. Kolegyně odchází. Já přitom šilhám na druhý papír, který vytiskla. K mému překvapení je tam uveden název jakéhosi eseróčka sídlícího o dvě ulice dál.

"Nechci šťourat," povídám opatrně a zabodávám ukazováček do příslušné kolonky, "ale tady máte uvedenou nějakou firmu."

Padesátnice zírá na papír vytřeštěnýma očima a potom se znovu vrhá k počítači.

14:32
Opět přichází kolegyně – zachránkyně. Chvíli si spolu špitají a potom dojdou k závěru, že je nutné předchozí žádost stornovat a vystavit novou.

"Alespoň vám ušetřím práci a zrychlím to," říkám, beru si formulář žádosti a začínám ho vyplňovat, zatímco úřednice provádí storno.

"Díky. Já vás zdržuju, že jo," koktá a tváří se přitom provinile.

Ujišťuji ji, že nikoli. "Kdybych jednou za čas nevyrazila na úřad, ukousala bych se doma nudou," tvrdím.

"Já sem pomalá, moc si s počítačema nerozumim," dodává. "Nezlobte se."

"Času je dost, nepospíchejte," konejším ji. "Placený parkování přece platí až od října."

14:40
Nepovedená žádost je úspěšně stornována. Padesátnice znovu začíná vyťukávat do klávesnice údaje.

14:45
Kontroluji papíry, které vyplivla tiskárna. Tentokrát je vše tak, jak má být. Úřednice si s úlevou oddychla a tiskne espézetku na parkovací kartu. Po chvíli mi ji podává. Pro jistotu ji kontroluji. Je v pořádku. Ukládám si parkovačenku do batohu a zvedám se.

"Nezlobte se, že to tak dlouho trvalo," říká mi úřednice a také vstává. Musela si všimnout, že její kolegyně za stejnou dobu vyřídily minimálně pět klientů.

Potřásáme si pravicemi a loučíme se. Mám chuť
místo na shledanou říci sbohem

14:47
Opouštím úřadovnu a vycházím na chodbu.

"Kolik karet jste si kupovala, že jste tam byla tak dlouho?" ptá se mne zvědavě stále čekající šedesátnice.

"Jednu," zabručím.

"Tak to je v prdeli," konstatuje, "přede mnou je eště pět lidí. S internetem neumím a navíc ho nemám, tak holt musím čekat…"

14:48
Loučím se se šedesátnicí a mířím k východu. Když míjím v kvádru nasoukaného třicátníka, slyším, jak zasyčí: "Měli by to přejmenovat na zónu placenýho nasrání."

Souhlasně kývám.

21 Responses to Zóna placeného nas*ání…

 1. Jarda píše:

  ZónyPokud vím, tak se to současně zavádí na Praze 2, 3 a 7. A platí to delší dobu u nás na Praze 1. Bydlím tady, tak tě můžu ubezpečit, že se se zavedením zóny nic nezlepšilo, je to naopak horší, protože když konečně najdeš volný místo, tak je to u automatu, kde musíš zaplatit, i když máš parkovací kartu za nemalý peníze. Můžeš u něj parkovat akorát přes noc na kartu, takže to znamená hned ráno odjet, protože jinak ti odtáhnou auto, když nemáš zaplacenej lístek. Akorát ti hajzlové tahaj z lidí peníze, nic se nezlepšilo. 😦 Tohle parkování v Praze nevylepší, zvlášť pokud je tolik parkovacích automatů, protože domoroďáci maj větší problém zaparkovat než dřív. Bohužel.

 2. Jarda píše:

  A ještě jedna poznámkaTaky mám negativní zkušenosti s městskejma úředníkama. Je dost děsný, co všechno za hrůzu si platíme ze svejch daní!

 3. Honza T. píše:

  Tady platí to, co řekl velkej českej génius Jára Cimrman:“Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat!“Bydlím na dvojce, taky mě to čeká. Aspoň doufám, že u nás na úřadě mi to placený parkování bude vyřizovat rychlejší bába. 🙂

 4. irini píše:

  ahojAhoj Yfčo, tak to je fakt síla Tak doufám, že aspoň zaparkuješ.Měj se fajn:))Sedlački

 5. Vlaďka/Aglája píše:

  Sorry :o)))Yfčo, promiň, že se musím smát…i když téma je spíš k breku…Šťastné parkování přeju

 6. aTeo píše:

  Brzy tam budeš muset znovu!Až nějakej buzerokrat zjistí, že parkovačenky neodpovídají evropské normě pro tento typ dokladů… 😛

 7. M píše:

  Řešení?Prodat auto, chodit pěšky.

 8. Kráťa píše:

  Tak trochu O.T., i když k parkování …Ano, jsou lokality, kde je šílenej nedostatek parkovacích míst. V mnoha z nich lze problém úspěšně řešit (ne všude, samozřejmě). Jenže by ho museli řešit motoristi a nečekat s nataženou rukou, kdy to nějakej úřad vyřeší za ně.Jak? Třeba na sídlištích u paneláků (ale i ve vnitroblocích v centru) stavět parkovací sila. Pokud vím, vyjde to 200 až 300 tisíc na jedno auto. A to nikdo nechce dát, protože podle všech je magistrát, obvod, radnice (doplň dle libosti) povinna zajistit parkování pro každého. I pro tři auta jedné rodiny.Jak to je třeba v Modřanech nebo na Jižňáku? Kdo nepřijede domů do šesti, ten už nezaparkuje. Přitom kdyby si zaplatil svého čtvrt mega za místo v sile, měl by svou „garáž“ jistou. Kromě toho by nemusel v zimě ometat sníh apod. (vyhazovat místo pro parkování ne, to v Praze neznáte. Ani když napadnou u Muzea čtyři …).Případně by se daly stavět parkovací domy. Ne obecní, těch motoristů. Ať jako nějaké společenství vlastníků, nebo nějaké družstvo. Ale ani na tom nejsou lidi schopný se domluvit …

 9. Yfča píše:

  Kráťo…… to, co navrhuješ, jde možná u vás, v Praze to možné není… ;o) Zejména v oblastech, kde je (či brzy bude) parkovací zóna. Jedním z důvodů jejího zavedení je také to, že tam není možné stavět garáže (jak podzemní, tak nadzemní). Motoristé nic neovlivní, jelikož o výstavbě a územních plánech vůbec nerozhodují. Chyba se stala už před mnoha a mnoha lety, kdy zodpovědní úředníci (např. hlavní architekt) zcela jistě nepočítali s tím, že bude v Praze tolik aut. V 70. a 80. letech nebyl problém v Praze zaparkovat, dokonce ani v centru… Horší je, že i dnes, kdy je situace kritická, bylo jisté firmě umožněno postavit v Holešovicích bytový komplex s 338 byty, který má jen 261 garážových stání. Myslíš si, že se nám podařilo ovlivnit průběh stavebního řízení a dosáhnout buď snížení počtu bytů, případně zvýšení počtu garážových stání?

 10. Yfča píše:

  M…… tak to udělej, ať mám kde parkovat! ;o))

 11. Pavel píše:

  re 8 – KrátaParkovací zóny se zavádějí kvůli tomu, že v těch lokalitách není technicky možný stavět garáže a auta každej rok přibývaj (jak soukromý, tak služební). Na Praze 1, 2, 3 a 7, kde to bude fungovat je asi z 95 % stará zástavba (domy postavený do roku 1945). Tenkrát samozřejmě nikdo nemohl předpokládat, že bude Praha jednou autama zavalená, tenkrát bylo v Praze aut maximálně několik stovek. Hodně lidí přestane po zavedení dalších parkovacích zón jezdit do práce, protože parkování u parkovacích automatů je dost drahý, takže možná bude větší šance na zaparkování pro ty lidi, co tam mají bydliště. Taky hodně mimopražskejch motoristů, který si teď vezou zadek co nejblíž centru, aby nemuseli udělat pár kroků pěšky a nebo jet sockou, nechá auta před zónama. Problém se zaparkováním budou mít ale motoristi, co mají bydliště hned vedle zón, protože tam bude parkovat spousta dalších lidí, co jeli předtím dál, protože nemuseli nic nikde platit. A pokud jde o Jižňák a Modřany, tak jsi na omylu. Garáže tam město postavit nedovolí (taky tam není už žádná vhodná parcela, to už by tam nebyl ani kousek zeleně), ale třeba další supermarket nebo podobnou zhovadilost tam klidně povolej, protože z toho jdou Praze velký peníze na dani z příjmu. Z garáží jde jen daň z nemovitostí, která – i když je v Praze největší z celý republiky – je v porovnání s tím směšná. Zkus v Praze sehnat pozemek na garáž. Neseženeš ho ani na kraji Prahy, navíc by asi bylo nesmyslný, abys parkoval třeba 20 kiláků od baráku. Nevím, odkud jsi, ale dost pochybuju, že bys takhle parkoval. Pokud se tady v Praze vůbec někde stavěj garáže, tak pro krátkodobý parkování a nebo u novejch baráků. Takže by sis s tou garáží musel koupit i byt, což koštuje minimálně 5 melounů u garzonky. A navíc si nemysli, že každej Pražák má takovej plat, aby si mohl dovolit vysolit 400.000 za garáž. Nájmy jsou tady největší, služby nejdražší, je tady nejvíc hypoték a většina lidí bere kolem 15 – 18.000 hrubýho. Nesmíš zapomínat, že do průměrnýho platu jdou poslanci, ředitelé bank a velkejch společností, manažeři atd. Je to jako s tím kuřetem – jeden sežral celý kuře, druhej zůstal hladovej, ale v průměru každej zbaštil půlku kuřete. Tak je to tady v Praze i s platama.

 12. Kráťa píše:

  Ufff, to je témat na odpovídání …Yfčo i Pavle, nebojte se, na naší radnici seděj stejný kreténi, jako tam u Vás. Klidně povolej stavbu několika „paneláků“ bez jediný garáže a nechaj vykácet les, aby se mohly vyasfaltovat parkoviště, z kterejch se potom 100 let bude muset za daně odklízet sníh atd.Pavle, pleteš se. Standardní náklady na bydlení, pokud se nejedná o novostavbu nebo černý pronájem, jsou u Vás nižší než u nás. Vím to, páča) pracuji v „provozu bytových domů“b) mám v Praze několik příbuznýchO platech a cenách mi také nevykládej – nejsem slepý a ceny v prodejnách porovnat umím. Máte je zhruba o čtvrtinu nižší. Přece jen, výrazný přetlak prodejních kapacit řetězců dělá svoje.Víš co? Teď jsem se dokonce dožral. Uvědomil jsem si, že zapomínáš na to, že si tam žijete za naše. Víš alespoň zhruba, kolik dostanete na jednoho obyvatele ročně z přerozdělených daní? A víš, kolik dostane na jednoho obyvatele třeba obec o tisíci obyvatelích? (To je ten důvod, proč některá města „nakupují obyvatele“ a proč někteří starostové zakládají různé spolky) Máš představu o těch cifrách?Jo a Garáže se dají postavit úplně kdekoliv. Je to jen otázka peněz. Když může být metro 30 metrů hluboko, pod ním kolektor 50 metrů hluboko, tak garáže mohou být ještě pod tím kolektorem. Všechno jde, když se chce! Ale ono se většinou nechce. Většinou se chce jen hledat rychlá a „levná“ řešení. (Nejlépe taková, kdy ještě půlka peněz zbyde na šváru jeho bráchy apod.)

 13. Kráťa píše:

  P.S.A ještě k tomu kolik bere většina obyvatel … U nás většina bere tak dvanáct hrubého. Máme to tady zavřít a odstěhovat se k Vám?No, asi se k vám hodně lidí stěhuje. Díky tomu vznikl ten nedostatek bytů a z něj plynoucí nereálný, přímo zlodějský ceny za cokoliv k bydlení. Myslím za pořízení, nikoliv za provoz.

 14. Pavel píše:

  re 12,13 – KráťaKráťo, meleš tady nesmysly. Stačí se podívat na oficiální údaje Českýho statistickýho úřadu – jde o byty s regulovaným nájmem, který jsou na internetu k dispozici. Největší náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, voda, teplo a služby) jsou v Praze. Tady jsou opsaný údaje:Česká republika 3 507 Praha 4 430 Středočeský 3 329 Jihočeský 3 346 Plzeňský 3 261 Karlovarský 3 472 Ústecký 3 700 Liberecký 3 485 Královéhradecký 3 089 Pardubický 3 080 Vysočina 3 081 Jihomoravský 3 691 Olomoucký 3 181 Zlínský 3 033 Moravskoslezský 3 485Já platím za byt 3+1 (regulovanej nájem, zálohy na služby a inkaso) 8.755 a každej rok ještě doplácíme. V tý částce není telefon, poplatky za R a TV a internet. Odkud jsi a kolik platíš? Jestli jsi Brňák, tak jsi na tom podobně, ale pořád o hodně líp. Nezařízená garzonka v Praze tě přijde (na černo) na cca 9.000 až 13.000 podle lokality. Můj kámoš je na delší dobu pracovně v Liberci, bez problémů si tam pronajal zařízenej 1+1 za 6.000 měsíčně.Na ČSÚ si taky můžeš najít průměrný roční příjmy. Praha má 139.186, Plzeň 114.609, Středočeši 112.989, Liberec 108.258 atd.Systém rozdělování daní podle velikosti obcí není asi ideální, myslím si, že by větší část vybraných daní měla zůstat na místě a menší by se měla podle tohohle kritéria rozdělovat. Ale co ty vesnice, kde je většina důchodců, není tam žádnej podnikatel a tudíž jedinej příjem je z majetkovejch daní? Výkřiky o tom, jak ze svech daní živíš Pražáky nech v hospodě. A hlavně tam nezapomeň řvát hodně nahlas, že živíš i důchodce, nezletilý a další kategorie, který nedají do státního rozpočtu ani korunu. Za komančů šly velký peníze na venkov, aby se srovnal rozdíl mezi městem a vesnicí, považoval jsem to za normální, nikdy mě nenapadlo, že bych jako rodilej Pražák kvůli tomu lidi z vesnice nenáviděl a vykřikoval, že žijou z mejch peněz. A pokud jde o ty ceny. Jo, hypermarkety tady jsou, mají nižší ceny než takzvaný kamenný obchody. Ale pokud je nemáš za zadkem a musíš k nim jet, tak zase moc neušetříš. Navíc jsou tyhle obchodní zóny u každýho většího města- nejen v Praze, Lídl a další jsou taky v každým větším městě. Další věc je ta, že mají sice nižší ceny a ty odpovídají nižší kvalitě zboží. Taky je tam drahý a dost nekvalitní maso, když už tam jedu, tak ho tam vůbec nekupuju. Radši zajdu k řezníkovi. Tvý poznámky o tom, jak se v Praze žije levně mě fakt pobavily.Garáže pod metrem? Víš vůbec, kolik stálo metro? A umíš si představit, na kolik asi by přišly ty garáže?

 15. Honza píše:

  Ke Kráťovi a k diskuziPavle: Kráťa je známej provokatér a rejpal. Narazil jsem už na něho na několika webbech. Tady kupodivu není sprostej, jak občas bývá. Pokud jde o diskusi: V Praze se levně nežije. Ale levně se nežije skoro nikde a bude od ledna ještě hůř, až začne platit ten paskvil, kterej prošel ve sněmovně. Stát by měl podle mě šetřit a neměl by vyhazovat prachy za takový úředníky jako je ta úřednice, na kterou narazila pisatelka článku.

 16. Kráťa píše:

  No vidíš, Pavle.Na to, co jsi napsal se dá odepsat například že psát sice umíš, ale počítat ne. Takový Liberečák podle ČSÚ něco průměrně vydělává. A Pražák o 28% víc. Takový Liberečák platí nějaký regulovaný nájem. A Pražák o 27% víc. Tak kde je to dražší bydlení?Musím ale uznat, že náklady na bydlení, které znám osobně a na které v předchozím textu narážím se netýkají regulovaného nájemného, ale úhrad za užívání družstevních bytů. A tam se jedná o náklady nejčistší z čistých. V nájemném, byť regulovaném, se už něco někde zadrhnout může. Tam neleží rovnítko mezi „vybral“ a „vynaložil“.A když se třeba podíváš na cenu tepla, tak zjistíš, že Liberečák zaplatí (2006) asi tak 490,- za GJ, zatímco Pražák necelých 420,-. K tomu zauvažuj jak dlouho se kde topí…Nebo – můžeš mi na mapě Prahy ukázat místo, kde nemáš nějaký super nebo hyper hned za zadkem? Já takové neznám. Nejvzdálenější je tak dvě zastávky MHD. Ano, Liberečák také něco takového má. Ale na té vesnici?Pokud si myslíš, že na vesnici žijí jen samí důchodci, tak žiješ v nějaké iluzi. To spíš ta Praha je plná důchoců. Ne statistiky hledat nebudu.Každopádně, znám jednu vesnici, ve které žije 996 obyvatel. Všeho věku. Jak koukám, ve věku starobních důchodců jich je 228. To není moc, ne? A víš kolik dostanou z daní na jednoho obyvatele a rok? Tři tisíce kaček. A víš kolik Praha dostane za Tebe? Skoro třicet litrů.Ale to je jedno. Vykládat Ti, že u nás jabka „v akci“ stojí 24,90 a v Tesku 9,90, to fakt nemá cenu. Ty jsi možná ani nepostřehl, že takové samoobsluhy, jako je Plus nebo Kaufland ty své letáky vydávájí v rozdílných verzích podle města platnosti. A zkus si někdy položit vedle sebe leták z Prahy a třeba toho Liberce. A zjistíš, že v obou je zrovna v akci „mléko trvanlivé 1,5%“. Akorát že na tom pražským letáku je za 9,90 a libereckým za 11,90.

 17. Kráťa píše:

  Honzo,takhle nějak to začíná. Někdo rejpne, Kráťa odpoví, rejpal chce mít poslední slovo, Kráťa ovšem také …Pokud se pamatuji, tak asi tak za poslední rok se stalo jednou, že já jsem byl tím prvním a rovnou jsem „bloggera“ ve své první reakci nazval debilem. Jinak se vždycky jen bráním.To víš, když do mě někdo kamenem, tak já pro drahý chleba do pekárny nepoběžím.

 18. ren píše:

  nedej se, Yfčo,když už máme podobně získaný a „zachráněný“ kočky, i tu parkovací kartu nějak zvládneme, taky bydlíme na Praze 7, za Veletržnicí (Tusarova), jen se těším, jak můj manžel, netrpělivý od přírody a korumpující od téhož, vystává frontu na tomto akčním a všemi „the best of“ úřednicemi obsazeného úřadu, vystává tu nebetyčnou frontu bez toho, aniž by jim řekl své mínění. Možná i na nějakou tu potyčku dojde. A nedojde-li, jistě někoho podplatí, aby tu frontu nemusel stát. Já za něj nemůžu, on si „u toho prostě nic nemyslí“ – Měla jsi tam taky vyslat motorizovaného chotě a ne se SAMA angažovat a nervovat s úřednicemi – chlapi mají finty, jak na ně. Stačí trošku zalaškovat, udělat „kňoury kňoury“ (nasadit libý hlásek a intonaci, kterou MY z domova neznáme… 🙂 ) a vono to funguje! No já aspoň doufám, že můj manžel ty svý „kňoury“ uplatní včas a na správném místě! A tak to máme pořád. Good luck!!!

 19. BikerArny píše:

  Zdravím měšťákyJá sem z vesnice a tam takovej problém kupodivu neřeším 😉 Navíc když už si zajedu do města, tak jedině na mašině a sem schopnej parkovat i na zákazu před policejní stanicí 😀

 20. Hanka píše:

  Kráťa je nějakej chytrej. Takový brouky Pytlíky mám nejradši:)

 21. Hamilton píše:

  Zajimavy argument…Zivot ve velkych mestech, kdekoliv ve svete, sebou nese velke financni vydaje a to jak za bydleni, za parkovani, a vse jine. Parkovani je, a bude, vzdy problemem v hlavnich mestech Evropy. Praha neni vyjimkou. Ve velkych mestech ziji pouze ti, co nato maji. Ti co to nemohou financne utahnout – vystehuji se do lacinejsich mist. A v konkluzi: Proc vlastnit auto v Praze? Je to luxus. Luxus se musi udrzovat a stoji penize. Takze: zbav se auta – ulehci si zivot!

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: