Nechám se zavřít!

Ke stáru již hůře slyším, avšak i tak občas nechtěně vyslechnu (pakliže cestuji tramvají) zajímavý hovor.

Seděla jsem v tramvaji číslo 3 proti dvěma důchodcům. Zhruba sedmdesátiletá babka celou cestu živě švitořila a o něco starší dědula většinou enem přikyvoval.

"Už mě ty jejich reformy jdou na nervy, ten Topolánek je na hlavu," pravila a prohrábla si šedivou kštici. "Dycky to vodnesou důchodci. Sice mi od ledna pár kaček přidaj, ale jídlo bude dražší, energie budou dražší, u doktora, kterýho potřebuju, protože jsem diabetik, budu platit. Nejradši bych se už na to vyprdla. Takovej život mě teda netěší."

Děda pokýval hlavou a souhlasně se zašklebil.

"Celej život jsem se těšila na důchod a teď abych šla někam dělat, abych měla na trochu slušný žití," pokračovala. "Ale kdo by zaměstnal starou a nemocnou bábu, no řekněte!"

Dědeček pokrčil rameny. "Já si taky nemůžu moc vyskakovat…"

"No, já jsem vo tom včera večer přemejšlela, jedno řešení by bylo," prohlásila, "nechám se zavřít!"

"Cože?" podivil se stařeček. "Zavřít?"

"Jo, zavřít," přitakala babka. "Kriminálníci se maj líp než důchodci. Dostanou najíst, maj zadarmo střechu nad hlavou, dělat nemusej, jen se válej. Já už toho stejně moc nenaběhám, mám špatnou kyčel, tak by mi vůbec nevadilo, že bych musela bejt zavřená a nedostala bych se pár měsíců ven." Aby dodala váhu svým slovům, uchopila francouzskou hůl a dvakrát ťukla do podlahy.

Usmála jsem se.

"Mladá pani," oslovila mne babička, "nesmějte se. Já to myslim smrtelně vážně. Jestli od ledna nevyjdu s důchodem, tak se opravdu nechám zavřít. Pudu do parlamentu, až ty blbci poslanecký budou jednat, a budu tam křičet, že je Klaus vůl."

"To není trestný čin," řekla jsem, "paragraf týkající se hanobení prezidenta byl před několika lety zrušen."

"No, to je teda bordel!" vyhrkla babka. "Slušnej člověk už se nemůže nechat dát zavřít! Ještě že se toho nedožil můj chudák manžel!"

"Zkuste vyloupit banku," navrhla jsem, "pokud vím, je za to docela slušná pálka. Nebo někoho přetáhněte tou holí…"

"Když pude stará bába, jako jsem já, vyloupit banku, tak ji zavřou do blázince a ne do vězení. A v blázinci bych si musela na pobyt doplácet, to je přece nemocnice, že jo, tam se má vod ledna platit," odvětila stařenka smutně. "No nic, už budu vystupovat, přeju vám oběma hodně zdravíčka," dodala s úsměvem a pomalu se zvedla ze sedadla.

Jsem zvědavá, zda se příští rok objeví v tisku zpráva o důchodkyni, která brutálně umlátila předsedu vlády berličkou…

15 Responses to Nechám se zavřít!

 1. Michal píše:

  Já si myslím, že těch co by nejradši Tupolánka a spol. umlátili je asi hodně. Ta jejich reforma na je na nic, protože bohatejm dává a těm chudším bohužel jenom bere. Na jednu stranu je dobrý, že do státního rozpočtu nateče víc prachů z DPH a ze spotřebních daní, jenomže na druhou stranu tam bude chybět dost peněž z daně z příjmů. Takže je jasný, že na tom prodělaj normální rodiny, ty bohatší na tom budou líp a nebo přinejmenším stejně, pokud nebudou moc žrát. 😦 Asi se příští rok zvedne počet trestnejch činů, za který je basa. :)))

 2. Yfča píše:

  Michale…… na to, abych mohla reformu nějak komentovat, ji nemám dostatečně prostudovánu. Tedy… vlastně jsem jen četla pár zpráv v tisku, takže si neumím udělat obrázek o tom, zda a pro koho bude přínosem, případně koho odere…

 3. Manzelka píše:

  Budu fandit babičce!Až bude utloukat toho Topolánka. 🙂

 4. Montrealer píše:

  Bohužel se v blázincích bude připlácet,stejně jako v jiných nemocnicích. Já byl letos v blázinci 9 týdnů a asi to bylo naposledy, kdy jsem tam byl zadarmo. Občas hospitalizaci vzhledem ke své chorobě potřebuji. Obvodního MUDr-a potřebuji samozřejmě taky. Ani jednu ze jmenovaných institucí nezneužívám a jsem zvědav, zda se poplatky projeví na odlivu „takypacientů“. Ze zkušenosti však můžu říct, že jsem v blázinci téměř žádné „takypacienty“ nepotkal, protože např. hysterie nebo hypochondrie jsou svým způsobem také duševní choroby. Zato jsem zažil případy, kdy se v blázinci lidé odmítali nechat propustit, protože jim v tam bylo subjektivně líp než doma. Takových byl vždycky jen zlomek, protože blázinečtí pacienti obvykle závidí každému, kdo jde domů. Přitom na většině blázineckých oddělení musejí pacienta propustit, pokud o to sám požádá. Ne třeba hned, ale např. během týdne, než se dodělají některá naplánovaná vyšetření (můj případ).

 5. já a já píše:

  ufff.. 🙂 Yfčo, Tebe zavřou taky, to je návod k trestnému činu.. a mě zavřou, že to schvaluju… a další tady že to neoznámili.. (i kdsyž možná už to tu máš monitorovaný :-)) Budem potřebovat nějakého „státního zástupce“ co nás z toho dostane… :-)))

 6. Montrealer píše:

  Chcete-li vyloupit banku,velmi dobrý návod najdete na netu, např. na adrese:http://brouzdej.cz/blogy/darkmaster/?pg=z&clanek=975 Pokud se návod na přepadní banky neobjeví, spusťte si vyhledavač http://www.google.cz a hledejte text:“jak přepadnout banku“ V nalezených www-stránkách si zvolte blog DarkmasterPokud někdo najde lepší způsob, jak nějakoubanku „zdolat“, napište ho sem. Peníze přece potřebujeme všichni. A pobavit, zasmát se, to potřebujeme ještě víc…:o)

 7. Manzelka píše:

  Sice to sem nepatří,ale nemůžu si odpustit: již jsem se stránkou prohlodala až k deníčku a k smrti se zamilovala do prvního epitafu. Smím si ho, až mne ta láska k němu skolí zcela, nechat vytesat i na svůj náhrobní kámen? Za úplatu, samozřejmě, aby mi pak ještě pod náhrobní desku nestrkal pošťák obsílky k soudu… 😉

 8. Yfča píše:

  Manželinko…… a kterýpak epitaf máš na mysli? Spáchala jsem jich víc… ;o)

 9. Montrealer píše:

  Můj nejmilejší epitaf zní:Moc chytrý nebyl ten hoch,ale snažil se, co moh’

 10. ježeček píše:

  Dřív se v zimě nechali zavírat bezdomovci, aby nezmrzli takže jaký údiv? Aby jí však soudce, s ohledem na pokročilý věk, trest neprominul (teda nevím jestli se to dělá). A bude hůř…

 11. Manželka píše:

  Yfčo,byl to ten o té děvě v urně, ale teď už to stejně ne,ůžu najít…. :((((

 12. Yfča píše:

  Manželinko…… máš nejspíš na mysli toto:Byla děvou z oceli,teď se v urně popelí…Celou story o mé nespavosti najdeš na http://yfca.bloguje.cz/168449.phpJinak… v levé liště je okénko pro vyhledávání v Hlodníku… ;o)

 13. Manželka píše:

  Yfčo,jojo, to bylo ono… i okénku jsem už našla… Jen tě prosím, můžeš mi k tomu epitafu udělit výjimku z propagace tvých stránek na mém náhrobku? Že bych si tam třeba nechala jen dopsat (napsala Yfča)… Nebo to tam chceš mít s celou adresou, aby případný truchlící s laptopem mohl hned zasednout na můj rov a tam se řehtat, dokud ho ze hřbitova nevyvedou? 😉

 14. misstriss píše:

  Takhle sem se už dlouho nezasmála:) Cestování hromadnou dopravou má svoje kouzlo:)

 15. Džarka píše:

  Někdy (skoro furt) mám chuť ty naše politiky taky něčím praštit. Ať dá paní vědět, až půjde do akce, že se přidám! 😀

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: