Společné zdanění manželů za rok 2007

Letos máte poslední možnost uplatnit společné zdanění manželů, které bylo k 1. 1. 2008 zrušeno, neboť po daňové reformě postrádá smysl…

I nadále platí zásady, které jsem v daňovém okénku popsala loni (najdete je tady). V článku narazíte i na odpovědi na nejčastější dotazy, pod článkem jsem odpovídala na dotazy informací chtivých čtenářů.

Pokud by vám po přečtení článku pořád ještě nebylo něco jasné, ráda vám odpovím. Předtím si však pozorně prostudujte i komentáře pod článkem, abych nemusela znovu zodpovídat stejné dotazy. Děkuji.

Pakliže je vám vše jasné a nechce se vám vyplňovat daňové přiznání ručně, můžete si ho stáhnout (je ve formátu *.xls) tady.

Pokyny k vyplnění daňového přiznání jsou zde.

134 Responses to Společné zdanění manželů za rok 2007

 1. Blanka píše:

  Ahoj Yfčo.Pobírám PID, kromě toho jsem měla v roce 2007 příjem 15000,-(2 měsíce brigáda,1měsíc zaměstnání). Musím dokládat potvrzení o příjmu?

 2. Petra píše:

  Nemocenské dávky v DAPAhojky,daňové přiznání dělám poprvé a ještě na poslední chvíli. Pracovala jsem ve 2 zaměstnáních ze kterých mám Potvrzení o zdanitelných příjmech, ale od 12.4. do 9.9.2007 jsem byla na nemocenské, takže žádné potvrzení nemám. Dostala jsem hned výpověď. Takže teď nevím co s tím. Ještě pronajímám byt. Jestli mám udat jen to, co je v těch potvzeních a udat tam ten nájem. Nemocenská se neudává? A taky jsem slyšela, že když někdo déle marodí, tak dostane nějaký přeplatek.Prosím moc, moc o pomoc. Budu velmi vděčná. Děkuji Petra

 3. Yfča píše:

  Odpověď na 102)1. Údaje z obou „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ sečteš a zaneseš je do DaP (řádky č. 31 a 32, sražené zálohy na daň do řádku č. 84).2. Dávky nemocenského pojištění nepatří mezi zdanitelné příjmy, tudíž se do DaP vůbec neuvádí.3. Příjmy z pronájmu napíšeš do přílohy č. 2, můžeš uplatnit paušální výdaje ve výši 30 %. Podrobnosti se dozvíš tady:http://yfca.bloguje.cz…hp#cmt_1874. Nevím sice, kolik jsi za pronájem dostala, ale vypadá to, že přeplatek na dani mít budeš (nemocenská byla poměrně dlouhá). Zaměstnavatel ti totiž každý měsíc srazí zálohu na daň v té výši, jako kdybys takový příjem měla po všechny další měsíce. Pokud tedy marodíš, nejsi všechny měsíce zaměstnaná, případně dostaneš v některém měsíci podstatně vyšší plat (například z důvodu čtvrtletních odměn), tak budeš mít zcela jistě přeplatek na dani.

 4. Yfča píše:

  Odpověď na 101)Blanko, pokud podáváš daňové přiznání, je jeho povinnou součástí vždy „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, které ti vystavil zaměstnavatel. Správce daně přece musí zkontrolovat, zda údaje, které v DaP uvádíš, jsou správné… ;o)

 5. Petra píše:

  Děkuji za odpověď (č102)Mooc děkuji za odpověď. Tak už vim jak na to… A ještě něco k doplnění – když mi dělá daňový přiznání i současný zaměstnavatel, tak vlastně ten přeplatek by mi měl dát ve výplatě za tu nemocenskou on? I když já jsem asi vlastně nic nepodepisovala ( to přiznání)Když teď budu odevzdávat to přiznání kvůli nájmu sama, tak to mám spočítat s tím přeplatkem? Oni si to nějak dohledají, když už bych to jednou dostala? a také přeji hezký den 🙂

 6. Yfča píše:

  Odpověď na 105)Petro, zaměstnavatel ti nemůže dělat daňové přiznání – můžeš ho ale požádat o roční zúčtování záloh na daň z příjmu (nejpozději do 15. února), pak by ti přeplatek vyplatil nejpozději v březnové výplatě. Pokud ti zaměstnavatel přeplatek za rok 2007 již vyplatil, musíš o něj v daňovém přiznání snížit úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti na řádku č. 84.

 7. Katka píše:

  pojistnéAhoj,můžu zálohu za 12/07 na zdravotní pojištění zaplacenou 14.1.2008 uplatnit jako daňový výdaj do přiznání za r.2007?A dále i jako zálohu v Přehledu pro zdravotní pojišťovnu?Díky moc.

 8. Yfča píše:

  Odpověď na 107)Katko, záloha na ZP zaplacená letos už není daňovým výdajem, protože od roku 2008 jsou platby zdravotního a sociálního pojištění daňově neuznatelné – ovšem přeplatky SP a ZP přijaté v roce 2008 budeš muset zdanit, protože byly v roce 2007 součástí daňových výdajů. Do přehledu bych zálohu zahrnula, i když mělo být pojištění zaplaceno do 8. 1. – zálohy placené po tomto datu pojišťovna nejspíš zahrne již do plateb pojištění za rok 2008. Možná by bylo dobré se v ZP zeptat.

 9. Iveta Klučková píše:

  Známá má příjem za rok 2007 46.000,-, manžel byl na ÚP, mají 2 děti. Na fim. úřadu jí řekli, že jí chybí 2000,- do příjmů, aby mohla podat zdanění manželů. Kde tyto informace najdu, jaký je to zákon?Děkuji.

 10. Yfča píše:

  Odpověď na 109)Iveto, známá přiznání může podat (zákon o daních z příjmů totiž řeší pouze to, kdy poplatník musí DaP podat, nikoli kdy ho podat nesmí), avšak s ohledem na výši příjmů za rok 2007 nemá nárok na daňový bonus. Ten měli na FÚ na mysli.Daňový bonus může totiž uplatnit jen ten poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období (viz § 35c odst. 4 zákona o daních z příjmů). Loni byla minimální mzda 8 000 Kč, tvoje známá by tudíž musela mít příjem ve výši 48 000 Kč, aby mohla uplatnit daňový bonus. Pokud tedy známá podá daňové přiznání, tak pouze dostane zpátky zálohy, které jí byly sraženy zaměstnavatelem. Podávat SZM skutečně nemá smysl, zcela tvé známé postačí sleva na dani dle § 35ba odst. 1a) zákona o daních z příjmů.

 11. Lenka píše:

  Ahoj Yfčo,moc prosím o radu,od rána bojuji s přiznáním!Dcera studuje střední školu mám tedy vyplnit řádek 69částkou 2.400,- a řádek 72 6.000,-?Díky moc za radu

 12. Yfča píše:

  Odpověď na 111)Lenko, řádek č. 69 vyplňují pouze studenti. Ty vyplníš jen řádek č. 72 (a k němu samozřejmě tabulku č. 2). ;o)

 13. Lenka píše:

  Jsi zlato,díky .A ještě prosím 3.oddíl řádek47 vyplňuje jen jeden z manželů,nebo oba?

 14. Yfča píše:

  Lenko…… úroky můžete uplatnit jenom jednou, takže je v DaP uvede jen jeden z vás (měl by to být ten, na něhož je potvrzení vystaveno). Pokud podáváš SZM, tak úroky uvedete v příloze č. 5, do samotného DaP už se neuvádějí.

 15. Lenka píše:

  díky,díky a ještě jednou díky

 16. Simona píše:

  vyživovaná manželka?Dobrý den, prosím Vás o radu – v r.2007 jsem brala od 1/07-11/07 rodič. příspěvek na 1.dítě, od 15.11.07 (nástup na MD) -31.12.07 pobírám PPM na 2.dítě(za 11/07 cca 6700,- vyplaceno v 12/07 a za 12/07 vyplaceno v 1/08 13500,-). Zaměstnavatel mi přispívá na penzijní připojištění a mám od něj potvrzení o zdanit. příjmech na 5500,- a mám vlastní příjmy z podnikání 18000,-. Co všechno z toho se počítá do limitu 38400,- kvůli posouzení zda jsem nebo nejsem vyživovaná manželka a manžel může upaltnit odpočet 4200,-? Děkuji za radu.S.

 17. Yfča píše:

  Odpověď na 116)Pouze RP se nezapočítává. Příjmy přesahují limit (jsou 43 700), takže nejste vyživovanou osobou. P.S. Pokud jde o ty příjmy z podnikání, počítají se do limitu skutečné příjmy, nikoli základ daně. Tj. pokud má poplatník příjmy z podnikání 40 000 Kč a výdaje 300 000 Kč, není vyživovanou osobou.

 18. Petr píše:

  odpocet na navlastni diteDobry den.Mohu uplatnit slevu na dani na dite pritelkyne, jestlize zijeme ve spolecne domacnosti? pritelkyne je na materske s druhym ditem (to uz je moje:))Diky P.

 19. Yfča píše:

  Odpověď na 118)Petře, za vyživované dítě se považuje i dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Z toho vyplývá, že ty daňové zvýhodnění na dítě přítelkyně uplatnit nemůžeš, ale může ho uplatnit jeden z rodičů tvé přítelkyně. Ty uplatníš v DaP zvýhodnění pouze na svoje vlastní dítě.

 20. Adéla klučková píše:

  Nedaňové výdajemám dotaz, jestli se i v roce 2008 odečítají zálohy na SZP za OSVČ. je to daňový nebo nedaňový výdaj?jestli je nedaňový, kde ho najdu… děkuji

 21. Yfča píše:

  Odpověď na 120)Od roku 2008 jsou zálohy na SP a ZP nedaňovým výdajem – viz § 25 odst. 1 g) zákona o daních z příjmů.

 22. Yfča píše:

  Odpověď na 120) – dodatekUpozorňuji však na to, že přeplatky SP a ZP, které OSVČ dostane v roce 2008 jsou zdanitelným příjmem (nedoplatky pojištění za rok 2007 zdanit. příjmem nejsou!).

 23. Eva píše:

  sirotčí důchodAhoj, chtěla jsem se zeptat, jestli se sirotčí důchod, který pobírá manželka pro své nezletilé dítě z předchozího manželství započítává do příjmu z hlediska uplatnění slevy na manželku jako vyživovanou osobu. Jiný příjem krom rodič. příspěvku a tohot sirot. důchodu nemá. Můžeš mi poradit. díky E

 24. Janina píše:

  výdaje – příloha 2Zdravím a prosím o 2 rady: máme pozemek v SJM, užívá ho zem. společnost, platí nám 7.700 Kč nájemné, mohu uplatnit 30% paušál. výdaje (i když ve skutečnosti žádné nemáme) a ještě označit v příl. 2 i druhou variantu – Dosáhl jsem příjmů ze SJM a kód „p“ i „s“?A 2/ vloni jsme obdrželi přeplatek ze SZM ve výši 7000 Kč, ten se doufám do příjmů ke zdanění nezahrnuje …Mockrát díky za odpovědi! J.

 25. Marcela Manďáková píše:

  vyživovaná manželka ?Dobrý den, mám také dotaz, který se ovšem bude už týkat daňového přiznání za rok 2008. Situace:1.Po půlce letošního ledna mi skončila mateřská dovolená (tzn. cca 11.000 příjem z mateřské), pak již jen RP 2.29.2.letos jsme měli s otcem dítěte svatbu3. Teď ještě čekám proplacení dovolené. Ještě přesně nevím kolik, ale bojím se že to spolu s mateřskou těsně přesáhne 38 040,-A můj dotaz zní ..je mi jasné že manžel bude moci uplatnit slevu na dani za mě jen za 10 měsíců …počítají se ale do mých příjmů i příjmy za mateřskou v lednou, kterou jsem dostala ještě jako nemanželka? Pokud ano, zmiňovaný limit příjmu se počítá v hrubém ? Ikdyž třeba mateřská je vlsatně čistý příjem? Přijed mi to zmatené, že bych měla sčítat mateřskou (jakožto čistý příem) a proplacenou dovolenou (jakožto hrubý příjem)

 26. Yfča píše:

  Odpověď na 123)Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, takže se do vlastních příjmů nezapočítává.

 27. Yfča píše:

  Odpověď na 124)1) Výdaje u příjmů z pronájmu může poplatník uplatnit v prokázané výši a nebo paušálem. Pokud uplatní výdaje paušálem, nemusí výdaje dokládat – zvolíte variantu, která je pro vás výhodnější. ;o) Částku 7 700 Kč uvedete do řádku č. 201 – „Výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmu (§ 9 zákona)“, zaškrtnete „Uplatňuji výdaje procentem z příjmů (30 %)“ a „Dosáhl jsem příjmů ze společného jmění manželů“.2) Přeplatek daně z příjmů není zdanitelným příjmem, takže se v DaP neuvádí.

 28. Yfča píše:

  Odpověď na 125)Vždy se posuzují příjmy za celé zdaňovací období. Příjmy ze závislé činnosti (tj. příjem ze zaměstnání), příjmy z podnikání, z pronájmu atd. se započítávají do vlastního příjmu manžela/lky v hrubé výši.

 29. Jiřina píše:

  Dodatečné "řádné"SZMDobrý den,V roce 2005 jsme nevyužili společného zdanění. Dle kordinačního výboru na stránkách ministertva financí „181/27.06.07 – Společné zdanění manželů uplatněné formou dodatečného“ lze toto napravit.Finanční úřad však tvrdí, že penále by bylo vyší, než případný přeplatek.Co můžeme od FU očekávat, pokud toto přiznání podáme ?

 30. Yfča píše:

  Odpověď na 129)Pokud jste daňové přiznání za rok 2005 nepodávali a podáte ho až v těchto dnech, FÚ vám může s ohledem na § 68 zákona o správě daní a poplatků zvýšit vyměřenou daň až o 10 % (DaP nebylo podáno v zákonné lhůtě) – nepochybuji o tom, že správce daně této možnosti využije… Penále se vyměřuje pouze z nedoplatku daně.

 31. Tom píše:

  BonusAhoj,nevíte někdo jestli se do podmínky pro uplatnění daňového bonusu u OSVČ počítá „příjem“ vyšší než ten x-násobek živ.min. nebo „příjem po odpočtu výdajů a pojistného“ (? dílčí základ daně) vyšší než x-násobek ž.m.?V zákoně mi to připadá jasné, ale přijde mi to v porovnání k situaci zaměstanců trochu dost značný rozdíl …díky za jakékoli info

 32. Yfča píše:

  Odpověď na 131)Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. měl loni příjem minimálně 42 000 Kč. Dilčí základy daně s tím nemají nic společného. Pokud měl podnikatel příjmy například 45 000 Kč a výdaje 190 000 Kč, může daňový bonus uplatnit.

 33. Lenka píše:

  Ahojky Yfčo,tak SDM jsem díky tebě zvládla.Ještě jednou díky.Teď už čekáme jen na korunky.Ale mám ještě jednu prosbu.Daň z nemovitosti.Další hrozba.POmůžeš mi prosím?Lenka

 34. Katka S. píše:

  zrušeníVím, že společné zdanění má být teď zrušeno a ráda bych věděla, jaký to bude mít pro naši rodinu dopad. Já jsem se synem doma, manžel pracuje, do tohoto roku jsme podávali společné zdanění a úspora díky němu se nám vyplatila. Jak to bude vypadat teď po zrušení? budou jiné obdobné výhody pro rodiny s dětmi? Možná mám hloupé dotazy, ale v daních se vůbec nevyznám. děkuju za jakékoliv info.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: