Belzebubka

Každé město, čtvrť a někdy i ulice mají většinou nějakou svéráznou osobnost. U nás v Holešovicích je to jedna důchodkyně, která vypadá jako sestra Belzebuba. Ostré větry, které vanou od nedaleké Vltavy, v její tváři vykreslily hluboké brázdy, avšak vousů ji nezbavily. Rozčepýřené šedivé vlasy nosí sepnuté do culíku, jenž je pevně svázán černou tkaničkou na boty a na špičce nosu se jí pohupují obroučky nízké cenové skupiny. Kdysi možná obdivované poprsí se jí dneska smutně opírá o vystouplé břicho a kozí nožky většinou zakrývají kalhoty neurčité barvy i střihu. K jejímu imagi patří neodmyslitelná cigareta a pes.

Blíže jsem se s ní seznámila před několika lety, kdy jsem se s Káťou, které tehdy byly dva roky, vracela z procházky. Tlačila jsem golfáče, na nichž seděl nákup, a tak Kačabka využila volnosti a ťapala dva metry přede mnou. Najednou se zezadu přiřítil opelichaný vlčák, mohutným skokem přišpendlil Káťu na chodník a začal ji tahat za kšandu od kalhot. Během vteřiny jsem odstrčila golfáče, načutla psa a plačící Kačku uschovala v náručí.

Za mnou se ozval skřehotavý hlas podobný vyčvachtanému kolovrátku: "Pani, co to děláte!?! Ten pes si hraje a vy ho za to tak hnusně nakopnete!"

Otočila jsem se. Zamračená Belzebubka, se startkou v bezzubých ústech, stála na kraji chodníku, ruce výhružně opřené v bok. Po menší výměně názorů, kdy se mi snažila nakukat, že její fena odřela Kátě obličej, jelikož hrozně miluje děti, jsem jí řekla, ať si svého podvraťáka uváže na vodítko, sic ho příště zabiju. Dotčeně si mumlala, že za fenu dala v útulku stopadesát korun a že to je náhodou čistokrevná rasa.

Od té doby si myslí, že jsme kamarádky. Čas od času se na mne slovně vrhá s nadějí, že si budeme povídat. V mládí mi byla rodiči vštěpena hluboká úcta ke stáří, a tak nemám to srdce ji ignorovat a vždy s ní zapředu alespoň minutovou konverzaci.

Dnes mne oslovila před papírnictvím. "Konečně je pěkný počasí, co pani," pravila a vypustila oblak dýmu rovnou do mého obličeje.

Ač jsem kuřák, rozkašlala jsem se. "Ani bych neřekla, ostatně vždyť vy máte na sobě zimní kabát," povídám.

"Ten jenom větrám, aby nebyl v prosinci cejtit plísní," odvětila a znovu mne zahalila cigaretovou mlhou. Když jsem zavětřila, bylo mi jasné, že poslední letošní měsíc je příliš blízko na to, aby kabát chytil jiné aroma. Navíc si na několika místech udělali moli v látce dálnici. Můj pátravý pohled jí neušel.

"Je pěknej, že jo," řekla šťastně. "Pani, to je předválečná kvalita! Už ho mám víc než čtyřicet let a furt je jak novej," dodala pyšně.

"To teda máte kliku, mně vydrží kabát sotva dvacet let," prohodila jsem.

Spokojeně pokývala hlavou, zašlápla nedopalek, zavolala psa a zmizela za rohem.

Vytrženo z Yfčina téměř intimního deňýčku (červenec 2000).

4 Responses to Belzebubka

 1. Marťas píše:

  uffDost silný příběh :))http://martas72.blogspot.com

 2. Yfča píše:

  Marťasi…… je to zápisek trošku staršího data, možná bych měla napsat, co bylo dál. Kdykoli jsme se spolu potkaly, vždy jsme pár minut pokecaly (tedy já jsem spíš enem naslouchala jejímu vyprávění). Její zevnějšek byl stále horší a horší, nejspíš utrácela většinu důchodu za cigarety (přiznala se, že vyčudí tři krabičky denně). Předloni jsme se viděly naposledy – říkala mi, že jí umřela fenka a že si musí jít lehnout do nemocnice. Už se z ní nevrátila…

 3. Bohouš píše:

  U nás v ulici je zase jeden starej pán, něco podobnýho jako ta paní, co o ní vyprávíš. Taky každýho zastavuje, ale je daleko horší. Povídá pořád o tom, jak to bylo za komunistů strašný, jak bylo všechno drahý, navíc že měl málo peněz, vraždilo se a tak. Teď vykřikuje, že děkuje ODS za to, že konečně žije svobodně a má se dobře. Když se vykecá, tak ti řekne: „Dejte mi padesát kaček, ať si můžu koupit polívku.“ :-))

 4. motýl píše:

  YfčoJe to moc smutné, různí lidi, různé příběhy, ale ani úcta ke stáří bohužel s tím nic neudělá. Měj se hezky. Motýl.

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: