Požár Průmyslového paláce na Výstavišti – foto

Průmyslový palác, jedna z prvních českých staveb s železnou montovanou konstrukcí, byl otevřen v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Dnes po 19. hodině zachvátil celé jeho levé křídlo požár a zcela ho zničil…

Zcela náhodou v té době byl na Výstavišti Zdeněk a měl s sebou fotoaparát. Snímky nechávám bez komentáře…

 

Foto: (c) Zdeněk Suda

25 Responses to Požár Průmyslového paláce na Výstavišti – foto

 1. Teri píše:

  Průmyslovýho paláce je ohromná škoda, co se na to dá říct jinýho? Strašnej paradox ale je, jak nádherný fotky vznikají při focení takové události :o/

 2. Yfča píše:

  Teri…… bohužel, vypadá to, že máme o jednu památku méně… :o(

 3. Martin píše:

  Pěkný fotky. Lepší než ty, co jsem viděl na zpravodajských webech. Ale když se tak na ně koukám,tak mi je docela smutno, protože jsem do Průmyslováku chodil na fůru pěkných výstav. Jsem zvědavej, proč to začalo hořet.

 4. Daemon píše:

  😦Docela smutný 😦

 5. Memphis píše:

  Forum ziveAutora fotek chavlim, opravdu pekne fotky, horsi je co je nanich.http://www.scutifer.cz/ => FORUM => Ve svete

 6. stanislav píše:

  hukotjako fotky dobrý.

 7. Jarda píše:

  To už je druhej velkej požár v Holešovicích. Pamatuju se, jak někdy v sedmdesátých letech hořel a shořel Veletržní palác. Taky to bylo velký, možná větší než ten dnešní oheň. Horší je, že se Průmyslovej palác asi nepodaří zrekonstruovat (aspoň podle toho co jsem viděl v bedně a tady). 😦

 8. Jejka píše:

  Ano… Fotografie jsou krásné, ale tuze smutné. Hasiči z centra jeli kolem mé kanceláře. A bylo jich moc a bylo mi to moc líto.Rada bych snad uvítala teorii, že šlo o skrat než lidskou pomstu.Budu citovat Alfičku „Celá ta věc smrdí. Jako rozjetej kočičinec“. Uvidíme co z toho ráno bude … nebo zbude :´(

 9. Jejka píše:

  P.S. Nejsmutnější je snad ta poslední fotografie 😦

 10. Yfča píše:

  Jardo…… požár Veletržního paláce si taky pamatuji. Tenkrát moje kolegyně bydlela v jedné z bočních ulic, tak jsem měla podrobnosti z první ruky. Bylo to 14. srpna 1974 a škoda dosáhla 224 miliónů, což byla na tehdejší dobu neskutečná částka. Podrobnosti jsou na http://www.hzspraha.cz…/index.htm

 11. A. Kočkorád píše:

  HustotaA mladýmu Kočkovi (Honzovi) tam mj. prej shořelo i komplet účetnictví, nebo co… Zajímavá náhodička…

 12. Yfča píše:

  Jejko…… já bydlím asi pět minut volnou chůzí od Výstaviště, tak jsem vyhlédla z okna, když zuřivě houkaly hasičské sirény. Z okna byla vidět zrudlá obloha, občas dokonce vyskočily nad siluety budov i plameny…Je možné, že požár někdo založil úmyslně, protože prý nejprve hořelo jen na kraji levého křídla, potom to údajně „baflo“ a najednou hořelo celé křídlo…

 13. Walda píše:

  Na Novinkach jsem pred chvili cetl, ze rodina Kocku tvrdi, ze ten pozar nekdo umyslne zalozil. Jestli to fakt horelo jen nekde v rohu a pak to behem par minut horelo cely, tak je to jasny. Ten debil, kterej to zapalil by mel dostat patnact let!

 14. Marek píše:

  No jestli je to úmyslně založený, tak je to pěkná sviňárna! Jak by řekl klasik: „To je teda hnus, velebnosti!“

 15. Karel K. píše:

  [12] Já bydlím na Ohradě a z okna jsem to viděl. Dost děsivej pohled to byl, to ti musím říct.

 16. Yfča píše:

  Karle K. …… inu, ne vždy tě čeká na kopci oku lahodící pohled…

 17. albireo píše:

  15 let?Jenom 15 let za zničení památky? Pořád říkám, že náš trestní zákoník nadržuje pachatelům. Zákonodárci asi čekají, že se jim to bude jednou hodit.

 18. Parub píše:

  Mno, ale rozhořelo se to teda nějak moc silně a rychle…

 19. Yfča píše:

  Parube…… taky si myslím. Ty první fotky jsou cvaknuté zhruba dvacet minut po začátku požáru (u HS Praha jsem se dočetla, že byl ohlášený v 19:13)… Navíc je zvláštní, že byla všechna okna otevřená (potvrzují to i hasiči), takže oheň mohl díky tomu mohutnět. Venku bylo v té době docela chladno a navíc pršelo.

 20. Autor fotek píše:

  FotkyPředem děkuji za kladné hodnocení fotek. Jak je tu již ale několikrát zmíněno, není na nich zachyceno vskutku nic oku lahodícího. Chtěl jsem fotit už v okamžiku, kdy oheň vzplál, jenže jsem měl technické problémy s foťákem. :o( To Parube: Nahlášnený možná mohl být, ale asi byste se docela divili, kolik lidí tam jen tak postávalo a nikoho (aspoň v mém okolí) nenapadlo ze začátku volat hasiče. První rozhovor směřovaný na linku 150 jsem zaslechl až asi po 6 minutách.

 21. Kráťa píše:

  Na rychlém hoření nemusí být nic divného. Stačí se podívat na vánoční stromečky. Třeba tady: http://www.youtube.com…re=related , nebo tady: http://www.youtube.com…re=related , jakož i tady: http://www.youtube.com…re=related Jestli v těch zubařských křeslech jsou podobné výplně, jako v sedadlech aut, rychlost hoření bude srovnatelná s těmi stromky.Každopádně, nikdo mi nevymluví, že to s kočkami nemá nic společného.Jestli se dobře pamatuji, asi v sedmdesátémosmém odsoudili k trestu smrti člověka, který zapálil ČKD Tatra Smíchov a shořela tak celá továrna. Tehdy jsem to nechápal. Dnes naopak nechápu, že za srovnatelnou škodu dostane maximálně patnáct let.Pokud mi někdo chce argumentovat, že majetek a život jsou nesouměřitelné hodnoty, tak by mohl přistoupit na trest odnětí svobody přímou úměrou – za deset tisíc korun škody (průměrná mzda mínus daně a odvody a mínus náklady na vězení) jeden měsíc vězení.

 22. Helča píše:

  Tohle jsou asi nejkvalitnější fotky, které jsem zatím viděla. Doufám, že policie zjistí příčinu požáru. A taky doufám, že se najdou plány a palác se obnoví.

 23. Autor fotek píše:

  PlánkyCo se týče rekonstrukce levé části PP, tak by prý měla být dokončena někdy kolem roku 2010. Původní plánky byly prý nalezeny.

 24. Džarka píše:

  Ač je to nenahraditelná ztráta památky, musím fotky pochválit. Opravdu, většina zpravodajských serverů nemá lepší. Sledovala jsem události na televizi Z1 a jejich záběry natočené přímo na místě nebyly zdaleka tak dobré jako tyhle fotky. Hlavně chyběly záběry toho hlavního požáru, vysílali jen stand-upy od brány Výstaviště, odkud nebylo pořádně vidět, co se tam děje. Druhý den v Právu pak byly jen fotky podobné té poslední. A ty davy! V televizi bylo dokonce mezi jiným ruchem slyšet, jak lidi telefonama zvali své známé, ať se na to přijdou podívat. Nemáme jinou podívanou, že se musíme chodit dívat na hořící památky? Asi si říkali, že něco takového člověk uvidí jen jednou v životě.

 25. Autor fotek píše:

  Asi si říkali, že něco takového člověk uvidí jen jednou v životě.… a ejhle, měsíc se s měsícem sešel a máme tu další ohnivou pohromu v libušské tržnici. Co nás překvapí příště?

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: