Co mi uplynulý týden vzal – 12

Blíží se Vánoce a konec roku vykukuje za rohem….

 

1. 12. – 14. 12. 2008

Minule jsem si posteskla, že už nemám kam dávat knížky, anébrž všechny knihovny jsou již těhotné a nová knihovna se do naší panelákové klícky nevejde.

Cannelle (kterou tímto zdravím), pod mým kňučením poznamenala: "Řešení vidím ve využití nevyužitých prostor. Má někdo knihovničku na záchodě či dokonce v koupelně? Nebylo by skvělé jít pátrat do spíže po mouce a zároveň nechat oko spočinout na prvním vydání Karafiátových Broučků?"

Cannelle, bylo by to skvělé, avšak ve skříni, která v panelácích supluje spíž, najdeš spíš enem broučka, který nemá s panem Karafiátem nic společného. My tam broučky naštěstí nemáme, ale i tam se k sobě tulí pár knížek – kuchařek.

Jen jednu jsem si koupila, těmi ostatními mne za dob socialismu obdarovala odborová organizace při příležitosti MDŽ. Asi nejzajímavějším titulem je "Co chutná v Evropě". Kuchařka vyšla v roce 1979 a najdete v ní třeba gratinovaného humra, žabí stehýnka po provensálsku, sépii na rajčatech či langustové knedlíčky. Dodnes nechápu, proč Avicenum tehdy vydalo takovou zbytečnost, když byl problém sehnat trošku libový bůček…

*

Skoro čtrnáct dní mne pobolívá pravé koleno. Občas i pěkně oteče. Pokud chci něco sebrat z podlahy, musím ohnout hřbet, anébrž si nemohu dřepnout. Vyštrachala jsem dokonce svoji pověstnou sbírku ortéz, kterou jsem udivovala soupeřky – kuželkářky, a koleno jsem lehce zafixovala. Efekt to nemělo žádný, stejně jako různé mastičky, jež jsou naskládány v domácí lékárničce.

A tak se párkrát za týden budím bolestí a nostalgicky vzpomínám na doby, kdy jsem (byť silně ofačována a dopována brufenem) proháněla v kuželně o generaci mladší soupeřky. Ale nestěžuji si, jiní (podstatně mladší) jsou na tom hůř. Třeba jako ten kuželkář z parodie na písničku "Ej, od Buchlova", kterou jsem spáchala před mnoha lety:

Ej, od Dukovan větor věje,
atomový mrak už k nám spěje,
včera ještě živ, dneska ztuhlé,
včera u děvy, dneska v truhle.

Tys byl kuželkář krev a mlíko
a teď nad tebou leží víko,
tys moh rekordy bortit zdárně,
nebýt výbuchu v elektrárně.

*

Poslední týden nám doma ale příliš do zpěvu nebylo, anébrž jsme se potýkali s nachlazením. Nejprve začal chrchlat můj muž. Strávil dva dny v posteli (alespoň mohl legálně prožít pyžamový víkend), já jsem padla v pondělí večer, Kačaba ve středu. Už jsme jakž takž v pohodě, ale všichni tři pořád kašleme jako tuberáci.

*

Nevím, jak jste na tom s dárky vy, ale já jsem zatím stačila koupit jen pár knížek. Budu muset o víkendu vyrazit do ulic a trošku provětrat portmonku. Moc se na to netěším, běhání po obchodech totiž není mým koníčkem. Inu, utíkat pro řízky na štědrovečerní večeři a poohlédnout se přitom po pěkné kachničce na svátky – to je jiná!

7 Responses to Co mi uplynulý týden vzal – 12

 1. Eliza píše:

  Skoro jako u násJe to tak nějak skoro všude postejnělé. Knihoven už se mi také více do bytečku nevejde, a to jsem si právě pořídila novou, ale žádná knížka, která ji hned zaplnila není mému srci tak odporná, aby šla do šrotu. A to jsem právě dnes zakoupila Ježuchy, no kde asi, no v knikhupectví, a nechala jsem tam přes 2.500,- Kč. Snad to ocení i ta moje prťata. Koleno je ve stejné fázi jako to tvoje s různými výkyvy nahoru a dolů už asi 2 roky. Skoro nejhorší je to v noci v posteli, což nějak nemohu pochopit. A kašlové epidemii u nás jsem tentokrát utekla snad jen díky radě, kterou jsem už nevím kde získala. Denně jednu rozmixovanou limetku , umytou ale jinak i s kůrou. Trochu osladit medem, a bylo to i docela dobré, takové hořkokyselosladké. Snědla jsem jich celkem asi 30 ks, a jediná nekašlala, tak to posílám dál. Přeji pěkné vánoce.

 2. Gomba píše:

  Ty sispo roce ´79 negratinovala doma humra?Divné.Já také ne.

 3. Jiřina píše:

  Moc pěkná parodie. A držím palce, ať jste všichni brzo zdraví!

 4. pavel z roku 51 píše:

  Knihovna nemůže být těhotná. Viděla jste šukat knihy? Či spíš slyšela? To musí strašně šustit, to by vás budilo. A kdo s kým by mohl? Třeba Karolína s Janem. Google praví:K Světlá-Kříž u potoka- „Oslavuje mravní sílu ženy. Hlavní postava dovede přinést jakoukoliv oběť, aby zachránila muže před morální a fyzickou zkázou.“ Nevím jestli by Nerudu při řešení jeho kardinální otázky „Kam s ním“ zachránila před morální zkázou (troufám si věřit, že ani vy na tohle v těhle otázkách nevěříte-no jo, jde o sex), ale ta fyzická zkáza? Bez ženy je to holt náročnější. Původně to ale bylo o knihovně že? Doporučuju tyto dva autory dát co nejdál od sebe. Princip kluci u sebe, holky u sebe. I když…HEZKÝ BOŽÍ HOD…mňam

 5. Aki píše:

  :o)my jsme letos vyřešili vánoce jednoduše. každej koupil 2 dárky za stovku, zabalil je a prdnul pod stromeček. bez jmenovek… no a potom jsme losovali… takže mám teď doma fungl novej pišingr, 2 čaje a koupací čepici… ať žije ježíšek :o))

 6. lorrain píše:

  Yfčo,do Nového roku přeji ti vše krásně krásný.Nebudu se rozepisovat, bo jsem děsně ukecaná a myslím, že toho máš asi na práci víc, než číst blábolnej komentář od jedný čtenářky.-))))

 7. kg píše:

  Volné náklady a volná vozidla v Evropské databázi TRANS vždy k dispoziciOd 5 let odehrává na evropském trhu logisticko – dopravní branže databáze volnýh nákladu a vozidel Trans významnou roli. V soucasné dobe, kdy dochází k utahování opasku, v dobe krize, se dopravní databáze ukázala jako ideální rešení, protože všichni se preci snažíme o minimalizaci nepotrebných nákladu. V Transu si každý muže sám najít náklad nebo vozidlo. Není nutná instalace aplikace, stací se zalogovat do On-line databáze Trans pouze pomocí hesla a loginu. Databáze je prístupná na strane http://www.logintrans.czhttp://www.logintrans.cz/

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: