Tříáčková odbornice

Začátkem letošního roku jsem se potřebovala zbavit poněkud zestárlého přibližovadla. Přestože byl favorit v perfektním stavu (kromě motoru prošel během posledních tří let celý generálkou a všechny technické kontroly jsem absolvovala bez problémů naostro, tj. bez uplácení), bylo mi jasné, že se z mého plechového přítele stala díky desetitisícové ekologické dani neprodejná věc.

Umístila jsem na jeden inzertní web inzerát a současně jsem brouzdala internetovým mořem, v němž jsem hledala ostrůvky, na nichž se usalašili prodejci ojetých vozidel. Do oka mi padla nepřehlédnutelná nabídka firmy AAA AUTO.

"Ihned vykoupíme váš vůz za nejvyšší možnou cenu!" hlásal nápis na úvodní straně. Na další stránce jsem se dozvěděla, že mi nabídnou nejlepší možnou cenu, přeberou záruku za technický stav a peníze mi vysázejí okamžitě na ruku. Inu, kdo by na takovou snůšku pozitiv nezareagoval, že?

Klikla jsem tedy na další odkaz a pečlivě jsem vyplnila údaje. Značka, model, rok výroby, palivo a stav tachometru byly povinné údaje, do poznámky jsem ještě naťukala, co vše bylo během posledních tří let opraveno či vyměněno, uvedla jsem kontaktní údaje a nabídku jsem odklikla. Potom jsem se odšourala do kuchyně, kde jsem zapnula varnou konvici. Dřív než jsem stačila do hrníčku nasypat kávu, zvonil mi telefon.

"Dobrý den, tady AAA AUTO, vy jste nám dnes nabídla k odkoupení vůz, chtěla bych si jen ověřit, zda údaje, které jste uvedla, jsou v pořádku a položit vám pár upřesňujících dotazů," ozval se z telefonu hlas mladé ženštiny. "Máte na mě chvilku čas?"

Odvětila jsem že ano a potvrdila jsem značku a model vozu. To samé jsem učinila, když se ze sluchátka ozval počet ujetých kilometrů a druh paliva. Trošku mne zarazilo, že jsem byla dotázána na počet válců.

"Je to čtyřválec," pravila jsem mírně udiveně, ovšem to nejlepší teprve mělo přijít.

"Jak je to s korozí?"

"Bez koroze," špitla jsem pyšně a nekecala jsem. Za krk mi opravdu nepršelo a podlahou nebyla při jízdě vidět ubíhající silnice. Rezatice si pochutnávala pouze na obou prazích, proto jsem je před poslední technickou kontrolou nechala vyměnit.

"Teď se vás budu ptát na výbavu," řekla děvucha. "Jakou to má převodovku? Mechanickou nebo automatickou?"

"Mechanickou," povídám.

"Dobře. Má to airbag u spolujezdce?"

"Nemá," opáčila jsem, "je to favorit. Do žádného z favoritů automobilka airbag nemontovala."

"Ale airbag ve volantu to snad má, ne?" vyštěkla.

Znovu jsem zopakovala, že je to fáčko skoro dvacet let staré a že žádný favorit airbagy nemá.

"A má to hlavové a boční airbagy?"

Jsem kliďas, ovšem tento dotaz mne lehce vzrušil. Důrazně jsem zopakovala, že můj poloveterán takovými vymoženostmi nedisponuje.

"Tak jo," řekla. "Má to povinnou výbavu?"

Přitakala jsem.

"Má to ABS a ASR?" zeptala se.

Hlavou mi proběhlo, že kdyby blbost nadnášela, musela by tato dívčina konkurovat tryskovému letadlu. Trpělivě jsem jí znovu vysvětlila, že u staré škodovky takové technické lahůdky nenajde.

"No, já to tady mám ve formuláři, tak se na to musim zeptat, abysme věděli, jakou vám můžeme nabídnout cenu," zamumlala.

Zbylé dotazy už mířily na různé doplňky, jako jsou potahy, zadní spojler, zahrádka a podobně.

"Já se teď spojím s naším manažerem a řeknu vám, za jakou cenu jsme ochotni vaše auto vykoupit," prohlásila a odmlčela se. Po chvíli se ozvala a zeptala se, jestli si u nich budu brát auto na protiúčet.

"Nebudu, chci to auto jenom prodat," říkám.

"No, v tom případě nemáme zájem," konstavovala rázně. "My bereme starší auta jenom na protiúčet."

"To ovšem nemáte na webu napsané, neměli byste klamat případné zákazníky, není to seriózní. Zbytečně jsme obě ztrácely čas," pravila jsem.

"Tak si u nás vyberte nějaké auto, máme největší výběr ojetých aut na trhu," navrhla mi.

Ubezpečila jsem jí, že kdybych si chtěla koupit ojetý vůz, poohlédnu se rozhodně někde jinde.

Nakonec jsem Fanouše, jak jsme našemu obstarožnímu spolehlivému vozítku říkali, prodala na inzerát za čtyři tisíce, což není moc s ohledem na to, že byl v perfektním stavu, s platnou STK a bez koroze. Nejsem asi dobrý obchodník. AAA AUTO prodává stejně staré favority (na některých dokonce vesele hoduje koroze) za víc než dvojnásobek…

14 Responses to Tříáčková odbornice

 1. Marek píše:

  yfčo: ty nevíš, že v aaa auto praha jsou největší podvodníci? kdysi jsem tam koupil ojetý auto, který mělo mít najeto 55000, ale pak jsem s ním náhodou přijel do servisu, kde bylo dřív servisovaný a vyšlo najevo, že áčkaři přetočili tachometr! zjistil jsem tam, že mělo najeto asi o 60000 víc! oni to samozřejmě sváděli na původního majitele, ale po konfrontaci s ním mi naštěstí vrátili peníze. podívej se třeba smehle: http://www.ford-mondeo.cz…=377197

 2. Marek píše:

  odkaz na celou diskuzi od začátku je správně http://www.ford-mondeo.cz…8e77a05

 3. Toni píše:

  4000 za Favorita? Tak tos pořídila dakt dobře

 4. Yfča píše:

  Toni…… já jsem fáčko prodávala. Dobře pořídil nový majitel… ;o)

 5. Yfča píše:

  Marku…… na odkazy jsem se ze zvědavosti podívala. Je to docela síla…

 6. stondik píše:

  Yvča ta byla a je skvělás fandou už nic nenaděláv AAA řekla na vás kašluto si radši hodím mašlu

 7. Jirka píše:

  Yfčo nepotěšila jsi mě.Mám totiž podobné vozítko a teď vím, jak málo bych za něj mohl dostat. Na odkup bazarem bych nepřistoupil – to je výhodné pro bazar a ne pro mně. A na AAA jsem si udělal názor. Díky za informace.

 8. Yfča píše:

  Jirko…… díky tzv. ekologické dani (ta je u aut bez katalyzátoru 10 000 Kč) moc peněz nedostaneš. I když máš auto ve velmi slušném stavu, tak si každý připočítá k tomu, co chceš, ekologickou daň a jeho nadšení hned pohasne. A tak musíš s cenou hodně dolů, protože jinak ho neprodáš…

 9. Yfča píše:

  Jirko…… AAA jsem zkusila, protože když prodávají stejně staré favority (s nutností zaplatit za ně ekologickou daň) běžně mezi 10 a 12 tisíci, tak jsem si naivně myslela, že bych od nich mohla dostat alespoň osm litříků.

 10. Oby píše:

  Nojo, Yfčo, ale kdo Tě teď bude vozit, když ses Fandy tak proradně a lacino zbavila?! ;o)))

 11. Yfča píše:

  Oby…… vím, že jsem nevěrnice nevěrná, páč si už pár týdnů vozím pozadí v Séďovi, kterému můj muž říká Traktor (pořídili jsme si mírně ojetou Ibizu 1,4 TDI). Přestože Séďa naftu enem ucucává a jízda v něm je velmi příjemná, tak se mi po chlastajícím Fanóšovi a jeho nepříliš pohodlných sedadlech stýská…

 12. Oby píše:

  Aha, takhle se věci mají. Už máš náhradu. Tak ať se Ti se Séďou-traktorem pěkně sedí/jede/táhne. ;o)))

 13. Franta píše:

  Ptat se jestli jsou ve favoritu airbagy se muze jenom blbec. Nechapu ze tam nemaji nekoho, kdo tomu aspon trochu rozumi. To ze tam zamestnavaj takovyhle "odborniky" o necem svedci. Uz jsem na AAA cetl a slysel hodne kritiky, jak je videt, tak to asi bude pravdivy.

 14. Montrealer píše:

  To byla asi nějaký blondýnaco s tebou diskutovala na téma airbagy

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: