Kabát z deky (vyprávěnka z dob mého mládí)

Bylo mi patnáct, rodiče svízelně spláceli půjčku na nové embéčko, proto jsme penězi zrovna neoplývali. Šetřilo se, kde se dalo, hlavně na oblečení. Jelikož jsem rostla rychleji než prašivka v lese, neměla jsem s příchodem zimy co na sebe.

„Heleno, nic nekupuj, stejně nemáte prachy. Já dám Ivaně pod stromeček novej kabát,“ zavolala jednoho chladného prosincového dne babička mojí mamince. Tatínkova rodička nás nákladnými dary nikdy nezahrnovala, proto jsem o jejích slovech pochybovala.

Když nastal Štědrý den a do naší panelákové klícky vtrhla babuša, třímajíc pod paží balík zabalený v šedém papíru, vloudila se mi do oka slzička štěstí a dojetí. Těšila jsem se, jak budu v novém modelu obluzňovat Prahu a přilehlé okolí, zejména však jistého Pavla eN, kterého jsem platonicky milovala. Jamile jsem však spatřila výsledek babiččina několikadenního úsilí, udělalo se mi mdlo. Barva kabátu se silně podobala zvětralé cihle a střih připomínal hubertusy, které nosil chudý lid za první republiky. „A to už jsem chtěla tu deku vyhodit, ale je to kvalitní materiál, takovej už dneska v krámě neuvidíš,“ řekla babička pyšně a opatrně pohladila rukáv, snad aby dodala svým slovům váhu. Slušně jsem poděkovala a do kabátu se navlékla. Příšerně hryzal.

Hned po vánočních prázdninách jsem ve skvostu svého šatníku vyrazila do školy. Než jsem tam došla, naskákaly mi kolem krku a na zápěstí pupínky. O vtipných poznámkách škodolibých spolužáků se raději nebudu zmiňovat. Prohlásila jsem, že raději zmrznu, ale tu příšernost už si neobléknu. „Ivo,“ pravila smutně moje máť, „budeš to muset vydržet, na novej kabát nemáme.“

Zima naštěstí netrvala dlouho. S příchodem jara jsem se vytáhla o několik centimetrů a z dekokabátu jsem vyrostla.

„Odvezeme ho do Struhařova, může na něm spát Princ,“ rozhodla moje maminka, když koncem prázdnin vyhazovala ze skříní nepotřebné šatstvo. Náš pes Princ byl obyčejný voříšek, který snesl vše. Nesnesl však kabát ušitý z deky. Odmítal na něm ležet, tahal ho vztekle z boudy ven a během několika dní ho přeměnil na hromadu drobných kousavých hadříků.

Když se babička začátkem listopadu zeptala mé mámy, zda nepotřebuji něco spíchnout na zimu, rychle jsem prohodila, že mám v čem chodit. „Ivanko, vždyť jsi se nám tak vytáhla! No, kdybys náhodou potřebovala u toho kabátu, co jsem ti dala k vánocům, nastavit rukávy,“ řekla ta svatá žena, „tak řekni. Já jsem totiž ve sklepě našla ještě jednu úplně stejnou deku!“

(c) Yfča – 12. 12. 2001

17 Responses to Kabát z deky (vyprávěnka z dob mého mládí)

 1. ah píše:

  :-)))))i ta němá tvář ví :))líbí se mi tu

 2. Bohdan píše:

  :-))Nechceš svůj deník vydat knižně? Mám dojem, že by si své čtenáře našel – tvoje "vyprávěnky" jsou skvělé! :-))

 3. Pavel píše:

  Kabát z dekyFotka by nebyla? :-))

 4. Alfa píše:

  Takový skvost dát psovi!!!! Mělas ho zachovat a teď by v něm mohla sekat patky Kačaba…

 5. neurotik píše:

  Už vím, co znamená výraz "dostat deku".

 6. Yfča píše:

  Kabát z dekyMusím se přiznat, že jsem od babičky měla víc povedených modelů. Rodiče měli kliku, že je nikdo neprásknul sociálce. ;o)

 7. Robert píše:

  Yfčo, to je sice hezký, ale máš někde fotku? Nemusí to bejt zrovna kabát z deky, bude mi stačit nějakej podobnej modýlek. 🙂

 8. Anonymní píše:

  Dost dobry cteni na noc. Bude se mi dobre spat! .)

 9. Yfča píše:

  Nebude se ti dobře spát. Pokaždé, když si na ten kabát z deky vzpomenu, tak nemůžu usnout…

 10. Yfča píše:

  Roberte, neprovokuj! Nebo proberu album a nějakou podobenku sem opravdu prsknu… a budeš závidět! ;o)

 11. Robert píše:

  Já závidím rád. .-)

 12. Pěkný čtení, ale …mám takový docela neodbytný pocit, že jsem to už někde potkal bez *Tvýho* kopyrajtu. Ty publikuješ pod GPL?

 13. Yfča píše:

  GPL?Co to je GPL? Potkat jsi to mohl v Osvěžovně, na Písmákovi nebo na Totemu. Mám to možná i na Fazolích. Docela by mne zajímalo, kdes na to ještě narazil.

 14. GPLje něco jako výslovné svolení k bezplatnému kopírování (http://www.opensource.org/licenses/gpl-license.php).A nic konkrétnějšího neřeknu, anžto je to opravdu toliko *pocit*, takže nevím, zda Tě někdo vykradl, zda to vydával za *vlastní* dílo, nebo jestli jsem to fakt nečetl přímo u Tebe. Je to ostatně už pár měsíců …

 15. Yfča píše:

  GPLSvolení k bezplatnému kopírování jsem nedala… Přesto však jsem bezplatně kopírována, ale tomu je ostatně vystaven každý, jakmile někam na internet cokoli prskne… ;o)

 16. Eva píše:

  Ježíš to je sranda! Sem budu chodit asi pravidelně.

 17. Obycejna zenska píše:

  Ja mela z dekysukni a vestu, tak vew 14-15 letech. Byl to mene kousavy material a dost jsem se ve slusivem kostymku naparovala, nez me jedna spoluzacka zprazila, ze moje vesta neni moderni, nebot ma na dolnim okraji trasne (okraj deky) a to uz pry neleti, a mela jsem po ptakach!

Můžete příspěvek okomentovat:

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: